Φροντίδα Τι κλουβί να πάρω για το ringneck και πώς να το βάλω μέσα;

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Γειά σας παιδια επειδή εγώ συμφώνησα για τους λόγους τους οποίους είπατε για το μπαλκόνι και επειδή το κλουβί μου είναι διώροφο μισό δικό μου και μισό του αδερφού μου αποφάσισα να πάρω ένα άλλο το οποίο θα είναι στο δωμάτιο μου. Τωρα όμως που το σκέφτομαι υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πως θα βάλω το ringneck μου στο καινούριο κλουβί μιας και δεν μπορώ να το πιάσω. Κατι ακόμα τι διαστάσεις συνίσταται για το κλουβί
 
Μα για ποιο λόγο καλέ μου φίλε θέλεις να να κάνεις κάτι τέτοιο; Δεν είναι μια χαρά τα πουλιά στο διώροφο κλουβί που τους έχεις; Άποψη μου είναι να μην προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο. Το πρόβλημα με τους σπόρους, τώρα θα υπάρχει σε 2 δωμάτια και αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος για γκρίνια και φασαρία. Άσε που θα φωνάζει και δεν θα σε αφήνει να κοιμηθείς, να διαβάσεις κτλ. Καλύτερα να αφήσεις τα πράγματα ως έχουν🙂
 
Θέλω να το κάνω αυτό γιατί καμία φορά ο αδερφός μου όταν πάει να βγάλει το πουλί του έξω το δικό φοβατε και γιατί στο σαλόνι έχει πολύ φασαρία και το δικό μου φοβατε. Ενας ακόμη λόγος ο οποίος Θέλω να το κάνω αυτό είναι γιατί το πουλί θα είναι αφοσιωμένο με εμένα και όχι με τους άλλους. Ενας ακόμη λόγος είναι ότι η πόρτα του κλουβιού θα είναι μόνιμος ανοιχτή και θα έχει την δυνατότητα το πουλί να βγει έξω χωρίς να ακούω γκρίνιες από την μάνα μου να λέει Όχι πάλι Γιώργο το πουλί έξω βάλτο μέσα γιατί τώρα θα είναι στο δωμάτιο μου και δεν θα της πέφτει λόγος
 
Ενας ακόμη λόγος είναι ότι η πόρτα του κλουβιού θα είναι μόνιμος ανοιχτή
Μεγαλο λάθος. Κανείς δεν πρέπει να αφήνει την πόρτα του κλουβιου μονίμως ανοιχτή. Ο παπαγάλος σου πρέπει να έχει πρόγραμμα. Πρέπει να γνωρίζει ότι κάθε μέρα θα είναι εκτός κλουβιου δύο ώρες για παράδειγμα. Μπορεί τώρα να έχεις στο μυαλό σου ότι θέλεις να ασχολείσαι μαζί του όλη την ημέρα, τι θα γίνει όμως εάν αύριο αυξηθουν οι υποχρεώσεις σου ή βαρεθεις; Δεν θα είναι κρίμα για το πουλάκι να υποστεί όλη αυτή την αλλαγή;
Επιπλέον είναι επικίνδυνο και για το ίδιο.
 
. η πόρτα του κλουβιού θα είναι μόνιμος ανοιχτή και θα έχει την δυνατότητα το πουλί να βγει έξω χωρίς να ακούω γκρίνιες από την μάνα μου να λέει Όχι πάλι Γιώργο το πουλί έξω βάλτο μέσα γιατί τώρα θα είναι στο δωμάτιο μου και δεν θα της πέφτει λόγος

Ποτέ για κανένα λόγο δεν αφήνουμε τα πουλιά (ανεξέλικτα) μονίμως εκτός κλουβιού.
Αισθάνονται ανασφάλεια και το κυριότερο κινδυνεύουν από χίλια δυο πράγματα.
Πάντα θα είσαι παρών όταν το πουλί βρίσκεται εκτός κλουβιού ώστε να ελέγχεις τις κινήσεις και τις δραστηριότητες του.

Πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι
 
@ζιζι, Όχι μου φέρνετε ότι λάθος καταλάβατε η λάθος το έγραψα εγώ τελώς παντον εγω εννοούσα μόνο όταν θα είναι να το βγάλω γιατί έτσι θα του δίνω την δυνατότητα να βγει εάν θέλει η να μείνει μέσα
 
, αποφάσισα να πάρω ένα άλλο το οποίο θα είναι στο δωμάτιο μου. Τωρα όμως που το σκέφτομαι υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι *πως θα βάλω το ringneck μου στο καινούριο κλουβί μιας και δεν μπορώ να το πιάσω.Κατι ακόμα **τι διαστάσεις συνίσταται για το κλουβί
Θα βάλεις και τα δυο κλουβιά στο δωμάτιο σου. Να τα βάλεις αντικριστά, με τις πόρτες όσο πιο κοντά μπορείς.
Άφησε ανοικτές τις πόρτες.
Φαγητό και νερό βάλε μόνο στο νέο του κλουβί... Ελπίζω να τα καταφέρετε χωρίς να ταλαιπωρηθεί κανείς σας!
Να θυμάσαι πως κατά τη διάρκεια της... Επιχείρησης και μέχρι το πουλί να μπει στο νέο κλουβί,
εσύ θα πρέπει να παραμείνεις στο δωμάτιο (ώστε να το ελέγχεις) :)
 
Θα βάλεις ότι έχει μέσα το κλουβί το παλιό στο καινούργιο, στην αρχή αυτό που βλέπει τη διαδικασία της μετακόμισης θα μείνει σε μια πατηθρα την οποία θα χρησιμοποιήσεις να την βάλεις ευθεία στην πόρτα του παλιου κλουβιου για να καταφέρει να μπει στο καινούργιο, αφού έχεις ολοκληρώσει την μεταφορά όλων των πατηθρων κ παιχνιδιών,θα ενώσεις τις δύο πόρτες, αν υπάρχει διαφορά στο ύψος βάλε από κάτω βιβλία για να είναι ίσα οι πόρτες, βάλε την αγαπημένη του λιχουδια στο νέο κλουβί και έχε υπόψιν σου ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει από πέντε λεπτά έως κ τρεις ώρες για αυτό φρόντισε να έχεις χρόνο μπροστά σου. Ετσι είχα κάνει εγώ αν ανατρέξεις σε παλιότερες αναρτήσεις θα δεις θέματα, με είχε πάρει τρεις ώρες ώσπου να μπει.
[automerge]1555297593[/automerge]
Στο μεταξύ δεν θα το ενοχλείς καθόλου άφησε το να αποφασίσει μόνο του ποτε θα μπει
 
Back
Top