Γενικά Τι κανετε τα ηλικιωμενα καναρινια που δε γενανε πλεον;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fotakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fotakos

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Καρδίτσα
καλημερα σε ολους.
θελω να θεσω το εξεις ερωτημα;
τι κανετε τα καναρινια που ειναι πια ηλικιωμενα κ τα θυληκα δεν γενανε πλεων;
 
Εγω προσωπικά τα φροντίζω όπως και όταν ήταν νεαρης ηλικίας και μου κελαηδούσαν. Το ίδιο κανω και με τα θηλυκά μου... Και ας μην καλεηδούν πιά ή ας μην κανουν πλέον αυγά. Το θεωρώ σαν χρέος για όσα μου πρόσφεραν ολα αυτα τα χρόνια. Δεν πιστεύω οτι θα μπορούσα να κανω κατι καλυτερο για αυτα. Χαιρομαι που υπάρχουν και ας μην μπορούν να κελαηδήσουν.

Ειναι ακριβώς σαν να ρωτάς τι κανουμε με τους γονείς μας όταν γεράσουν 🙂
 
Συμφωνώ απόλυτα με την Georgina. Σε κανένα ζώο (είτε αυτό είναι σκυλί, είτε γατί, είτε καναρίνι) δεν πρέπει να βάζουμε ημερομηνία λήξεως, λες και είναι κανα κομμάτι κρέας! Απλά τα φροντίζεις και τους παρέχεις ένα αξιοπρεπές υπόλοιπο ζωής. Αυτή είναι η άποψή μου
 
Συμφωνώ απόλυτα. Πρέπει να τα φροντίζουμε εξήσου καλα. Ποτέ να μην παρατάμε τα γερασμένα μας πουλιά. (Εχω 3)Γιατί θα είναι κρίμα να ξεχασουμε όταν ηταν νεοι ο κάναροι πως κελαιδούσαν και ακουγοντουσαν 2 τετραγωνα πιο κατω..άσχετα τώρα που σχεδόν δεν κάνουν τπτ.η μαζί με τις καλές κανάρες μεγαλωναν 5 πουλιά και έβγαιναν όλα. Πολλές φορές λέω και καμία ιστοριούλα πως ήταν στα νιάτα τους αν με ρωτάει κανείς!
 
Συμφωνω απολυτα με τους προλαλησαντες. Τα μεγαλα σε ηλικια πουλια ηταν αυτα που καποτε λατρευαμε. Τελειωνει ποτε η λατρεια;Εχει ημερομηνια ληξεως η αγαπη για το οτιδηποτε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Mina
Εγώ τα προσέχω διπλά. Δεν ξεχνάω ποτέ ότι με βάσει αυτά έφτιαξα το κοπάδι μου και έχω πάρει μαζί τους χαρές και λύπες. Εξάλου τί και αν δεν κελαιδούν. Ξέρω πολύ καλά ότι από τον τρόπο που θα με κοιτάξουν είναι καλά και ευτυχισμένα.
 
Τα καναρίνια μου τα κρατάω πάντα μέχρι το τέλος. Τα αγριοπούλια μέτα από ειδική προετοιμασία τα αφήνω να ζήσουν ελεύθερα.Ακόμη και αυτά που έχουν γεννηθεί σε κλουβί.
 
Τα καναρίνια μου τα κρατάω πάντα μέχρι το τέλος. Τα αγριοπούλια μέτα από ειδική προετοιμασία τα αφήνω να ζήσουν ελεύθερα.Ακόμη και αυτά που έχουν γεννηθεί σε κλουβί.
Πως έιναι δυνατόν να μπορουν να επιβιώσουν ελεύθερα τα αγριοπούλια, όταν έχουν γεννηθεί ή αναγκαστεί να μεγαλώσουν μέσα σε ένα κλουβί...
Δηλαδή δεν τα χρειαζόμαστε άλλο και τα άφηνουμε ερμαια της τύχης τους... Συγνώμη αλλά διαφωνώ μαζί σου...
 
Πόλη ωραία η ερώτηση σου!
Μέχρι τώρα όση απάντησαν αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν και πολύ μεγάλο κοπάδι,
Ας δούμε τι θα απαντήσουν και η πιο "μεγάλοι" εκτροφής.
Νομίζω πώς δεν γίνετε να κρατάς όλα τα πουλιά που δεν μπορούν να μας δώσουν τίποτα.
 
Πριν τα αφήσω ελεύθερα τα αφήνω για 2-3 μήνες σε χώρο 3m x 3m x 2,5m και προσπαθώ να δημιουργήσω (οσο το δυνατον περισσοτερο) φυσικές συνθήκες. Θα μπορούσα άνετα να τα κρατήσω αλλά πιστεύω ότι τους το χρωστάω κατά κάποιο τρόπο να τα αφήσω ελεύθερα. Τώρα αν τελικά καταφέρνουν να προσαρμοστούν και να επιβιώσουν δεν είμαι σίγουρος για να είμαι ειλικρινής.
 
μαλων με εχετε παρεξηγηση. Δεν εννοουσα οτι δεν θα το κρατησω η δεν θα το προσεχω, ειναι αυτονοητο να το εχω κ να το φροντιζω οπως ολλα τα πουλια που εχουμε με τον αδερφο.
απλα εθεσα την ερωτηση πληροφοριακα κ μονο για να δω τι θα απαντουσε ο καθενας απο εσας.
 
Εγω προσωπικά τα φροντίζω όπως και όταν ήταν νεαρης ηλικίας και μου κελαηδούσαν. Το ίδιο κανω και με τα θηλυκά μου... Και ας μην καλεηδούν πιά ή ας μην κανουν πλέον αυγά. Το θεωρώ σαν χρέος για όσα μου πρόσφεραν ολα αυτα τα χρόνια. Δεν πιστεύω οτι θα μπορούσα να κανω κατι καλυτερο για αυτα. Χαιρομαι που υπάρχουν και ας μην μπορούν να κελαηδήσουν.

Ειναι ακριβώς σαν να ρωτάς τι κανουμε με τους γονείς μας όταν γεράσουν. 🙂


Θα συμφωνήσω με το ποστ της Georginas, είναι χρέος μας να κρατάμε τα πουλιά μέχρι το τέλος της ζωής του, και να του προσφέρουμε τα μέγιστα. Προσωπικά τα απομονώνω σε κλούβες μέτρου και πλέον σε μεγάλη κλούβα πτήσεως, του παρέχω ότι και στα υπόλοιπα αλλά με λίγες παραπάνω βιταμίνες και λιγότερα ''παχυντικά''. Μπορώ να πώ οτι δίνω παραπάνω βάση σε αυτά τα πουλιά μιας και αυτά μου χάρισαν ότι έχω τώρα 😉 (όπως πολύ σωστά είπε και ο Ισίδωρος)


Πριν τα αφήσω ελεύθερα τα αφήνω για 2-3 μήνες σε χώρο 3m x 3m x 2,5m και προσπαθώ να δημιουργήσω (οσο το δυνατον περισσοτερο) φυσικές συνθήκες. Θα μπορούσα άνετα να τα κρατήσω αλλά πιστεύω ότι τους το χρωστάω κατά κάποιο τρόπο να τα αφήσω ελεύθερα. Τώρα αν τελικά καταφέρνουν να προσαρμοστούν και να επιβιώσουν δεν είμαι σίγουρος για να είμαι ειλικρινής.


Τόλη σκέφτηκες ποτέ οτι ίσως έτσι αντί να κάνεις καλό κάνεις κακό? (με το σκεπτικό οτι τα πουλιά σου μπορεί να νοσούν) Όπως λές και εσύ ο ίδιος δεν είσαι σίγουρος αν επιβιώνουν, δεν θα ήταν καλύτερα να παραμείνουν σε αυτόν τον ωραίο χώρο που έχεις, και να τα φροντίζεις; (μην θεωρηθεί το μύνημα μου επιθετικό, απλά διατυπώνω τις απορίες μου)
 
μα και βεβαια τα κραταμε σαν ολα τα αλλα. Μην ξεχναμε οτι απο αυτα καναμε οσα καναμε. Το οτι γερασαν δεν συμενει οτι τα βαζουμε στην αποθηκη.
 
'Οπως είπα και παραπάνω δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό που κάνω είναι το πιο σωστό και σίγουρα δεν το προτείνω σε κανέναν άλλο. Δεν θεωρώ το μυνημα σου επιθετικό.Αφού μένεις Γιάννενα ίσως βρεθούμε κάποτε για ανταλλαγή απόψεων...
 
Φίλε μου εγώ δε σκοτώνω το άλογο. Εγώ πιστεύω ότι του δίνω την ελευθερία του... Το ξέρω ότι οι περισσότεροι δε συμφωνούν μαζί μου αλλά σύμφωνα με τη δική μου κρίση αύτο είναι το σωστό...
 
Τόλη το να αφήσεις τα πουλιά είναι ωραίο.όμως σαν σκέψη. Την στιγμή που ανοίγεις την πόρτα και τα αφήνεις να φύγουν ίσως σκέφτεσαι ότι κάνεις το σωστό και ότι είναι το ευχαριστώ σου για όλα αυτά που σου χάρισαν όλα αυτά τα χρόνια. Όμως δεν είναι έτσι, πίστεψέ με.Αφού μετά από 3-4-5 χρόνια τα ξεζουμήσαμε(με δύο τρεις γέννες την χρονιά, αφού τα πυρώναμε πριν την ώρα τους κτλ)μετά στην ουσία τα πετάμε. Μπορεί σε σένα σαν κίνηση να σου φαίνεται σωστή όμως για αυτά τα κακόμοιρα είναι καταδίκη σε θάνατο. Σε ηλικία 5,6 χρονών το πουλί θεωρείται μεγάλο. Γεννήθηκε στο κλουβί, μεγάλωσε μέσα σε αυτό και ότι έμαθε είναι ανάμεσα σε 30-40 άντε 2 μέτρα χώρο. Στην φύση όμως τί θα κάνει;Θα ψάξει να βρει τροφή;νερό; Κατάλλημα για να προστατευθεί; Και άντε και τα βρίσκει. Πως θα ενσωματωθεί μέσα σε ένα κοπάδι που υπάρχει ανταγωνισμός από τα νεαρότερα και πιο δυνατά πουλιά;Επομένως απομόνωση.
Γι αυτούς τους λόγους και για ακόμα περισσότερους δεν αφήνω τα πουλιά μου. Τα κρατάω και τα χαίρομαι διπλά όταν τα δείχνω σε φίλους και λέω ότι αυτή η θηλυκιά καρδερίνα είναι πρόγιαγιά αυτής της μικρής που σαλιαρίζει και υπόσχεται πολλά.
 
Ειναι ακριβώς σαν να ρωτάς τι κανουμε με τους γονείς μας όταν γεράσουν
Η απαντηση της Georgina τα λεει ολα.
 
Δεν ''ασχολουμε'' με τετοιες ''λεπτομερειες''. Γερικο ή νεαρο.. Κουτσο.. Τυφλο. Ειναι το ζωακι μου. Το εχω επιλεξει για συντροφια του εχω δωσει αγαπη και δεν θα την παρω πισω επειδη γερασε, αρρωστησε ή οτι αλλο. Οσο μπορω, οπως μπορω, θα του προσφερω το καλυτερο.
 
Πόλη ωραία η ερώτηση σου!
Μέχρι τώρα όση απάντησαν αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν και πολύ μεγάλο κοπάδι,
Ας δούμε τι θα απαντήσουν και η πιο "μεγάλοι" εκτροφής.
Νομίζω πώς δεν γίνετε να κρατάς όλα τα πουλιά που δεν μπορούν να μας δώσουν τίποτα.
Τιποτα δεν μπορουν να δωσουν; Μηπως εχεις κλεισει τα ματια και τα αυτια; Οι μεγαλοι εκτροφεις για να γινουν τετοιοι περασαν πολλα με τα πουλια τους και ξερουν να τα ακουνε και με κλειστο στομα.Αν μαλιστα ειναι τετοιοι δεν αποχωριζονται ποτε τον αρχικο θησαυρο τους. 🙂
 
Back
Top