Γενικά Τι να κάνω για να μην σταματήσουν να κελαηδούν τα 2 φετεινά μου φλωράκια;

Θεωρώ ότι υποτιμάει τη νοημοσύνη μας, οποιοσδήποτε μιλάει για 15 φλώρους στο χωριό και 45 καρδερίνες στο μπαλκόνι, εκτροφής... Όσοι ασχολούμαστε με ιθαγενή, απλά γνωρίζουμε ότι κάτι τέτοιο πολύ δύσκολα γίνεται.. Και ειδικά από κάποιον που ''δεν έχει χρόνο'' ούτε να κάνει τα απαραίτητα.
Δεν θέλω να κλειδώσω το θέμα, αλλά δεν θέλω οποιοσδήποτε να νομίζει ότι μπορεί να ''παίζει'' με τις λέξεις..

Αλλαγή νοοτροπίας Σάκη!Άλλαξε. Όχι γιατί στο λέμε εμείς. Αλλά γιατί τόσα πουλάκια δεν χρωστάνε τίποτα να μη βγάζουν το χρόνο.. Και την επόμενη χρονιά, ξανά στο βωμό άλλα τόσα...
 
Τοτε χρονο ειχα και μαλιστα παρα πολυ γτ ειχα μονο καρδερινες.. Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να γινει αλλα κι εμενα που εγινε ηταν καθαρα θεμα χρονου και φροντιδας... Τωρα στο χωριο μου εδω και καποιο εχω μονο φλωρους οι οποιοι ζευγαρωνουν συνεχεια κατα την περιοδο αναπαραγωγης τους... Στην βεραντα εχω 1 καναρινι αρσενικο 3 φλωρους και ενα ζευγαρι ζερβακια... Ολα τους σε ξεχωριστα κλουβια εκτος απο τα ζερβακια... (Δεν ειπα οτι μου ψοφισε καμια καρδερινα ειπα οτι τις χαριζα και αλλες τις αφηνα ελευθερες στο χωριο μου... Το μονο που ειπα οτι μου ψοφισαν οι νεοσσοι ηταν μια καναρα που ειχα γτ δεν μου τα ταιζε και το καταλαβα αργα)
 
!Sakis! post: 228941 είπε:
αλλες τις αφηνα ελευθερες στο χωριο μου...
Μια ερώτηση για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους... Πως απελευθέρωσες καρδερίνες εκτροφής; Θα πεθάνουν αμέσως...
Εκτός κι αν ήταν άγριες οπότε καλά έκανες και τις άφησες ελεύθερες, όπως επίσης κακώς έκανες που τις έπιασες ή τις αγόρασες
 
Να τα παρουμε τα πραγματα ενα ενα.. Μου εδωσε ενας κυριος 3 ζευγαρια (γτ του ειχα πει πως θελω ενα καλο ζευγαρι) και μου ειπε πως σε περιπτωσει που θα εχεις προβλημα (οικονομικο) αστης ελευθερες σε περιοχη που εχουν πλουσια βλαστηση οπως ειναι τα δαση... Λογικα αργιες ηταν γτ οταν τις αφησα βρηκαν την χαρα τους... Κι απο τοτε οποτε τυχει παω και ακουω τα αρσενικα να κελαηδανε με ωραιες φωνες..?
 
!Sakis! post: 228970 είπε:
Να τα παρουμε τα πραγματα ενα ενα.. Μου εδωσε ενας κυριος 3 ζευγαρια (γτ του ειχα πει πως θελω ενα καλο ζευγαρι) και μου ειπε πως σε περιπτωσει που θα εχεις προβλημα (οικονομικο) αστης ελευθερες σε περιοχη που εχουν πλουσια βλαστηση οπως ειναι τα δαση... Λογικα αργιες ηταν γτ οταν τις αφησα βρηκαν την χαρα τους... Κι απο τοτε οποτε τυχει παω και ακουω τα αρσενικα να κελαηδανε με ωραιες φωνες..?

Συνεπώς γνώριζες πως ήταν άγριες μιας και με την πρώτη ευκαιρία τις άφησες να επιστρέψουν στο φυσικό τους περιβάλλον.
 
Όταν τα άγρια πουλιά είναι ελεύθερα στη φύση αυτό κάνουν... κελαηδούν υπέροχα. Αντίθετα όταν τα αιχμαλωτίζουμε χτυπιούνται πάνω στα κάγκελα... όπως θα έκανε ο καθένας μας αν στα καλά καθούμενα βρισκόταν αναίτια κλειδωμένος...
Γι αυτό κι εμείς πρέπει να φροντίζουμε να τα αφήνουμε εκεί που πραγματικά ανήκουν... στη φύση. Έτσι δεν είναι Σάκη;
 
Σάκη μην μας εξηγείς άλλο, καταλαβαίνουμε.
Το θέμα είναι πως τα άγρια πουλιά δεν επιβιώνουν στο κλουβί. Το θέμα είναι πως για ελάχιστο κέρδος κάποιων, ξεκληρίζεται η φύση.
Αυτός που πιάνεται κορόϊδο και δίνει λεφτά για πιασμένα πουλιά και σύντομα του πεθαίνουν, πρέπει να πάψει να γίνεται και αυτός θύμα των επιτήδειων, συμμετέχοντας ταυτόχρονα στο έγκλημα.
Νομίζω πως αρκετή κακή πείρα απέκτησες και ελπίζω να έχεις αλλάξει νοοτροπία και τακτική.
 
Τελικά, το αρχικό ζευγάρι Φλώρινας ειναι εκτροφής ή ειναι πιασμένο;
 
Back
Top