Γενικά Τι κανετε τα ηλικιωμενα καναρινια που δε γενανε πλεον;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fotakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν κάποιος έχει 30-40 ζευγάρια τότε τι κάνει;
Τα κραταει όλα;
Η τα δίνει όταν φτάσουν 3 χρονών για να αποφύγει αυτή την κατάσταση
 
Για να μην μπει κανείς σε αυτό το δίλλημα τι να τα κάνει μετά δεν 'εχει 30 - 40 ζευγάρια. Πάντα έχει τόσο ζευγάρια όσα μπορεί να κρατήσει και να συντηρήσει σωστά. Έτσι βγάζει 6 7 πουλάκια που αργότερα μπορεί να τα κρατήσει ή να τα χαρίσει σε φίλους και να μπορεί έτσι να κρατάει και τους γονείς. Ποτέ μα ποτέ δεν σκέφτηκα να έχω ή να βγάζω τόσα πουλιά που δεν μπορώ να προσέχω όπως εγώ θέλω.Αυτή είναι η γνώμη μου.
Μεγάλος ή μικρός εκτροφέας για μένα δεν είναι αυτός που έχει πολλά πουλιά. Για μένα σωστός και μεγάλος εκτροφέας είναι αυτός που έχει και συντηρεί έναν αριθμό πουλιών που είναι υγιεί και σωστά μεγαλωμένα.
 
Καλημέρα, νομίζω πως όσοι έχουν κατανοήσει τις λέξεις "εμπόριο" & "φιλοζωία" και έχουν κόψει κάθε σύνδεση μεταξύ τους, θα συμφωνήσουν πως οι μικροί μας φίλοι πρέπει να παραμένουν συνοδοιπόροι από την αρχή μέχρι το τέλος. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.
 
Ισιδορε αυτό που θέλω να πω είναι ότι ας πούμε για παράδειγμα ότι κάποιος μπορεί να συντηρήσει 10 ζευγάρια τα συντηρεί κανονικά και τους νεοσσούς τους χαρίζει σε φίλους κτλ
Καπια στιγμή τα 10 ζευγάρια που έχει θα σταματήσουν να είναι παραγωγικά
Τότε τι κάνει κραταει όλα τα πουλιά;
Με αποτέλεσμα να έχει 20 πουλιά (γιατί δεν μπορεί να φροντίσει μεγαλύτερο αριθμό)που δεν μπορούν να δώσουν απογόνους.
Θέλω να σας πω ότι εγώ δεν απάντησα τι κανό τα γερασμένα πουλιά γιατί ακόμη δεν χρειάστηκε να μπω σε μια τετια σκέψη μιας και είμαι νέος στον χώρο.
 
Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι το εξής.Αντι να έχεις 10 ζευγάρια έχεις 5. Έτσι και πιο εύκολα μπορέις να τα έχεις αλλά και μετά αυτά, μαζί και τα μικρά τους πάλι θα σου είναι εύκολο να τα προσέχεις.
 
Άποψη μου, είναι εντελώς παράλογο να σκοτώνουμε ή να ελευθερώνουμε τα καναρίνια στα γεράματα τους & γενικά όλα τα ζωάκια που αποφασίσαμε να φροντίσουμε, καναρίνια-σκυλους-γάτες-κλπ… Για όλα τα ζωάκια που φροντίζουμε είμαστε εμείς οι γονείς, ο θεός τους… Δηλαδή, τα έχουμε, τα φροντίζουμε & περιμένουν από εμάς το νερό & την τροφή τους! Όσο δηλαδή μπορούν να μας δώσουν κανάρια-αυγά-φροντίδα-κελάηδημα τα κρατάμε & όταν γεράσουν τα σκοτώνουμε ή τα ελευθερώνουμε; Είναι το καναρίνι έτοιμο μετά από τόσα χρόνια κλεισμένο σε κλουβί ή κλούβα να μπορέσει να ανταπεξέλθει ελεύθερο στο περιβάλλον «φύση» της πόλης ή του χωριού;

Προσωπικά κρατάω μέχρι το τέλος όσα ζώα έχω υπεύθυνα αποφασίσει να πάρω.
Για παράδειγμα, αν έχουμε ένα σκύλο (αρσενικό ή θηλυκό) όταν θα πάει 10 ετών θα πρέπει να το σκοτώσουμε ή να το αφήσουμε ελεύθερο στα βουνά;Είτε είμαστε ιδιώτες είτε είμαστε εκτροφείς, είτε είναι σκύλος είτε είναι καναρίνι...
 
Καπια στιγμή τα 10 ζευγάρια που έχει θα σταματήσουν να είναι παραγωγικά
Τότε τι κάνει κραταει όλα τα πουλιά;
Με αποτέλεσμα να έχει 20 πουλιά (γιατί δεν μπορεί να φροντίσει μεγαλύτερο αριθμό)που δεν μπορούν να δώσουν απογόνους.

Εσύ τι λες βρε Βασίλη μου; Να τα πετάει ή να τα σκοτώνει;

Αν δεν θέλει να φτάσει στο σημείο που λες εσύ μπορεί να χαρίσει τα πουλάκια πριν γεράσουν και να κρατήσει απ' τα μωρά, ώστε να μην αναγκαστεί να μπει σε σκέψεις για το "μέλλον" τους!

Όταν αγοράζουμε κάποια ζωάκια πρέπει να τα φροντίζουμε μέχρι το τέλος! Δεν τα παίρνουμε μόνο για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια μικρά ή να ακούμε το τραγούδι τους και όταν δεν είναι πια σε θέση να ικανοποιούν τα θέλω μας να τα έχουμε παραπεταμένα, σαν κάποιο αντικείμενο ή να τα αφήνουμε στην φύση (για να ξενοιάσουμε μια και καλή)! Τα πουλάκια που δεν είναι μαθημένα να ζουν στην φύση θα έχουν βέβαιο θάνατο, αν ελευθερωθούν!
Τέτοιες συμπεριφορές τις θεωρώ απάνθρωπες και αδικαιολόγητες! Τέτοιοι άνθρωποι δεν λέγονται φιλόζωοι αλλά εκμεταλλευτές κι εγωιστές!

Με την ίδια λογική γιατί δεν πετάμε και τους γονείς μας στους δρόμους όταν γεράσουν; Αφού δεν είναι πια σε θέση να μας βοηθάνε και να μας προσφέρουν πράγματα. Γιατί να τους έχουμε κι αυτούς στο κεφάλι μας;
 
Ισιδορε αυτό που θέλω να πω είναι ότι ας πούμε για παράδειγμα ότι κάποιος μπορεί να συντηρήσει 10 ζευγάρια τα συντηρεί κανονικά και τους νεοσσούς τους χαρίζει σε φίλους κτλ
Καπια στιγμή τα 10 ζευγάρια που έχει θα σταματήσουν να είναι παραγωγικά
Τότε τι κάνει κραταει όλα τα πουλιά;
Με αποτέλεσμα να έχει 20 πουλιά (γιατί δεν μπορεί να φροντίσει μεγαλύτερο αριθμό)που δεν μπορούν να δώσουν απογόνους.
Θέλω να σας πω ότι εγώ δεν απάντησα τι κανό τα γερασμένα πουλιά γιατί ακόμη δεν χρειάστηκε να μπω σε μια τετια σκέψη μιας και είμαι νέος στον χώρο.

Πάντα όσοι έχουν πουλιά και ασχολούνται σοβαρά με την εκτροφή τους, σχηματίζουν
ζευγάρια μετά την περίοδο των εκθέσεων Ιανουάριο μήνα. Εκείνη την εποχή όλοι ξέρουν
ποια είναι τα πουλιά που θα κρατήσουν και μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι σπάνια
θα βρείς ανάμεσα σε αυτά, πουλιά πέραν των 3ων ετών. Ολα τα υπόλοιπα ή χαρίζονται ή πουλιούνται ανάλογα με τίς ανάγκες και το σκεπτικό του εκτροφέα τους.
Πουλάκια μιας κάποιας ηλικίας βρήσκεις σε ανθρώπους που έχουν αφ' ενός λίγα,
αφ' ετέρου είναι δεμένοι συναισθηματικά με το κάθε ένα απο αυτά. 😉
 
τι σχεση εχει αν ενα πουλι ειναι γερικο η νεαρο. μεχρι φετος τον χειμωνα ειχα μια παπια περιπου 10 χρονων (πεθανε ησυχα στο αναρωτηριο αν και δωκιμασα 3 αντιβιοτικα για να τη σωσω ειχε πνευμονια αλα δεν αντεδρασε ο οργανισμος της λογω ηλικιας) δεν γενουσε αυγα τα τελευταια 3 χρονια και ηταν αργοκινητη και λιγο κουτση αλα ηταν το καλυτερο πλασμα ηταν ησυχη και γενικα εδινε ενα πνευμα ηρεμιας στα αλα πρασινοκεφαλα τα οποια παντα ακολουθουσαν τη γριουλα με την μεγαλη πειρα για το που θα πανε και πως θα επρεπε να αντιδρανε. Δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να ξεχασει την αγαπη του για ενα πλασμα επειδη αυτο γερασε το αντιθετο μαλον ενα ζωακι που εχει ζησει μαζι μας και μας εχει δωσει χαρες στα νοιατα του αξιζει το σεβασμο μας οταν γερασει πιστευω οτι το λιγοτερο που μπορουμε να του προσφερουμε ειναι καλα γεραματα.
 
Eγω προσωπικα τα γερασμενα τα κραταω τιμητικα μεχρι τελους, για οσα εχουν κανει στη διαρκεια της ζωης τους. Τωρα τα αγριοπουλια που γεννιουνται στην αιχμαλωσια επιβιωνουν στη φυση για τον απλουστατο λογο, εχουν το αγριο στο αιμα τους, ειναι η γονιδιακη τους κληρονομια απο τους γονεις τους.Αυτο αποδεικνυετε απο την συμπεριφορα τους - δεν γινονται ποτε σαν τα καναρινια.
 
Back
Top