Γενικά Τι να κάνω για να προστατέψω τα πτηνά μου από τ' αρπακτικά;

Αυτο εχω σκοπο να βαλω στα καναρινια που ετσι και αλλιώς τα εχω σε επιπλο με ραφια. Γύρω γυρω πλεγμα δλδ και μπροστά πάλι το ίδιο αλλά σε τελάρο για να ανηγει σαν πορτα.
Το θέμα ειναι πως το σκαρθοκαναρο θελω να το εγω μακριά σε άλλο οροφο δλδ οχι μεσα σε αυτό έπιπλο
 
Xρήστο, μπορεί να σου φαίνονται υπερβολικά αυτά που γράφονται, αλλά πίστεψέ με δεν υπάρχει πιο αποτρόπαιο θέμα από τα αποκεφαλισμένα η διαμελισμένα δύστυχα πουλάκια... Οι περισσότεροι έχουμε κλάψει και στενοχωρηθεί από τέτοια δυσάρεστα..
Πριν χρόνια κρεμούσα στο μπαλκόνι ( μπροστά δένδρα και από πάνω κεραμοσκεπή) ζευγαρώστρα με καναρίνια που είχαν μάλιστα και αυγά.. Το έκανα για δύο χρονιές.
Την τρίτη χρονιά κρέμασα δύο κλουβιά με δύο timbrados που ''κεντούσαν''. Γύρισα τ'απόγευμα σπίτι και τα πουλιά άφαντα... Μάλλον όχι άφαντα, γιατί στον πάτο του κλουβιού υπήρχαν τα απομεινάρια τους.. Ποτέ μην σκεφτείς ότι ''εμένα δεν θα μου συμβεί''.
 
Κι εγώ στο μυαλό μου είχα κάτι σε συνδυασμό αυτών που σου έδειξε ο Νίκος. Να βάλεις πολλά φυτά μπροστά στην πέργκολα ώστε να μην φαίνονται. Και ταυτόχρονα να είναι όμορφο για να κάθεστε και να το απολαμβάνετε. Ιδέες υπάρχουν πολλές. Αλλά χρειάζεται φωτογραφία των μπαλκονιών να συσκεφτούμε :)
 
Τα αρπακτικα πουλια δεν τρομαζουν να επιτεθουν σε ενα μερος με πολλες γατες; Με κινδυνο να γινουν αυτα γευμα;
 
Βασικά το δύσκολο δεν ειναι να καταλάβεις πως θα παραχεις ασφάλεια σε ενα πουλι αλλα το πως θα το προσαρμόσεις στο χώρο που θες
 
Ακριβώς, θα πρέπει να βρεις κάτι να εντάξεις το κλουβί με ασφάλεια που να σας αρέσει κιόλας στην αισθητική σας.
 
Ακομα πιο δύσκολο ειναι οτι θα πρέπει απο την αρχη να φανταστείς το μέγεθος της εκτροφής σου για να ξέρεις τη κατασκευή θα κάνεις. Εγω ασπουμε δεν εχω σκοπό να ζευγαροσω το σκαρθοκαναρο, δεν μπορώ να ξέρω απο τωρα σίγουρα. Οπότε δεν μπορώ να φτιάξω μια μεγάλη κατασκευή απο ξύλο για ενα κλουβί μονο. Αν πάλι θελω να τα πληθηνω πρέπει ετσι και αλλιώς να κανω κατι μεγαλο
Στα καναρίνια που θελω να τα συνεχίσω η κατασκευή ειναι μισο ετοιμη
 
Αν έχεις κάποια γωνία στο μπαλκόνι, μπορείς να αφιερώσεις αυτήν στα κλουβιά, (οπότε θα μπορείς να επεκταθείς σε ύψος) και μπροστά να κόψεις την θέα στα αρπακτικά με κάποια πέργκολα με φυτά. Έτσι θα τα προστατεύσεις και τον χειμώνα από το πολλή ρεύμα αέρος.
 
Αν βαλω το σκαρθοκαναρο μαζι με τα καναρίνια θα το χαλασω ετσι δεν ειναι

?
 
Το ερωτηματικό είναι γιατί δεν πήρες απάντηση;

Εξαρτάται από την ηλικία του... Τα ξαναείπαμε για τις φωνές...
Όπου και να το βάλεις, από τη στιγμή που ακούει καναρίνια - αν είναι σχετικά μικρό- θα πάρει φωνές.
 
Ειπα μήπως άλλαζες γνωμη και έβρισκα και εγω την λυση που ψαχνω
 
Παιδιά εάν "τυλίξω"το κλουβί με ψιλό μεταλλικό πλέγμα, τι πρόβλημα θα έχω; Μου φαίνεται πιό εύχρηστη αυτή η λύση!
 
Παιδιά εάν "τυλίξω"το κλουβί με ψιλό μεταλλικό πλέγμα, τι πρόβλημα θα έχω; Μου φαίνεται πιό εύχρηστη αυτή η λύση!
Ποσο ψιλο; Επισης τι θα κανεις με ζουζουνια και αερα; Εγω προς το παρον τα εντυσα ολα με κουνελοσυρμα 1*2 εκ. Και ναυλον γυρω γυρω. Αν ανοιξω το ναϋλον θα βαλω σιτα.
 
Το κουνελόσυρμα εννοώ και εγώ, για τα έντομα δεν ανησυχώ τόσο πολύ μιάς και δεν έχουμε έντονο πρόβλημα στο σπίτι που μένω. Το νάϋλον δεν είναι λίγο αποπνιχτικό για τα πουλιά (φαντάζομαι είναι διάτρητο);
 
Το κουνελόσυρμα εννοώ και εγώ, για τα έντομα δεν ανησυχώ τόσο πολύ μιάς και δεν έχουμε έντονο πρόβλημα στο σπίτι που μένω. Το νάϋλον δεν είναι λίγο αποπνιχτικό για τα πουλιά (φαντάζομαι είναι διάτρητο);
Οχι εχω καλυψει το προστατευτικο τις 4 πλευρες. Η 5η ειναι τοιχος. Η μπροστινη πλευρα καλυπτεται κατα το 1/3 η τ μισο.
 
Και ναυλον γυρω γυρω.

Οχι εχω καλυψει το προστατευτικο τις 4 πλευρες. Η 5η ειναι τοιχος.
Βρε Μυρα μ γιατι απο τωρα τοσο πολυ ναυλον; Αν με 20 βαθμους τα ντυνεις γυρω γυρω κ δε φυσαει κ ιδιαιτερα πολυ, το χειμωνα τι θα κανεις; 😛
 
Βρε Μυρα μ γιατι απο τωρα τοσο πολυ ναυλον; Αν με 20 βαθμους τα ντυνεις γυρω γυρω κ δε φυσαει κ ιδιαιτερα πολυ, το χειμωνα τι θα κανεις; 😛
Ελα εδω που ειμαι να σου πω αν φυσαει... εκει που τα εχω χτυπαει μονο ο νοτιοδυτικος. Και μαντεψε τι καιρο ειχαμε τις τελευταιες μερες! Τωρα που γυριζει βορια θα κανω τα αποκαλυπτηρια παλι!
 
Back
Top