Αναπαραγωγή Τι να προσέξω στην αναπαραγωγή των πωγωνάτων περιστεριών;

GiannisKriti

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
8
Μετά από μελέτη αποφάσισα τελικά τι φυλές περιστεριού θα εκθρέψω.
Σήμερα θα διαμορφώσω δύο μικρότερα κουμάσια μέσα στον περιστερώνα μου. Στον μεγαλύτερο χώρο θα υπάρχει η ντόπια φυλή με σκοπό στο μέλλον να πετούν ελεύθερα.
Στο δεύτερο κουμάσι θα βάλω ένα ζευγάρι αρχαγγέλους και στο τρίτο κουμάσι ένα ζευγάρι παγωνάτα λευκά.
Με τους αρχαγγέλους από ότι διάβασα δεν θα αντιμετωπίσω ιδιαίτερα προβλήματα εκτροφής και αναπαραγωγής.
Με τις βεντάλιες όμως διάβασα ότι υπάρχουν δυσκολίες ζευγαρώματος και ταΐσματος των νεοσσών.
Διάβασα από μία πηγή ότι πρέπει να αφαιρεθεί η ουρά για να πετύχει το ζευγάρωμα.
Υπάρχει κάποιο μέλος που μπορεί να με βοηθήσει τι πρέπει να προσέξω στην αναπαραγωγή των πωγωνάτων περιστεριών;
 
Γιάννη χωρίς να έχω ασχοληθεί με βεντάλιες, ψάχνοντας από περιέργεια όλα αυτά τα χρόνια(ας είναι καλά το ίντερνετ) έχω δει πολλά βιντεάκια με τάισμα που κάνουν οι βεντάλιες συν ζευγαρώματα με την ουρά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Βέβαια θα τα δεις και στην πράξη, στην δικιά σου εκτροφή.
Ότι και να σου πω ή ότι σου πουν άλλα παιδιά που έχουν ασχοληθεί με αυτά τα περιστέρια, αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.
Μέσα από τα προβλήματα που θα προκύπτουν θα μαθαίνεις.
Ότι σου πω εγώ,ότι διαβάζεις από βιβλία, από το ιντερνέτ, είναι όλα θεωρητικά.
Η πράξη είναι διαφορετική, γιατί η κάθε περίπτωση έχει διαφορετική λύση.

Να απαντήσω και στο ερώτημα που είπες ότι δεν ταίζουν καλά τα παγωνάτα.
Πρώτα πρέπει να τα αφήσεις να γεννήσουν και θα δεις, δεν είναι απόλυτο ότι δεν ταίζουν.
Αν όμως είναι όντως αλήθεια, θα κάνεις ''σκάντζες''.
Τι είναι αυτό?
Θα πάρεις τα αυγά και θα τα βάλεις σε άλλο ζευγάρι, από τα ντόπια περιστέρια που ταίζουν καλά.
Πρόσεξε όμως μια λεπτομέρεια, τα αυγά που θα πάρεις σήμερα από τα παγωνάτα (το 1 αυγό το έκανε εχθές και το δεύτερο σήμερα) θα το βάλεις σε ζευγάρι που έχει κάνει αυγά το πολύ 2-3 ημέρες,(να μην σου πω 1-2).
Γιατί αυτό?
Αν τα βάλεις σε ζευγάρι που έχει ''κάτσει'' 8 ημέρες, μόλις συμπληρώσουν άλλες 10 ημέρες+2 ημέρες max (18+2) θα τα παρατήσουν τα αυγά τους.
Τα αυγά που έβαλες όμως θα είναι 12 ημερών το πολύ θα λείπουν άλλες 6 ημέρες άρα δεν θα βγουν οι νεοσσοί.

Αν αντίθετα έχεις ένα ζευγάρι που έχει λίγες μέρες ''καθίσει'' στα αυγά,τους αλλάζεις τα αυγά και την άλλη μέρα ''σκάνε'' τα αυγά,θα τα παρατήσουν δεν θα τα ταίσουν.
Πιστεύω ότι αυτό το κάνουν(για την δεύτερη περίπτωση), γιατί της πρώτες μέρες τα ταίζουν με ένα είδος ''γάλακτος'' και θέλει κάποιες μέρες(18 όσο η εκκόλαψη), για να ''δημιουργηθεί''.
 
Νεκτάριε σου γράφω από εμπειρία ότι και παραπάνω μέρες να είναι για κοινά περιστέρια δεν θα έχει πρόβλημα το έχω κάνει πολλές φορές.
 
Κοίτα, εγώ λέω όχι παραπάνω μέρες από 2-3, γιατί να το ρισκάρει.
Αν γεννήσουν και δεν έχει κάποιο ζευγάρι να τα ''βάλει'' μπορεί να τα ''κρατήσει'' μερικές μέρες μέχρι να βρει ένα ζευγάρι να τα βάλει.
Αυτό μπορεί να το κάνει όχι μόνο γιατί τα παγωνάτα μπορεί,το ξαναλέω, μπορεί να μην είναι καλοί γονείς, αλλά και αν θέλει να ''βγάλει'' γρήγορα πιτσούνια από μια ράτσα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Χθες χώρισα το κουμάσι μου και δημιούργησα χώρο περίπου ενός κυβικού μέτρου με δύο φωλιές.
Παρατήρησα ότι οι βεντάλιες μου δυσκολεύονται να πετάξουν ακόμα και σε ύψος ενός μέτρου. Έτσι έβαλα τεχνητά κλαδιά για να τις διευκολύνω. Είναι πανέμορφα επιβλητικά πουλιά πάντως. Έχουν όμορφη κίνηση στο έδαφος που με κέρδισε. Ελπίζω να έχω σύντομα γέννα τους.

Για τους αρχάγγελους χώρισα ακόμα ένα κυβικό μέτρο. Είναι πολύ νευρικά περιστέρια. Αναστατωνόταν με την παραμικρή κίνηση μου. Αλλά είναι και εκείνοι όμορφα πουλιά, αν και μικρόσωμα.
Είναι τόσο νευρικά που δεν κάθονται καν στα ξύλινα διαζώματα του τοίχου αλλά ήταν κρεμασμένα συνεχώς από το πλέγμα.

Θα σας ενημερώνω για την πορεία τους για να χαίρεστε μαζί μου!
 
Περιμένουμε κι εμείς τις φωτογραφίες που δεν έχουμε να τα χαρούμε!
 
Back
Top