Γενικά Τι να κάνω το καναρίνι μου όταν φύγω για διακοπές;

vanafsi

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
19
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλημερα, θα ηθελα μια πληροφορια για το τι να κανω το καναρινι μου οταν φυγω για διακοπες (10 μερες).
α) να το παω στη μητερα μου που εχει εξοχικο; Φυσικα θα υπαρξει αλλαγη περιβαλλοντος που δεν γνωριζω αν θα του κανει καλο.
ή
β)να το βαλω μεσα στο σπιτι με πολυ τροφη και νερο και καθε δυο-τρεις μερες να υποχρεωσω καποιον να το ελεγχει;

Διαφωτιστε με σας παρακαλω!😱
ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Αν και οι δυο επιλογες ειναι εξισου καλες θεωρω οτι καλυτερη ειναι η πρωτη!


Εγω ψηφιζω α)
 
Κι εγώ συμφωνώ με τα παιδιά. Καλύτερα να αλλάξει περιβάλλον αλλά να έχει κάποιον άνθρωπο να το φροντίζει και να του αλλάζει πολλές φορές το νεράκι κατά τη διάρκεια της ημέρας (γιατί, λόγω θερμοκρασίας, "βράζει" γρήγορα) παρά να μείνει μοναχούλι του.
 
Εγω παλι (ως παθουσα) λεω το (β), αλλα με τη σημαντικη προϋποθεση να πηγαινει καποιος καθε μερα. Ειδικα το νερο πρεπει να αλλαζεται καθημερινα!

Εκτος και αν εμπιστευεσαι πολυ τη μαμα σου. Γιατι εμενα μου εχει χασει 3 πουλακια ως τωρα, γι' αυτο λεω οτι ειμαι παθουσα🙄
Ενω οταν ειχα κανει το (β), ολα πηγαν ρολόι.
 
Μην το σκέφτεσαι να το πάς στη μητέρα σου. Το καναρίνι δεν επηρεάζεται και τόσο απο τις αλλαγές αυτές (σε αντίθεση με τους παπαγάλους). Θα έχει παρέα και φρέσκο νεράκι. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να το σκεφτείς και πολύ.
 
Eγω τη προηγουμενο καλοκαιρι τα πηρα μαζι ολα... Και ειχε και πολυ πλακα! 🙂
Αφου εχεις ενα τι τι σκεφτεσαι;
 
Nα το πας στην μαμα σου! (κ οπως λεει η παροιμια του παιδιου μου το παιδι ειναι 2φορες παιδι. ) Θα το προσεξει πολυ:)
 
και εγω ψηφιζω το πρωτο. καλυτερα να ειναι με καποιον που θα το προσεχει και θα το περιποιειται σιγουρα!
 
καλημερα, θα ηθελα μια πληροφορια για το τι να κανω το καναρινι μου οταν φυγω για διακοπες (10 μερες).
α) να το παω στη μητερα μου που εχει εξοχικο; Φυσικα θα υπαρξει αλλαγη περιβαλλοντος που δεν γνωριζω αν θα του κανει καλο.
Η μητέρα σου έχει εξοχικό, αγαπάει τα πουλάκια και μπορεί να ανταποκριθεί στις φροντίδες του; Της εχεις αναθέσει ξανα την φροντίδα του και της έχεις εμπιστοσύνη; Το περιβαλλον είναι ασφαλές για το πουλάκι ή θα κινδυνεύει από γατες και άλλα αρπακτικά; 😕
β)να το βαλω μεσα στο σπιτι με πολυ τροφη και νερο και καθε δυο-τρεις μερες να υποχρεωσω καποιον να το ελεγχει;
Ποιος θα ειναι ο καποιος που θα το ελέγχει; καποιος γείτονας, γνωστός, συγγενείς; Τους εχεις εμπιστοσύνη;

Οτι και να διαλέξεις να τους ενημερώσεις για το τί ακριβώς χρειάζεται και τί να τους ανησυχήσει σε πρίπτωση που εμφανισει καποια περίεργα συμπώματα.

Εγω θα σου πρότεινα μιας και έχεις μόνο ενα πουλάκι να το παρεις μαζί σου, αν δεν πρόκειται να το ταλαιπωρησεις με αεροπλανα και βαπόρια. Προτείνω αυτη την λύση γιατι πριν απο χρόνια έχασα το αγαπημενο μου καναρίνι οταν εφυγα για διακοπες και το πουλακι δεν άντεξε το σοκ και οταν γυρισα ειχε πεθάνει☹...
 
καλημέρα σε όλους. Αν και μπήκα αργά στο θέμα εγώ 18 χρόνια τώρα τα πέρνω μαζί μου τα καναρίνια μου και είναι μιά χαρά.Ακόμη και στο δρόμο μέσα στο αυτοκίνητο κελαιδάνε.Βέβαια η διαδρομή δεν είναι μεγάλη,1 ώρα αλλά δεν τους ενοχλεί η αλλαγή περιβάλλοντος και η γειτονιά τα περιμένει και όταν χρειάζεται να φύγω για λίγο με χαρά μου τα φιλοξενούν και περνούν μια χαρά και με τους γείτονες.
 
Back
Top