Διατροφή Τι μπορώ να κάνω για να φαει το σουπιοκοκκαλο;

Θωμαις

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2016
Μηνύματα
108
Πόλη
Σαλαμίνα
Γεια σας. Το καναρινακι που εχω δεν εχει ακουμπήσει το σουπιοκοκκαλο που του εχω βάλει εδώ και μια εβδομάδα! Τι μπορώ να κάνω για να το φαει;
 
Ευχαριστω πολύ για το άρθρο, είχα δοκιμάσει να το γυρίσω στο πλάι και δεν έγινε τίποτα απο εδώ και πέρα θα του το τρίβω πάνω απο την τροφή του γιατι τόσο καιρό ουτε που το εχει ακουμπήσει! 🙂👍
 
Γεια σας. Το καναρινακι που εχω δεν εχει ακουμπήσει το σουπιοκοκκαλο που του εχω βάλει εδώ και μια εβδομάδα! Τι μπορώ να κάνω για να το φαει;
Δοκίμασε να βάλεις πραγματικό που θα ζητήσεις από τον ιχθυοπώλη σου, μερικές φορές το προτιμούν. Θέλει βράσιμο και λίγο ψήσιμο όμως...
 
Ίσως να μην το έχει και ανάγκη ο οργανισμός του, να νοιώθει πληρης με αυτά που του παρεχεις. Επίσης ως επι το πλείστον το καταναλώνουν με μανια, όταν νιωθουν οτι το χρειάζονται, περισσότερο τα θυληκα στην αναπαραγωγική περίοδο και πολύ λιγότερο τα αρσενικα. Γνώμη μου, μην αγχωνεσαι, αν χρειαστεί θα φάει.
 
Ναι αλλα αυτο όσο περνάει ο καιρός δεν αλλοιώνεται;
Δεν ξέρω για ποιο από τα δύο ρωτάς, του ψαρά ή του petshop, η απάντηση και για τα δύο είναι όχι.
Του ψαρά πριν το βάλεις στο κλουβί, πρέπει απλά να έχεις φροντίσει να είναι εντελώς στεγνό.
Αν με τον καιρό λερωθεί, μπορείς να το ξύσεις λίγο επιφανειακά.
 
Απο το ψαραδικο θα τα βρασεις κανενα 20λεπτο σε νερο με ξυδι και μετα θα τα αφησεις αρκετες μερες να στεγνωσουν καλα, και υστερα θα τα βαλεις στα πουλια.
Τα ετοιμα εχουν ηδη υποστει την καταλληλη επεξεργασια.
 
Back
Top