Διατροφή Τι να κάνω που το Κοκατίλ μου δεν τρώει;

mixalis20032015

PB New Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2015
Μηνύματα
75
Πόλη
Ελευσίνα
Γεια σας ειμαι καινουργιος εδω και θελω να σας πω πως την παρασκευη απεκτησα ενα αγριο κοακτιλ(δεν δαγκωνει).. Την παρασκευη δεν ειχα να του δωσω τροφη και ετσι του εβαλα να φαει ενα γερμα. Δεν ειδα αοτελεσμα στο να το φαει και ετσι την επομενη μερα το μεσημερι ειχε την τροφη του ομως απο το σαββατο εως σημερα (τριτη) δεν εχει φαει και δεν ξερω τι νακανω και εχω και ανχος με την υγεια... εστειλα μια φωτογραφια σε εναν γνωστο μμου που ξερει απο παπαγαλος και μου ειπε οτι ειναι γυρω στα 1,5 ετων απο αυτον που το πηρα ομως μου ειπε οτι γεννηθηκε μαρτιο-απριλιο (δεν ξερω τι να πω) χθες τον πηρα τηλ και μου ειπε οτι το λαθος ηταν δικο που απο την παρασκευη που ηρθε σπιτι δεν ειχε τροφη και εριξε το φταιξιμο σε εμενα... Τωρα τι να κανω που ο παπαγαλος μου δεν τρωει (εχω πολυ ανχος)
 
την παρασκευη δεν ειχα να του δωσω τροφη και ετσι του εβαλα να φαει ενα γερμα.
Σοβαρό λάθος
Πρώτα εξασφαλίζουμε την σίτιση και διαμονή ενός πουλιού και μετά το αγοράζουμε...
Ο πωλητής του δεν είχε να σου δώσει λίγα σπόρια για μια δυο μέρες;
Όταν λες δεν τρώει... εννοείς δεν τρώει απολύτως τίποτε;
Δηλαδή του έχεις βάλει τη σωστή τροφή κι αυτό δεν τρώει τίποτε;
Μήπως είναι πολύ διαφορετική από την τροφή που έτρωγε πριν;
Σου είναι εύκολο να βάλεις μερικές φωτογραφίες να δούμε την κατάσταση;
την παρασκευη απεκτησα ενα αγριο κοακτιλ(δεν δαγκωνει)..
Τι ακριβώς εννοείς με το άγριο που γράφεις παραπάνω;
 
Υπάρχουν κι άλλες ερωτήσεις που θα πρέπει να απαντήσεις για να μας βοηθήσουν να καταλάβουμε
Και τότε θα πουν... όσοι γνωρίζουν... Τη γνώμη τους.
 
ειχα τα παντα μα τα παντα και ακομα τα εχω και το παπαγαλακι ειναι κομπλε του ζητησα και μου ειπε οχι και μου ειπε να του βαλω η ενα γερμα η ενα μηλο.. και δεν τρωει τιποτα και καθεται και απανω στο μπολακι με το φαγητο του... Δεν μου ειπε καν τι τροφη του εδινε...

δεν ξερω τ να κανω
 
Οφειλες να του χεις παρει τροφη πριν το αγορασεις... Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις εκτος απο το να το αφησεις σε ησυχο μερος να εγκλιματιστει.. Και ισως φαει. Εαν του τα παρεχεις ολα δεν βλεπω τι αλλο μπορεις να κανεις... Νερο πινει; Που το εχεις; Και σε τι κλουβι; Δωσε μας οσο περισσοτερες λεπτομερειες μπορεις...
 
Βάλε το κλουβί σ΄ένα δωμάτιο με ησυχία, κοντά σε τοίχο, μακριά από παράθυρο, χωρίς τηλεόραση και ανθρώπους (το πουλί χρειάζεται ηρεμία ώστε αναγνωρίσει τον νέο του χώρο).
Μην ασχολείσαι συνεχώς μαζί του.
Έχεις αγοράσει τροφή για κοκατίλ, έτσι; αφού στο κλουβί του έχεις τους κατάλληλους σπόρους και νερό, προσπάθησε να το δελεάσεις και με άλλες λιχουδιές.
Στη συγκεκριμένη φάση και μόνο αφού δεν τρώει τίποτα εγώ θα έβαζα και.. Ένα κομματάκι ψωμί καθώς και λίγα βρασμένα ανάλατα μακαρόνια, μέσα στο κλουβί του. Κάτι δηλαδή που θα το προκαλέσει να φάει ώστε να μη κινδυνεύει από ασιτία...
 
ευχαριστω για τις πληροφοριες νερο δεν ξερω αμα πινει δεν μπορω να το καταλαβω το εχω στο δωματιο μουπου υπαρχει απολυτη ησυχια το εχω σε ενα κλουβι μεσιου μεγεθους
 
αν ο παπαγαλος σου 5 ολοκληρες μερες δεν εχει αγγιξει το φαγητο του θα ειχε πεθανει.. μηπως τρωειο οταν εσυ δεν το βλεπεις; Στο πατωμα του κλουβιου δεν βλεπεις ουτε ενα σπασμενο σπορακι;
εφοσον ειναι αγριο θελει περισσοτερο χρονο προσαρμογης στο νεο περιβαλλον απο οτι ενα ημερο πουλι.

μια φωτο και παραπανω λεπτομεριες του χωρου κλουβιου θα βοηθουσαν..
 
τελικα εχει φαει ειδα 2-3 ανοιγμενα σπορακια ευχαρσιτω για τις πληροφοριες για οτι δηποτε αλλο θα χρειαστω θα σας πω ευχαριστω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top