Φροντίδα Τι μπορώ να κάνω για το lovebird μου που δαγκώνει;

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
θα ηθελα την πολυτιιμη βοηθεια σας γιατι το lovebird μου τσιμπαει οταν πηγαινω κοντα του. Ειναι 11 μηνων περιπου και ταισμενο στο χερι.

Τσιμπαει δηλαδή
 
Μηπως μπορεις να εριγραψεις λιγο τον τροπο που προσπαθεις να το προσεγγισεις;βαζεις τ χερι μεσα στο κλουβι;

Επισης.. Εφοσον δαγκωνει σημαινει οτι σε φοβαται και αμυνεται. Θελει πολλη δουλεια σιγα σιγα με υπομονη να σε εμπιστευτει και να σταματησει το δαγκωμα. Να του βαζεις λιχουδιες σρο χερι σου και να το αφησεις να σε πλησιασει οταν νιωσει ετοιμο.

Το εχεις πιασει ποτε;
 
Τα παιχνιδια δεν ξερω αν πρεπει να τα χεις ολα μαζι. Λιγα λιγα να μην τα βαριεται.

Εξω απο το κλουβι πως; Το βγαζεις εξω χωρις να σε εμπιστευεται; Πως επιστρεφει στο κλουβι; Το κυνηγας να το πιασεις καθολου; Γινε λιγο πιο αναλυτικη.. Δεν καταλαβαινω απο τα λεγομενα σου τη σχεση που εχετε..
 
οχι δεν το εχω ποτε εξω απτο κλουβι το εχω ομως χαιδεψει πανω απτα καγκελα και αυτο το εκανα μετα το πνιγμο γιατι ειχε παθει το σοκ του
 
..
Επισης.. Εφοσον δαγκωνει σημαινει οτι σε φοβαται και αμυνεται..
Τα αποκλειστικά ταισμένα στο χέρι δεν δαγκώνουν μόνο επειδή μπορεί να φοβούνται. Συνήθως είναι αυτά που δεν φοβούνται και προσπαθούν να σε "φοβίσουν". Δαγκώνουν επειδή μπορούν κι επειδή τους λείπουν μαθήματα, είτε απο τους γονείς είτε απο τον άνθρωπο που τα μεγάλωσε.


οχι δεν το εχω πιασει ποτε το εχω ομως χαιδεψει εξω απτα καγκελα
Πώς γίνεται να μην το έχεις πιάσει ποτέ, αφού λές ότι είναι 11 μηνών και ταισμένο στο χέρι; Μόλις τώρα το πήρες;

... Μετα το πνιγμο γιατι ειχε παθει το σοκ του
Μπορείς να μας πείς τι ακριβώς εννοείς;
 
απο το pet shop που το πειρα ηταν πολυ φιλικο με τον ιδιοκτητη του Pet shop ηταν στο ωμο του στο χερι του. απλα δεν ηταν μαζι το ειχε αλλα προσωπο της οικογενειας και δαγκωνει συνεχεια οποτε και ελευθερο να τα αφησουμε μεσ στο σπιτι μετα δεν θα μπαινει μεσα!
 
απο το pet shop που το πειρα ηταν πολυ φιλικο με τον ιδιοκτητη του Pet shop ηταν στο ωμο του στο χερι του. απλα δεν ηταν μαζι το ειχε αλλα προσωπο της οικογενειας και δαγκωνει συνεχεια οποτε και ελευθερο να τα αφησουμε μεσ στο σπιτι μετα δεν θα μπαινει μεσα!

Δεν έχει νόημα να αφήνετε ελεύθερο στο σπίτι ένα πουλί το οποίο δεν μπορείτε να ελέγξετε. Ίσα ίσα μπορεί να αποβεί επικίνδυνο-μοιραίο για το πουλί.
 
οποτε τι μπορω να κάνω;☹😳
Λείπει η διαδικασία εξοικείωσης. Για αρχή βάλε το χέρι μέσα στο κλουβί για διαστήματα συνεχόμενα (5-15 λεπτά) και άσε το πουλί να συνηθίσει το χέρι και στην ιδέα ότι το χέρι κοντά του δεν αποτελεί κίνδυνο (και μαζί σιγά σιγά ο "κύριος" του χεριού)... Δίνει και από κανένα μεζεδάκι... Και σιγά σιγά πλησίαζε το χέρι προς το πουλί... Και κάποια στιγμή θα ανέβει κιόλας το πουλί στο χέρι σου... Μετά βλέπουμε 😉 Αρχισε να ασχολήσαι και να ψάχνεις το θέμα..
 
το εχω ψαξει πολυ καλα και σε αλλα site αλλα δεν λεει κατι για περιπτωση μου...
 
το εχω ψαξει πολυ καλα και σε αλλα site αλλα δεν λεει κατι για περιπτωση μου...

Κανένα σάιτ δεν μπορεί να λέει εξειδικευμένα για την περίπτωσή μας. Εμείς διαβάζουμε, φιλτράρουμε, βλέπουμε τι ταιριάζει στην περίπτωσή μας κι αναλόγως το εφαρμόζουμε ή όχι.
 
αυριο θα την παω να την κοψουν τα φτερα εκει νομιζω πως θα γινει κατι

Κανένα σάιτ δεν μπορεί να λέει εξειδικευμένα για την περίπτωσή μας. Εμείς διαβάζουμε, φιλτράρουμε, βλέπουμε τι ταιριάζει στην περίπτωσή μας κι αναλόγως το εφαρμόζουμε ή όχι.
εννοω κατι παρομοιο, αλλα και παλι δεν βρηκα...😱
 
Δεν ξέρω πραγματικά πόσες σελίδες αποτελέσματα έβγαλε το γκουγκλ. Σίγουρα πάνω απο 20 που κοίταξα.
ευχαριστω που κοιταξες να τωρα ανοιγω να διαβασω

Ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας αλλα αυριο θα την παω να την κοψουν τα φτερα της και (μαλλον)θα την παρω αγκαλια
 
ναι γιατι αν με επιστευθεί με το καλο και το εχω ελεθευρο μες στο σαλονι μην παει πουθενα σε καμια λαμπα και παθει τιποτα ή μπλεχτει καπου για το καλο του δηλαδη!😎
 
Καλό θα είναι να του αφήσεις τα φτερά τουκαι με το καιρο,θα βρείτε τις ισορροπίες σας.
Σαν ιδέα δεν μου αρέσει, φιλικά πάντα.
 
Να του κοψεις τα φτερα για να μπορεις να παιζεις εσυ το θεωρω λιγο τραβηγμενο και εγωιστικο. Οταν παιρνεις ενα κατοικιδιο και στην συγκεκριμενη περιπτωση ενα παπαγαλο κοιτας το καλυτερο γιαυτο και οχι την προσωπικη ευχαριστηση.. Ολα αυτα που θελεις θα ερθουν με τον καιρο και με υπομονη και πιστεψε με ο καιρος θα σε ανταμειψει. Το οτι καθοταν στον ανθρωπο απο το πετ σοπ δεν σημαινει οτι εμπιστευεται τους παντες και αυτον με τον καιρο τον συνηθισε. Τωρα δικο σου ειναι το πουλι οτι θελεις κανεις εγω εκφραζω την αποψη μου.

Φιλικα παντα!
 
Απο εκει που το πηραμε ειπαν καθε 6μηνες να πηγαινω να του κοψουν τα φτερα.
 
Back
Top