Φροντίδα Τι παιχνίδια μου προτείνετε να πάρω στον παπαγάλο μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fredy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fredy

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
128
Πόλη
Βέροια
Καλησπερα! Θα ηθελα σας παρακαλω να μου προτινετε τι παιχνιδια να παρω στον παπαγαλο μου.
Ο παπαγαλος μου ειναι μαρκα κοκατιλ, ειναι 3 μηνων, και ειναι θηλυκο

%25CE%25BA%25CE%25B1%25CF%2584%25CE%25AC%25CE%25BB%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25BF%25CF%2582.jpg


Οριστε και μια φωτογραφια.
 
τι παιχνιδια να παρω στον παπαγαλο μου
Τα παιχνίδια στους παπαγάλους είναι απαραίτητα. Εκτός από διασκέδαση, λειτουργούν και ως μέσο εκπαίδευσης και κοινωνικοποίησης. Περισσότερα σχετικά με το θέμα https://community.petbirds.gr/threa...μβολή-τους-στην-ανάπτυξή-των-παπαγάλων.17867/

Όσον αφορά το είδος των παιχνιδιών, το καλύτερο παιχνίδι είναι αυτό που τους κρατάει ζωντανό το ενδιαφέρον για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεν έχει σημασία τι είδους παιχνίδι ή πόσο ακριβό θα είναι, σημασία έχει να τους τραβάει την προσοχή. Περισσότερα για το θέμα, εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-για-παπαγάλους.17868/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ένα δυο χαρτάκια μπορούν να γίνουν το καλύτερο παιχνίδι, ένα κομμάτι σχοινάκι (δεμένο ανά διαστήματα, για να μη μπλεχτεί το πουλάκι) επίσης. Εσύ θα παρατηρήσεις ώστε να καταλάβεις τι θα μπορούσε να τραβήξει το ενδιαφέρον του μικρού σου φίλου.
Δες και πάρε ιδέες από τα παιχνίδια που έχω κατασκευάσει...
Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)
 
μαρκα κοκατιλ

Oχι ''μαρκα'':) αυτη τη λεξη την λεμε για μεσα μεταφορας τροφιμα κλπ η σωστη λεξη ειναι ''ρατσα'', ειδος. Οσο για τα υπολοιπα με καλυψαν οι υπολοιποι 😉
 
βαλε καποια κουνια για περναει το χρονο του ή καθρεπτεσ αλλα μην βαλεισ σχοινια γιατι μπορει να πνιγει!
 
βαλε καποια κουνια για περναει το χρονο του ή καθρεπτεσ αλλα μην βαλεισ σχοινια γιατι μπορει να πνιγει!

Καθρέφτη να μη βάλεις, σιγά σιγά τα πουλιά πιστεύουν πως βλέπουν το ταίρι τους, δένονται με το είδωλό τους, ανεβάζουν τροφή για να το ταΐσουν... Καλύτερα να μη το βάλεις σε αυτή τη διαδικασία.
Αν βάλεις σχοινιά η λύση είναι να κάνεις κόμπο ανά μικρά διαστήματα, έτσι δεν κινδυνεύει να μπλεχτεί το πουλί.
 
Καθρέφτη να μη βάλεις, σιγά σιγά τα πουλιά πιστεύουν πως βλέπουν το ταίρι τους, δένονται με το είδωλό τους, ανεβάζουν τροφή για να το ταΐσουν... Καλύτερα να μη το βάλεις σε αυτή τη διαδικασία.
Αν βάλεις σχοινιά η λύση είναι να κάνεις κόμπο ανά μικρά διαστήματα, έτσι δεν κινδυνεύει να μπλεχτεί το πουλί.
εχεις δικιο ευχαριστω που διορθωσες εχεις πιο μεγαλη εμπειρια απ τα δικα σου παπαγαλακια

Το ειπα επειδη το δικο μου παραλιγο θα πνιγοταν γιατι το ειχε βαλει σαν κολαρο στο λαιμο του και ηταν στον αερα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Back
Top