Γενικά Τι παπαγάλο να αγοράσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aggelos91
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aggelos91

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδιά. Με λένε Άγγελο είμαι νέο μέλος. Ξέρετε πριν 2 χρόνια είχα παπαγαλάκια τώρα δεν έχω. Είχα στην αρχή Budgies τα οποία πέθαναν και μετά πήρα Lovebirds. τα φρόντιζα και τα πρόσεχα ιδιαίτερα. Είχα αρκετές φορές γεννητούρια. Ιδιαίτερα με τα Lovebirds. Τα Lovebirds δυστυχώς τα έδωσα διότι έκαναν πολύ φασαρία και έκαναν την μητέρα μου υστερική😱. Τώρα θέλω να αγοράσω παπαγάλο. Θέλω κάποιο είδος που να μην στεναχωριέται να είναι μόνο του (γιατί θέλω έναν παπαγάλο). Να μιλάει. Και αν γίνεται να μην κάνει ιδιαίτερη φασαρία. Αν και τώρα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την μητέρα μου. Τιμή μέχρι 600 ευρώ (άντε και λίγο παραπάνω). Είμαι αρκετές ώρες σπίτι οπότε μπορώ να του αφιερώνω χρόνο. Αγαπάω ιδιαίτερα τους παπαγάλους και θέλω πολύ να αποκτήσω πάλι ξανά. Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας. Εύχομαι να με καλωσορίσετε στην παρέα σας. Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: fredy
Αγγελε γεια σου και παλι! Διαβασε λιγο αυτο. https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/ Θα σε βοηθησει αρκετα.Βεβαια θα σου πουν και τα υπολοιπα παιδια τη γνωμη τους για την εμπειρια τους με τους δικους τους παπαγαλους. Παντως αν θες τη γνωμη μου μη βιαστεις. Να το ψαξεις. Και καλυτερα να προτιμησεις παπαγαλο απο εκτροφεα και ταισμενο στο χερι. Διαβασε και αυτο! https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/
 
Ξέχασα να σας πω ότι έχω 6 χρόνια εμπειρίας με τους προηγούμενους παπαγάλους. Και η αλήθεια είναι ότι θέλω να αγοράσω παπαγάλο στις επόμενες μέρες.
 
Γνωμη μου ειναι να κανεις μια ερευνα πρωτα. Ο παπαγαλος θα ειναι φιλος σου για μια ζωη. Μη βιαζεσαι. Υπαρχουν πολλοι καλοι εκτροφεις. Θα σου προτεινα να μην αγορασεις απο πετ σοπ.
 
Ενα καλο εκτροφειο που συστηνουν εδω τα παιδια ειναι αυτο tropicalbirdfarm.gr/Content/Index.asp
Και ενα ακομα που προτεινουν ειναι αυτο αλλα ειναι στη Ροδο. parrotdisevalley.gr/GR/index.php
 
Παιδιά επίσης ήθελα να σας πω ότι σκέφτομαι να αγοράσω έναν παπαγάλο monk. Παρακαλώ επίσης θα ήθελα να μου πείτε πως είναι το ολόκληρο όνομα του μονκ.
 
Παιδιά επίσης αν κάποιος έχει αρκετή εμπειρία και γνωρίζει θα ήθελα να έχουμε μια live επικοινωνία μέσω msn. Στείλτε προσωπικό και πείτε μου αν ειναι.
 
Καταρχήν καλώς όρησες στη όμορφη παρέα μας! Το όνομα του λέγεται quaker monk! Πές μας λιγα λόγια για σένα... Πόσες ώρες θα αφιερώνεις για το παπαγάλο! Απο το πίνακα τι σου κέντρησε το ενδιαφέρον; Εκτός απο quaker?Τι άλλο σκέφτεσαι;
 
Από τον συγκριτικό πίνακα επίσης μου άρεσε το sun conure. Γενικά είμαι ήρεμος χαρακτήρας και χαρούμενος και μου αρέσουν πολύ οι παπαγάλοι. Θα αφιερώνω τρεις με τέσσερις ώρες την ημέρα σίγουρα. Κάποιες μέρες περισσότερο.
 
Σαν ώρες είμαστε κομπλε και αν είνια και περισσότερες ακόμα καλυτερα.. Ειμαστε ΥΠΕΡΚΟΜΠΛΕ. Για τον quaker ρώτα τον λευτέρη που εχεί έναν παπαγάλο τον ΡΟΚΟ για να σου πεί καλυτερα πώς είναι να περνάς το 24ωρο σου με έναν τέτοιο παπαγάλο! Νομίζω οτι και οι δυο παπαγάλοι που διάλεξες δεν είναι ιδιαιτερα φωνακλάδες..Αλλα πάντα αυτό να ξέρεις έχει να κάνει με το πουλί και τον χαρακτήρα του.. Θα σου πρότεινα να τον αγοράσεις ταισμένο στο χέρι και όχι απο τους γονείς του γιατί είναι εξημερωμένος και είναι σχετικά πιο εύκολο να εξοικιωθεί μαζί σου.. Στα λεφτάκια είσαι πολύ καλα και ο quaker είναι πιο φθηνός απο τον sun...Αλλά οτι σου αρέσει και ότι σου ταιριάζει. Σκέψου οτι δεν είναι πέτ αλλα σύντροφος ζωής...
 
Θα σου ελεγα να παρεις ενα παπαγαλο πιο ηρεμο. Τα δυο ειδη που διαλεξες οντως ειναι πολυ φωνακλαδικα. Δε θα εχει παλι προβλημα η μαμα σου; 😱Καμια σχεση με τα Lovebirds και τα μπατζι σε φωνη και φυσικα πιο απαιτητικα.Aν μενεις σε διαμερισμα δε θα στο συνιστουσα.
Θα σου ελεγα να προσανατολιστεις σε κοκατιλ,parrotlet ή και σε green cheeked conure.
Διαβασε μερικα γι'αυτα τα ειδη https://community.petbirds.gr/threads/parrotlet-οι-παπαγάλοι-μινιατούρα.7478/
https://community.petbirds.gr/threads/green-cheeked-pyrrhura-molinae.8104/
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε κάποιο καλό pet shop για να αγοράσω. Επιπλέον θάλω να μου προτείνεται κάποιο πουλί που να μην νιώθει μοναξιά όταν είναι μόνο του. Παιδιά αυτά με το λοφίο είναι τα Cockatiel? Τα είδα στο πετ σοπ αλλά μου είπαν ότι δεν μιλάνε. Τα πάροτλετ μου άφησαν πολύ καλή εντύπωση και το σκέφτομαι. Αλλά μιλάνε; Γιατί από ότι κατάλαβα δεν ξεχωρίζουν οι λέξεις που λένε αυτά τα μικρά πουλάκια. Και τα cockatiel λένε και αυτά λέξεις; Δηλαδή αν τα πάρω στο πετ σοπ θα μάθουν λέξεις; Επιπλέον ήθελα να σας ρωτήσω όλα τα πουλάκια ακόμα και τα Budgies μπορούν να εξοικιωθούν μαζί μου με τον καιρό και να τρώνε από το χέρι μου να κάθονται μαζί μου, να με αφήνουν να τα χαϊδεύω; Πάντως τα cockatiel έχουν πολύ στυλ πολύ μούρι. Και είναι και οικονομικά. Ξέρετε κάποιο άλλο είδος μέχρι εκατόν πενήντα ευρώ που να λέει λεξούλες. Ανυπομονώ πολύ παιδιά να αγοράσω παρακαλώ προτείνετε μου ΓΡΗΓΟΡΑ! 🙂
 
Απ' ότι γνωρίζω (ας πουν οι πιο έμπειροι αν κάνω λάθος), όλοι οι παπαγάλοι μπορούν να μιλήσουν, λίγο ή πολύ, ανάλογα και με το πόσο ασχολείται μαζί τους ο ιδιοκτήτης τους. Γιατί όμως είναι για σένα τόσο σημαντικό αυτό ως κριτήριο; Ποιοί είναι οι λόγοι που θέλεις να πάρεις παπαγάλο και μάλιστα τόσο ανυπόμονα; Το ν' αποκτήσεις παπαγάλο είναι απόφαση ζωής και θέλει πολλή σκέψη και σοβαρή έρευνα αγοράς...
 
Δεν είναι τόσο σημαντικό κριτήριο το να μιλάει για εμένα. Απλά όλα τα προηγούμενα παπαγαλάκια που είχαν δεν μιλούσαν και το έχω έτσι μαράζι που δεν μου μίλησαν. Και θέλω να πάρω κάποιον να μιλάει. Το βασικότερο κριτήριο για εμένα είναι να είναι φιλικό και να εξοικιώνεται εύκολα με εμένα. Παιδιά μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το parrotlet. Θα με συμβουλεύατε να τον πάρω; Και σε παρακαλώ Λευτέρη πες μου πως είναι η quaker monk? Αυτοί ιδιαιτέρως οι παπαγάλοι μου έκαναν τρομερή εντύπωση. Θα μου πρότεινες να τον πάρω. Σε δύο πετσοπ που πήγα το ένα είναι το πετ σίτυ του Ιλίου και σε ένα άλλο (παρακμιακό) είχαν badgies Lovebird και αυτά με το λοφίο. Μπορώ να παραγγείλω στο πετ σίτυ; Για τα parrotlet τι λέτε;
 
καλως ηρθες στην παρεα μας!

θα ηθελα να σε ρωτησω σε τι επιπεδο θελει να μιλαει, γιατι αυτο θελει και το απαραιτητο χρηματικο ποσο.
π.χ. conure 10 - 15 λεξεις 350 ευρω (μπορει και περισσοτερα ή και λιγοτερα)
zako παρα πολλες 1200 - 1400 ευρω

Για να ξερεις εσυ πρεπει να ασχολεισαι πολλη ωρα για να μιλησει ο παπαγαλος αλλα παιζει και ρολο και ο χαρακτηρας του παπαγαλου !

ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΖΑΚΟ ! ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ...
 
Αγγελε για μενα το κυριο κριτηριο δεν ειναι η ομιλια του παπαγαλου! Αλλα η συντροφικοτητα που θα σου προσφερει. Καλο ειναι να παρεις απο εκτροφειο παπαγαλο ταισμενο στο χερι. Στα εκτροφεια εχουν προσεγμενους παπαγαλους. Και φυσικα θα χρειαστεις λιγοτερο καιρο να σε πλησιασει και να εξοικιωθει μαζι σου.Αν παρεις απο πετ σοπ θα ειναι πολυ δυσκολο. (Δε θα ελεγα να παρεις απο το Πετ Σιτι παπαγαλο!)Μην το βιαζεσαι, οπως λεει και η παροιμια "αντρα θελω τωρα τον θελω".:)
Πιο πανω στο ποστ 6 σου εγραψα δυο εκτροφεια. Τα ειδες;Κοιτα παλι και το ποστ 2 με τον πινακα για τους παπαγαλους!
 
Γεια σας! Ειμαι νεα στο forum, με λενε Μαρια. Θελω να αγορασω ενα παπαγαλο και θελω να μου πειτε τη γνωμη σας. Σκεφτομαι ενα κοκατιλ.
 
Γεια σου Μαρια κοιτα λιγο εδω με τον πινακα των παπαγαλων. https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/
Παντως και το κοκατιλ που λες ειναι καλη επιλογη ειδικα αν δεν εχεις εμπειρια με τους παπαγαλους!
Κοιτα και για τα κοκατιλ εδω. https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Κοκατίλ-cockatiel-nymphicus-hollandicus.1431/
Θα σου πουν και τα παιδια που εχουν κοκατιλ περισσοτερες λεπτομερειες. Καλη επιλογη!
 
Παιδιά λέω να πάρω ένα cockatiel τελικά. Ήθελα να σας ρωτήσω. Μπορούν να ζήσουν μόνοι τους; Ή είναι απαραίτητο να τα πάρω ζευγάρι;
 
Back
Top