Φροντίδα Τι να χρησιμοποιήσω για να βάψω ένα κλουβί καναρινιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους! Θελω να βαψω ενα κλουβι αλλα τι μπορω να χρησιμοποιησω ωστε να μην επηρεαστει το καναρινακι που θα βαλω μετα;υπαρχει κατι σε σπρευ; Ή μπογια και πινελο; Ποσο πρεπει να μεινει το κλουβι πριν βαλω το καναρινακι;θα μου φερει ενας ξαδερφος μου ενα απλο καναρινακι σε 2 μηνες περιπου! Προλαβαινει να ''ξεμυρισει'' το κλουβι απο την μπογια;ειναι αρκετος ο χρονος των 2 μηνων ή χρειαζεται περισσοτερο χρονο; Μετα αμα στεγνωσει η μπογια μπορω να πλυνω το κλουβι κανονικα με ζεστο νερο και να κανω και μια σαπουναδα ζορικη;😁ευχαριστω πολυ!
 
Καλησπερα σε ολους! Θελω να βαψω ενα κλουβι αλλα τι μπορω να χρησιμοποιησω ωστε να μην επηρεαστει το καναρινακι που θα βαλω μετα;υπαρχει κατι σε σπρευ; Ή μπογια και πινελο; Ποσο πρεπει να μεινει το κλουβι πριν βαλω το καναρινακι;θα μου φερει ενας ξαδερφος μου ενα απλο καναρινακι σε 2 μηνες περιπου! Προλαβαινει να ''ξεμυρισει'' το κλουβι απο την μπογια;ειναι αρκετος ο χρονος των 2 μηνων ή χρειαζεται περισσοτερο χρονο; Μετα αμα στεγνωσει η μπογια μπορω να πλυνω το κλουβι κανονικα με ζεστο νερο και να κανω και μια σαπουναδα ζορικη;😁ευχαριστω πολυ!
Καλησπέρα. Όσον αφορά το ότι θα έχει ξεμυρίσει η μπογιά στα κάγκελα σε διάστημα δύο μηνών νομίζω ότι είναι σίγουρο. Τώρα ως τον ιδανικότερο τρόπο βαψίματος ενός κλουβιού θεωρώ την ηλεκτροστατική βαφή. Ωστόσο αν μιλάμε για ένα κλουβί των 10-20 € αν πρόκειται να βαφτεί με αυτόν τον τρόπο από κάποιο μη οικείο μας πρόσωπο θεωρώ μη συμφέρουσα αυτή την λύση και θα προτιμούσα την αντικατάσταση του υπάρχοντος κλουβιού με ένα άλλο. Ωστόσο ίσως έχουν ενθαρρυντικά νέα για τους κοινούς τρόπους βαψίματος άλλα μέλη οπότε και να γλιτώσεις τα έξτρα χρήματα της αγοράς ενός καινούργιου κλουβιού.
[automerge]1596719988[/automerge]
 
@Kostaskar Για ηλεκτροστατικη βαφη ρωτησα στο pet shop και μου ειπε οτι κοστιζει 50 ευρω αλλα δεν ξερω τωρα κατα ποσο ισχυει η τιμη αν δηλαδη ειναι φθηνη ή ακριβη! Δεν εχω ρωτησει αλλου! Το κλουβι εκανε 25 ευρω ειναι ζευγαρωστρα με 4 ταϊστρες! Στην ηλεκτροστατικη βαφη το ψηνουν το κλουβι για να κρατησει η μπογια;ετσι δεν ειναι;εγω δεν θελω να παθει κατι το καναρινακι και γι αυτο ρωτησα τι να χρησιμοποιησω για να το βαψω! Αν δεν υπαρχει τροπος να το βαψω εγω θα δωσω τα 50 ευρω! Εσυ εχεις χρησιμοποιησει ηλεκτροστατικη βαφη;και αν ναι η τιμη εκει κυμαινεται;
 
@Kostaskar Για ηλεκτροστατικη βαφη ρωτησα στο pet shop και μου ειπε οτι κοστιζει 50 ευρω αλλα δεν ξερω τωρα κατα ποσο ισχυει η τιμη αν δηλαδη ειναι φθηνη ή ακριβη! Δεν εχω ρωτησει αλλου! Το κλουβι εκανε 25 ευρω ειναι ζευγαρωστρα με 4 ταϊστρες! Στην ηλεκτροστατικη βαφη το ψηνουν το κλουβι για να κρατησει η μπογια;ετσι δεν ειναι;εγω δεν θελω να παθει κατι το καναρινακι και γι αυτο ρωτησα τι να χρησιμοποιησω για να το βαψω! Αν δεν υπαρχει τροπος να το βαψω εγω θα δωσω τα 50 ευρω! Εσυ εχεις χρησιμοποιησει ηλεκτροστατικη βαφη;και αν ναι η τιμη εκει κυμαινεται;
Δεν έχει τύχει να βάψω κάποιο κλουβί με ηλεκτροστατική βαφή για να ξέρω το κόστος της συγκεκριμένης διαδικασίας. Τα 50€ πάντως μου φαίνονται υπερβολικά και ίσως να είναι μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και απλά να ειπώθηκε από το συγκεκριμένο άτομο στο πετ σοπ για να προτιμήσεις την αγορά νέου κλουβιού. Ωστόσο αν όντως στοιχίζει τόσο θεωρώ προτιμότερη λύση την αγορά νέου κλουβιού από την στιγμή που η τιμή του συγκεκριμένου είναι η μισή του κόστους της βαφής. Αν παρόλα αυτά αναφερθεί ότι το βάψιμο με σπρέι ή κάποια μπογιά στο σπίτι είναι ασφαλής επιλογή, τότε με 5 περίπου € θα έχεις ένα φρεσκοβαμμένο κλουβί. Επίσης υπάρχει και η επιλογή της αγοράς ζευγαρώστρας με 6 ταΐστρες στα 15-17 € περίπου, την γνωστή σε όλους ως "κινέζικη". Θα ρωτήσω έναν φίλο μου που ασχολείται με την ηλεκτροστατική βαφή για να αναφέρω μια τιμή σύντομα.
 
@Kostaskar Ακριβα ε; Παλι καλα που δεν το εκανα γιατι αυτο το κλουβι ολο το βαφω 1 χρονο με το μυαλο μου και ολο αβαφτο μενει 🤣 και τωρα σε 2 μηνες που θα ερθει νεο καναρινακι ειπα να το βαψω! Θα δω τι θα κανω! Να δουμε αν υπαρχει και λυση με σπρευ! Και δεν ειναι πολυ σκουριασμενο ειναι στις ενωσεις του κλουβιου και 3-4 καγκελα! Σε ευχαριστω που θα ρωτησεις τιμουλα για την ηλεκτροστατικη βαφη! Αλλιως παιρνω καινουριο κλουβι βαζω το καναρινακι μεσα οταν θα ερθει και το κλουβι το παλιο το βαφω αν ειναι πιο φθηνη η ηλεκτροστατικη βαφη εκει που θα ρωτησεις αλλιως παιρνω σπρευ αν υπαρχει καταλληλο το βαφω και μεχρι του χρονου που θα εχει στεγνωσει 🤣 (πλακιτσα) θα βαλω καναρινακια δικης μου παραγωγης να το εγκαινιασουν! 😜
 
Λοιπόν αν στοιχίζει 25 πας για νέο καινουργιο
Εγώ σήμερα αγόρασα χρώμα της Βεχρω οικολογικό νερού χωρίς τοξικά 1 κιλό στα 10 ευρω
Θα το βάψω εκεί που έχει φύγει το χρώμα, με ρολάκι μικρό με σφουγγαρακι!
Το σπρευ ξεχασε το έχει τοξικές ουσίες μεσα.

tyu.webp
 
Oικολογική, πολυουρεθανική ακρυλική ριπολίνη νερού, για ξύλινες και μεταλλικές επιφάνειες. Πιστοποιημένη για την αντιμικροβιακή της δράση. Υποαλλεργική, βραβευμένη από το Βρετανικό Ίδρυμα Αλλεργιών. Πιστοποιημένη για την καταλληλότητά της σε παιδικά παιχνίδια και έπιπλα. Είναι άοσμη και καθαρίζει εύκολα. Διατίθεται σε γυαλιστερό, σατινέ και βελουτέ-ματ φινίρισμα.

οικολογικό

ασπίδα προστασίας για άσθα & αλλεργίες

αντιμικροβιακό

άοσμο

καθαρίζει εύκολα
ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ:Ξύλο, Μέταλλο
 
@takis1964 Ενταξει λοιπον το σπρευ το ξεχναμε 😎 παμε στο smaltolux hydro! Απ' οτι διαβασα πρεπει να ειναι φοβερο! Και αν θελω πιο λιγο απο κιλο εχει;αλλα και να μην εχει θα βαψω και του γειτονα το κλουβι 🤣 ευχαριστω πολυ! Θα δω κιολας ποσο εχει η ηλεκτροστατικη βαφη εκει που μου ειπε ο @Kostaskar οτι θα ρωτησει και μετα θα μου πειτε τι να κανω τι με συμφερει! Παντως πολυ καλο! Και αν με συμφερει αυτο που μου λες δηλαδη το βαφεις και μπορεις λεμε τωρα σε 2 μερες να βαλεις το καναρινακι μεσα;
 
Ο όρος οικολογικό στα προιοντα βαφης αναφέρεται στο περιβαλλον και οχι στον ανθρωπο.
Ενα χρωμα χαρακτηριζεται ως οικολογικο οταν ειναι 100% ανακυκλώσιμο.
Η καταλληλότητα ως προς την χρηση ειναι ενα ανεξαρτητο κεφαλαιο.
 
@takis1964 Τοτε θα παραγγειλω ενα καινουριο κλουβι αφου το λες 😉 και σε 2 μηνες βλεπουμε το παλιο τι θα το κανω αν θα παρω αυτο που μου ειπες ή να κανω την ηλεκτροστατικη βαφη! 😁
[automerge]1596737543[/automerge]
@Tony Forpus αν επαιρνα αυτο το χρωμα το εβαφα το κλουβι και σε ενα διαστημα π.χ 3-5 μηνων δεν θα ηταν ετοιμο για χρηση; 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli

Το χρωμα που σου προτεινει ο @takis1964 ειναι κατάλληλο οχι γιατι είναι οικολογικό αλλα γιατι ακολουθει το προτυπο en 71-3.
Στην εφαρμογη που θες να κανεις εσυ ομως,ολο το κλουβι δηλαδη,δεν θα σου δωσει το αποτελεσμα που δινει ενα spray.
Στη δικη σου περιπτωση θες ενα spray en 71-3 οπως αυτο.
 
@Tony Forpus το κλουβι ειναι σκουριασμενο στις ενωσεις και 3-4 καγκελα δεν ειναι πολυ! Αλλα θελω να το βαψω ολο να μην φαινεται ασχημα! Οποτε λες σπρευ καλυτερα;βασικα θελω μεσα στο Σαββατοκυριακο να το κανω και μεχρι τον Οκτωβρη δεν θα ειναι οκ για χρηση;
 
Το spray παντα δίνει καλυτερο αποτελεσμα.
Εδω ομως μιλαμε για καναρινια και οχι για παπαγαλους που "μασανε" το κλουβι.
Ενα απλο λευκο spray θες.
Περνας ενα χέρι,το αφηνεις να στεγνωσει και σε 24 ωρες αλλο ενα χερι.
Στον ηλιο 3-4 μερες να ανεβασει θερμοκρασια και να ξεμυρισει και ειναι ετοιμο.

Αν θες να πας ενα level πιο πανω, πριν βαψεις το πρωτο χερι το τριβεις με ψιλο σιλεροχαρτο να φυγουν οι πολλες σκουριες και να ματαρει για να πιασει καλυτερα η βαφη.
Το ιδιο και αναμεσα στα δυο χερια, αποχαρταρεις ελαφρως.
Αυτα ειναι προαιρετικα ομως.
 
Καλησπέρα, εάν δεν είναι κάποια ειδική κατασκευή ή ξύλινο κλουβάκι να θέλει βερνίκι, δεν αξίζει να μπεις στην διαδικασία. Πέταξε το να γλυτώσεις. Διαφορετικά εάν επιμένεις να το βάψεις για όποιους δικούς σου λόγους, καλύτερα να βρεις κάποιον βαφέα αυτοκινήτων . Θα στο κάνει με το πιστόλι και θα το χαίρεσαι. Καλή συνέχεια.
 
Back
Top