Γενικά Τι να προσεξω στην αγορα κοβαλτιου κοκκινου μωσαικου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
Παιδια καλησπερα ξεκινω τωρα την ερασιτεχνικη εκτροφη καναρινιων χρωματος(μεχρι τωρα ειχα κοινα καναρινακια) εκτος απο ενα ζευγαρι black red που κατεχω ειπα να προσθεσω στο κουμασι μου ενα ζευγαρι cobalt red mosaic. Υπαρχει κατι στο οποιο πρεπει να δωσω συγκεκριμενη προσοχη κατα την αγορα των πουλιων οσο αναφορα την μορφολογια(εξαιρω την υγεια και ολα τα σχετικα που ειναι βασικα). Να σημειωσω οτι δεν θελω πουλια για να παρω μερος σε διαγωνισμους αλλα επειδη χομπυ=ψωνιο για μενα θα ηθελα να ειναι οσο πιο κοντα στα εκθεσιακα προτυπα...😛ευχαριστω
 
Εγώ θα σου βάλω δυό φωτογραφίες να ζαχαρώνεις μέχρι να σου απαντήσει ο κύριος @mgerom που ξέρει.
Θα μπορούσες να έρθεις και στην έκθεση, αν κάνεις υπομονή και να διαλέξεις.
Βγαίνει και σε πιο σκούρο.
MosaicRedblackCobaltCock.png
MosaicRedBlackCobaltHen1.png
 
πωωω απιστευτα πουλια! Ποτε ειναι η εκθεση;
 
νομίζω μέσα Νοεμβρίου... αλλά δεν ξέρω ακριβή ημερομηνία
*θέλω οπωσδήποτε να κατέβω Αθήνα για την έκθεση αλλά δεν ξέρω αν πράγματι θα τα καταφέρω...
 
ευχαριστω!deukalion αυτα ειναι δικα σου πουλια;
 
ευχαριστω!deukalion αυτα ειναι δικα σου πουλια;
χαχα όχι βέβαια! Αλλά για να μην χασω την αίγλη μου να ξέρεις οτι έχω δεί ζωντανά, κίτρινα και άσπρα κοβαλτιο,όχι μωσαικού. Τα συγκεκριμένα στις φωτογραφίες πρέπει να είναι χιονέ.
 
πανέμορφα πουλια! Τέλικα δεν πρόκειται να βαρεθεί ποτέ κανείς τα καναρίνια με τόσες ράτσες και χρωματισμους που υπάρχουν πλέον.
Μόνο η κατηγορία χρώματος έχει 320+++ υποκατηγορίες κρίσης.
πχ
Δεν υπάρχει τρόπος να απαντηθεί η ερώτησή σου ολοκληρωμένα, με παρουσίαση και φωτογραφίες. Ο λόγος; Υπάρχουν 20-30 λιποχρωμικές κατηγορίες καναρινιών με κόκκινο χρώμα και περίπου 200-220 μελανινικών με κόκκινη βάση.
 
Μόνο η κατηγορία χρώματος έχει 320+++ υποκατηγορίες κρίσης.
πχ
Εγώ ξέρω πως είναι περισσότερες από 500...

Γιατί εκτός από τα πουλιά με την κόκκινη βάση... υπάρχουν τα κίτρινα και τα λευκά...

Κάποτε με φιλική παρέα είχαμε μετρήσει 600+ είδη και μεταλλάξεις... χωρίς φυσικά να είμαστε ειδικοί και ενημερωμένοι για τις νέες..
 
Εγώ ξέρω πως είναι περισσότερες από 500...
Συμβουλεύτηκα την καρτέλα του παγκοσμίου το 2011 allforthepets.gr/poylia/kloyvia-gia-kanarinia-papagkia/kloyvi-zeygarostra-cova-57.html.
Ο κύριος Μάκης δεν αναφέρεται σε κατηγορίες ή υποκατηγορίες κρίσης στην παραπάνω παράθεση.
 
Συμβουλεύτηκα την καρτέλα του παγκοσμίου το 2011 allforthepets.gr/poylia/kloyvia-gia-kanarinia-papagkia/kloyvi-zeygarostra-cova-57.html.
Ο κύριος Μάκης δεν αναφέρεται σε κατηγορίες ή υποκατηγορίες κρίσης στην παραπάνω παράθεση.
Πέραν αυτών έχει μπεί στην λίστα το JASPER και το MOGNO αλλά ταυτόχρονα απο το 2014 έγινε μιά άλλη διαφοροποίηση. Πλέον, εκτός των λιποχρωμικών, και ΟΛΑ τα μελανινικά θηλυκά μωσαϊκού τύπου, διαγωνίζονται σε ιδιαίτερη κατηγορία. Ετσι η αύξηση των κατηγοριών είναι αρκετά μεγάλη.
 
Μια γνώμη-συμβουλή για τον φίλο μας billoss1... Δεν ξεκινάμε να ασχοληθούμε με την εκτροφή έχοντας σαν αφετηρία μια ποικιλία πολύ πρόσφατη. Το Κοβάλτιο είναι μια απο αυτές. Ακόμα, τα στελέχη που δημιουργούνται έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης και το πιθανότερο είναι, οτι οι απόγονοι των δικών μας ζευγαριών θα είναι πολύ μακρυά απο το πρότυπο σε λίγα χρόνια. Η καλύτερη επιλογή σε μελανινικά καναρίνια για μια αρχή θα ήταν οι αρχικοί τύποι ΜΑΥΡΟ- ΑΧΑΤΗΣ αλλά και κάποιες αρκετά παλαιές μεταλλάξεις όπως το ΠΑΣΤΕΛ ή το ΟΠΑΛ .
 
Κ. Μακη ευχαριστω για την συμβουλη ομολογω πως δεν το ειχα σκεφτει ετσι και με προβληματισατε😛
 
Κ. Μακη ευχαριστω για την συμβουλη ομολογω πως δεν το ειχα σκεφτει ετσι και με προβληματισατε😛

Θα σου έλεγα οτι οι παλαιότερες ποικιλίες είναι "πεδίον δόξης λαμπρόν" διότι με αυτές ελάχιστοι απο τους παππούδες της εκτροφής ασχολούνται. Ετσι σε μια έκθεση δύσκολα θα βρείς ΜΑΥΡΑ ΛΕΥΚΑ ή ΚΑΦΕ ΚΙΤΡΙΝΑ ή ακόμα και ΙΖΑΜΠΕΛΛΕΣ σε κίτρινο μωσαικό ή ΑΧΑΤΕΣ ΠΑΣΤΕΛ σε κίτρινο ή κόκκινο έντονο.
 
ετυχε να δω απο κοντά οπαλ αχατες, ιδιαίτερο χρώμα αλλά τα πουλιά σχετικά μικρόσωμα. Έτσι είναι ή κάνω λάθος σχετικά με το μεγεθος τους;
 
Back
Top