Γενικά Τι να κάνω που έφυγε το καναρίνι;

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Σημερα το καναρινι μου απεδρασε. Ειπαρχει καμια περιπτοση να ερθει πισω; Εχω και αρσενικο. Αν τον εβγαζα εξω και κελαηδουσε θα ερχοταν;
 
Τι ώρα έγινε αυτό Παναγιώτη; Τώρα έχει νυχτώσει πως να το εντοπίσεις;
 
Σημερα το καναρινι μου απεδρασε.
δεν θα μπορεί να πετάξει, συνήθως βρήσκοντε κουρνιασμένα σε μία γωνιά
Ή σε μιά γλάστρα ή στο κοντινότερο θάμνο κλπ... , θα συμπλήρωνα εγώ. Ρίξε μια ματιά τώρα το βράδυ με φακό έτσι μπορείς να το πιάσεις πιό εύκολα.
 
Σήμερα και εμένα μου απέδρασε το ένα το αρσενικό αλλά για καλή μου τύχη έκλεισα γρήγορα την πόρτα της κλούβας με dexion που έχω φτιάξει και το εγκλώβισα μέσα στην κλούβα και το πλέγμα και το νάυλον.Φώναξα τον αδερφό μου να έρθει να καραδοκεί και πήγα και έφερα το ποτιστήρι που ψεκάζουμε. Τον έκανα λούτσα και από πίσω μου ο αδερφός μου με μια κουβέρτα κάλυπτε τον χώρο ανάμεσα σε μένα και το dexion. Πάλι καλά που το έπιασα γιατί θα έκανα μαύρα Χριστούγεννα.
Το μπαγάσικο τους είχα βάλει μπρόκολο και το είχε ρίξει κάτω. Την ώρα που άνοιξα και έπιασα το μπρόκολο για να μην το κουτσουλήσει και να το ξαναβάλω στη θέση του και ενώ είχα το χέρι μου μέσα τότε την έκανε. Ελπίζω να το βρήκες φίλε μου γιατί σε καταλαβαίνω. Εγώ στάθηκα τυχερός.
 
Αν καταφέρει να βγάλει τη νύχτα ζωντανό, αύριο το πρωί θα ψάχνει την ανθρώπινη παρουσία.
Θα πλησιάσει άλλα κλουβιά για να τραφεί.
Είναι συνδυασμένο στο μυαλό του... κλουβί = τροφή και αύριο το πρωί θα πεινάει.
Ρώτα στη γειτονιά σου... ίσως έτσι το βρεις.
 
Ευχάριστω το απόγευμα μου έφυγε. Αύριο πρωι θα βάλω το αρσενικό καναρίνι στην βεράντα και θα ρίξω τροφή αν ερθει πως θα το πιάσω;
 
Μην το αφήσεις έτσι, γύρνα την γειτονιοά και ρώτα. Άφησε την πληροφορία να κάνει γύρα και άμα έλθει μόνο του ήρεμα βάλτου το κλουβάκι του ανοιχτό ή τροφή σε κάποιο σημείο που όταν το πλησιάσεις και κινηθεί να προχωρίσει προς ένα χώρο που θα το περιορίσει. Μακάρι να γυρίσει φίλε μου...
 
Αφησε τ κλουβι που το ειχες ανοιχτο εξω. Εγω σταθηκα τυχερη και ενα σουρουπο μου εφυγε μια τσουπρα και μπηκε μονη της μετα απο μιση ωρα, αλλα δεν ειχε απομακρυνθει. Ελπιζω να τα καταφερει και να επιστρεψει.
 
Ευχάριστω το απόγευμα μου έφυγε. Αύριο πρωι θα βάλω το αρσενικό καναρίνι στην βεράντα και θα ρίξω τροφή αν ερθει πως θα το πιάσω;
Αν η περιοχή είναι πυκνοκατοικημένη δύσκολα θα επιστρέψει σε σένα...
Καλύτερα να βάλεις μια δυο αφίσες και να ενημερώσεις τη γειτονιά.
 
Ευχαριστω. Η περιοχη ειναι ανυχτη εχει ολο εικοπεδα. Θα βαλω το καναρινι το αρσενικο εξω και διπλα ενα κλουβι μακαρι να γυρισει. Χθες που εφηγε δεν πηγε μακρια. Με το που εφηγε πηγε στα απεναντι κεραμιδια και μετα σε ενα δεντρο. Μετα ακολουθισε ενα πουλι και εφηγε
 
Καλημέρα, χρόνια πολλά, πρόσεχε μην σου κρυώσει το αρσενικό.
 
Καλήμερα Παναγιώτη! Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι αυτά που σου είπαν τα παιδιά και να ελπίζεις να επιστρέψει για να τραφεί! Σου εύχομαι να το βρεις σύντομα και να το έχεις πάλι κοντά σου!
 
Ευχάριστω το απόγευμα μου έφυγε. Αύριο πρωι θα βάλω το αρσενικό καναρίνι στην βεράντα και θα ρίξω τροφή αν ερθει πως θα το πιάσω;

Χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους, φτερωτούς και μη. Παναγιώτη, εάν το πουλάκι έχει δικό του κλουβί κρέμασέ το ψηλά με πόρτα ανοιχτή. Βάλε μια πατήθρα να κοιτάει προς τα έξω ακριβώς δίπλα στην πόρτα. Αυτό θα διευκολύνει την είσοδό του εάν τυχόν επιστρέψει. Κρέμασε μέσα στο κέντρο του κλουβιού τη λιχουδιά που τρώει περισσότερο (μπρόκολο, σπανάκι...). Πιστεύω πως θα γυρίσει. Καλή τύχη.
 
έφυγε το καναρίνι... Και μόνο που ξέρεις ότι είναι κάπου εκεί έξω ζωντανό να νοιώθεις ικανοποίηση... Μπορείς να το αντικαταστήσεις με νέο...χρόνια πολλά1 (4).webp
 
απλά σκέφτεσαι θετικά... Κάπου θα βρήκε να αράξει...
Χωρις φαγητο και νερ θα πεθανει αραγμενο.. Δυστυχως τα καναρια ειναι τοσα χρονια σε κλουβια που δεν εχουν ελπιδα ελευθερα.. ακομα και να μην πεθανει απο ασιτια ή αφυδατωση, ειναι αθωα και τα αρπακτικα κανουν παρτυ.
 
Back
Top