Αναπαραγωγή Τι να κάνω σε αυτό το στάδιο της αναπαραγωγής;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LichKing
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LichKing

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Ήμουν λίγο βλακας και πριν κάνουν αυγά τα καναρίνια μου και σκάσουν δεν διάβασα κανένα άρθρο και πίστευα πως θα δουλέψει από μόνη της η φύση. Την Κυριακή βγήκε το πρώτο μικρό μετά την Δευτέρα το δεύτερο και χθες το τρίτο (ξέρω ότι αυτό δεν έπρεπε να γίνει έτσι και ότι έπρεπε να βγουν όλα μαζί). Έχουν μείνει ακόμα δύο αυγά. Οι γονείς ταιζουν τα μικρά απότι έχω παρατηρήσει και είναι εντάξει. Όμως με λάθη που έχω κάνει όπως τα αυγά και το κλουβί που δεν έχει χωρισμα και είναι μικρό θέλω βοήθεια με το τι να κάνω τώρα γιατί έχω αγχωθει αρκετά. Επίσης εάν όλα πάνε καλά δεν θέλω να ξανά αναπαραχθούν τα ενήλικα νομίζω πως είναι αρκετά και θέλω και μια συμβουλή σχετικά με αυτό
 
Καλημερα. Οσον αφορα τα αυγα , εγω και περυσι και φετος , δεν τα αντικατέστησα με ψευτικα και Δοξα το Θεο ολα πηγαν καλα! Απλα, 2 φορες την ημερα κοιτουσα αν ειναι ολα ταισμενα και αν το μικροτερο πχ ηταν κατω απο τα μεγαλυτερα, με απαλες κινησεις, με μια μπατονετα ,το ανεβαζα λιγο πιο ψηλα. Οσον αφορα τη φωλια, ας σε βοηθησουν αυτοι που γνωριζουν, αλλα νομιζω σε αυτη τη φαση δεν πρεπει να κανεις καμια αλλαγη. Καλη επιτυχια.
 
το κλουβί που δεν έχει χωρισμα και είναι μικρό θέλω βοήθεια με το τι να κάνω τώρα γιατί έχω αγχωθει αρκετά.
Προς το παρόν δεν πρέπει να αλλάξεις τίποτα.
Φρόντισε την καλή διατροφή τους και να μην υπάρχει άμμος ή grit στο κλουβί.

Αγόρασε μια 60 ζευγαρώστρα με αποσπώμενη σχάρα και ταψάκι.
Όταν τα μικρά μεγαλώσουν αρκετά και φτάσουν 17-20 ημερών θα αρχίσουν να βγαίνουν από την φωλιά, τότε μπορείς να μεταφέρεις όλη την οικογένεια στην ζευγαρώστρα.
Όταν τα μικρά φτάσουν 30 ημερών περίπου θα μπορούν να τρώνε σπόρους μόνα τους και θα μπορούν να απογαλακτιστούν από τους γονείς.
δεν διάβασα κανένα άρθρο
Δες τα άρθρα της αναπαραγωγής, θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες.
 
Ήμουν λίγο βλακας
Θα σου προτείνω να αποκτήσεις (δεν είναι καθόλου δύσκολο) ενεργή παρατήρηση στις λέξεις που χρησιμοποιείς, ιδιαίτερα στους χαρακτηρισμούς που δίνεις...διότι οι λέξεις, αντικατοπτρίζουν τις σκέψεις και οι σκέψεις καλό θα ήταν να ελέγχονται διότι με κάποιον τρόπο εγκαθίστανται στο είναι μας και αφενός γίνονται όλο και ευκολότερα, αφετέρου παγιώνονται και για να μην τα πολυλογώ, θα αποτολμήσω να πω παρότι δεν σε ξέρω, ότι όχι, δεν είσαι βλάκας, απλά έκανες από άγνοια μια αβλεψία η οποία παρεμπιπτόντως δεν είναι καν ολέθρια και διορθώνεται.
Τα άμεσα ερωτήματά σου απαντήθηκαν.όσον αφορά στο ότι δεν θα ήθελες να προχωρήσετε σε επόμενο αναπαραγωγικό κύκλο (η πρώτη γέννα είναι για εφέτος;) διάβασε τα παρακάτω, επέλεξε έναν τρόπο διακοπής και συζητάμε ειδικότερα σε ό,τι σε απασχολήσει.
 
Χθες το πρωί βγήκε το τέταρτο μικρό καναρίνι από το αυγό του και η μητέρα του από τι κατάλαβα το πέταξε από την φωλιά γιατί ύστερα από λίγο το βρήκα κάτω. Το ξαναεβαλα μέσα στην φωλιά με την ελπίδα ότι θα το κρατήσει και περίμενα. Σήμερα το πρωί πήγα να τα ελέγξω και ήταν καλά όμως με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη... Το τρίτο καναρίνι που είχε βγει την τρίτη είχε πεθάνει. Το αφαίρεσα από την φωλια και άφησα την μάνα μόνο με τρία πουλιά. Ο λόγος του θανάτου του πιστεύω πως ήταν από την πείνα διοτι πολλές φορές είχα παρακολουθήσει το τάισμα και αυτό ήταν συνέχεια κάτω από τα αδέλφια του και έπαιρνε τη λιγότερη ποσότητα τροφής. Ελπίζω να επιβιώσουν τα υπόλοιπα και να αναπαύεται η ψυχή του μικρού...
 
Κρίμα το πουλάκι. Επί του παρόντος μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν...π.χ. ότι το πουλάκι ναι μεν πέθανε από ασιτία, αλλά αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι δεν διεκδικούσε τροφή από τους γονείς του (ήταν ας πούμε άρρωστο ή αδύναμο ή θνησιγενές ή .). Όσον αφορά στο ότι πέταξαν το άλλο πουλί κάτω από τη φωλιά, θα σου έλεγα ότι καλό θα ήταν, αν έχεις τη δυνατότητα, να παρατηρήσεις κινήσεις του αρσενικού, μήπως και το πέταξε εκείνος. Οπότε, μας γράφεις για τη συμπεριφορά του, όπως επίσης αν βάζεις chia στην τροφή, αν έχεις άμμο ή όστρακα τριμμένα, αν δίνεις αυγό με το τσόφλι
 
Σήμερα το πρωί χάσαμε άλλα δύο μικρά καναρίνια από άγνωστες συνθήκες και έχει μείνει μόνο ένα το πρώτο που αποκτησα. Rip μικρά
 
Back
Top