Γενικά Τι παπαγάλο να αγοράσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aggelos91
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αγγελε καλημερα!
Κανε ενα κοπο και διαβασε λιγο τι σου λενε τα παιδια πριν συνεχισεις τις ερωτησεις σου.. Σου απανταει η Μαρια σου δινει μια συμβουλη και συνεχιζεις σαν να μη σου ειπε τιποτα..
Δεν υπαρχει παπαγαλος που να μην φωναζει και να ειναι χαλαρος.. Στο λεω ειλικρινα.. Το ξερω οτι θα παρεις αλλα πρεπει να μαθεις την αληθεια!
Ολοι στο λεμε βαση της πολυχρονης εμπειριας μας και με συμπαθεια προς το προσωπο σου... 😉
 
Παιδιά λέω να πάρω ένα cockatiel τελικά. Ήθελα να σας ρωτήσω. Μπορούν να ζήσουν μόνοι τους; Ή είναι απαραίτητο να τα πάρω ζευγάρι;






Σε ολα αρεσει η παρεα του ειδους του...
Και να σημειωσω οτι το κοκατιλ κανει αρκετη φασαρια!
Στο λεω γιατι εχω εγω...
 
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ζευγαρι! Καλη επιλογη πιστευω το κοκατιλακι! Απο που θα το παρεις;
 
Τα διαβάζω Φάμπιο και τα λαμβάνω υπόψιν μου. Απλά ρωτάω για περισσότερες διευκρινίσεις.
 
Πολύ καλή επιλογή το κοκατίλ! Είναι όμορφα, ευπροσάρμοστα, και γενικώς πιο ήσυχα (απο άποψη έντασης φωνης) παπαγαλάκια. Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν πάρα πολλά θέματα για οτιδήποτε θέλεις να μάθεις για αυτά. Στο πάνω-πάνω μέρος της σελίδας υπάρχει η λέξη "Αναζήτηση". Είναι το εργαλείο αναζήτησης του φόρουμ. Θα πατήσεις επάνω της. Αν στο κουτάκι που σου βγάλει γραψεις τη λέξη "κοκατίλ" θα σου βγάλει όλα τα σχετικά θέματα.
 
Παιδια εχω ηδη εναν Αλεξανδρινο επομενως εχω εμπειρια, ελεγα να παρω εναν ιδιο να κανουν και παρεα αλλα τα κοκατιλ ειναι τοσο αξιολατρευτα! Ειναι πραγματικα υπεροχα. Πιστευετε οτι θα μαλωνουν;
 
Αγγελε ο παπαγαλος ειναι ενα κατοικιδιο που θελει να του αφιερωνεις πολλες ωρες. Πριν αποφασισεις σκεψου καλα τι θελεις. Εχω παπαγαλο απο μικρη και το καταλαβα πολυ αργα οτι θελει αφοσιωση και αγαπη.
 
Παιδια εχω ηδη εναν Αλεξανδρινο επομενως εχω εμπειρια, ελεγα να παρω εναν ιδιο να κανουν και παρεα αλλα τα κοκατιλ ειναι τοσο αξιολατρευτα! Ειναι πραγματικα υπεροχα. Πιστευετε οτι θα μαλωνουν;




Αν τα φερνεις σε επαφη ναι θα μαλωνουν...
Οι παπαγαλοι ειναι πολυ κτητικοι με τον χωρο τους!
Επισης τα μεγαλυτερα πουλια σε μεγεθος μπορουν να κανουν πολυ ζημια σε μικροτερο ειδος..
Να φανταστεις οτι κι αλλο Αλεξαντρινο να παρεις μπορει να ειναι δυσκολο να τον δεχτει για αρχη, ειδικα αν τον εχεις χρονια μονο του...
 
αν ενοϊς σε ιδιο κλουβι τοτε ναι θα μαλωνουν με τραγικα ισως αποτελεσματα...
αν παρεις παρε ακομα ενα κλουβι για το κοκατιλακι και να τα αφινεις στο δωματιο ενα-ενα ωστε να εχεις το κεφαλι σου υσιχο... 😉
 
Εννοειται σε διαφορετικο κλουβι.. Ηθελα ομως εναν παπαγαλο να κανουν παρεα. Παλια ο μπαμπας μου ειχε φερει και αλλο Αλεξανδρινο θυλικο αλλα τον χαρισα στη ξαδερφη μου γιατι ενω ο δικος μου τη πλησιασε αμεσως και της εδινε φιλακια αυτη τον δαγκωνε και ηταν πολυ αγρια. Γι αυτο σκεφτηκα οτι ισως να το θελει και το κοκατιλ.Απλα φοβαμαι τη διαφορα μεγεθους.
 
Γεια σας και πάλι παιδιά. Ξέρετε πήγα σε ένα petshop και είδα κάποια ringneck και μου άρεσαν απίστευτα. Και σκέφτομαι να πάρω. Εσείς τι λέτε; Είναι φασαριόζικα; Μαθαίνουν κάποιες λέξεις από ότι ξέρω και μιμούνται μελωδίες ή διάφορους ήχους έτσι είναι; Επιπλέον θα έχει πρόβλημα αν πάρω και το έχω μόνο του. Ή θα πρέπει να του πάρω ταίρι; Επιπλέον σκέφτηκα να κάνω κάτι που είχα κάνει με τα badgies παλιά. Να πάρω ζευγάρι. Να γεννήσουν. Και να πάρω το ένα να το έχω μόνο του μόλις μπορεί να επιβιώσει μόνο του για να με μάθει. Εσείς τι λέτε; Επιπλέον είχε κάποια πανέμορφα μπλε ringneck που έκαν 120 ευρώ και ένα κίτρινο το οποίο έκανε 329. Και μου είπε ότι κάτι είναι αλλά δεν κατάλαβα τι; Ξέρετε εσείς μήπως για ποιο λόγο μπορεί αν ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά στην τιμή; Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια που προσεφέρεται.
 
Γεια σας και πάλι παιδιά. Ξέρετε πήγα σε ένα petshop και είδα κάποια ringneck και μου άρεσαν απίστευτα. Και σκέφτομαι να πάρω. Εσείς τι λέτε; Είναι φασαριόζικα; Μαθαίνουν κάποιες λέξεις από ότι ξέρω και μιμούνται μελωδίες ή διάφορους ήχους έτσι είναι; Επιπλέον θα έχει πρόβλημα αν πάρω και το έχω μόνο του. Ή θα πρέπει να του πάρω ταίρι; Επιπλέον σκέφτηκα να κάνω κάτι που είχα κάνει με τα badgies παλιά. Να πάρω ζευγάρι. Να γεννήσουν. Και να πάρω το ένα να το έχω μόνο του μόλις μπορεί να επιβιώσει μόνο του για να με μάθει. Εσείς τι λέτε; Επιπλέον είχε κάποια πανέμορφα μπλε ringneck που έκαν 120 ευρώ και ένα κίτρινο το οποίο έκανε 329. Και μου είπε ότι κάτι είναι αλλά δεν κατάλαβα τι; Ξέρετε εσείς μήπως για ποιο λόγο μπορεί αν ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά στην τιμή; Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια που προσεφέρεται.

Οι ρινγνεκ είναι αρκετά φασαρίζικα πουλιά χωρίς να είναι κανόνας. Με σωστή ενασχόληση και θα μιλήσει και θα μείνει και ήσυχο όταν πρέπει. Πόσο είναι το πουλί, ηλικιακά; Είναι ταισμένο απο γονείς ή απο εκτροφέα; Δεν είναι εύκολη υπόθεση το ζευγάρωμα παπαγάλων, άρα θα πρέπει να σκεφτείς τον χώρο που θα χρειαστούνε, τα έξοδα, καθώς και τον χρόνο που θα πρέπει να διαθέτεις. Θα πρέπει να σκεφτείς επίσης οτι σε άναπαραγωγική διαδικασία τα πουλιά γίνοντε επιθετικά, με σκοπό να διαφυλάξουν τα μωρά τους. Επίσης το μεγάλωμα ενός νεοσσού απο εσένα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Γνώμη μου να πάρεις έτοιμο πουλί (ηλικιακά) και ταισμένο στο χέρι, με αποτέλεσμα να σε μάθει πιο νωρίς (στην περίπτωση που αυτά που είδες είναι μεγαλωμένα απο γονείς). Η διαφορά στην τιμή είναι οτι το ''ακριβό'' είναι μετάλαξη, lutino.
 
Όχι δεν είναι ταισμένα στο χέρι αλλά είναι μικρά μηνών. Όσον αφορά την αναπαραγωγή το έχω ξανακάνει πολλές φορές με Lovebirds και με badgies. Αλλά σκέφτομαι να πάρω μόνο ένα αρσενικό ringneck. Ναι μπράβο lutino μου είπε και αυτός. Αλλά τι είναι αυτό? Μου είπε ότι και αυτά εύκολα εξημερώνονται. Τέλος πάντων σκέφτομαι να πάρω ένα αρσενικό ringneck. Μόλις το πάρω στις επόμενες μέρες θα σας ανεβάσω και φωτογραφίες να δείτε. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά.
 
Πέρναγα από τα γνωστά pet στην Αθηνάς εχθές.. Ελπίζω να μην εννοείς τα ringnecks που είναι εκεί πέρα!
 
Όχι στο πετ σοπ αυτό ήταν πολύ περιποιημένα. Και δεν ήταν στην Αθήνα όχι. Και από ότι τα είδα ήταν και πάρα πολύ ήρεμα.
 
λοιπον γνωμη μου ειναι να παρεισ κοκατιλ. ειναι παιχνιδιαρικο και ειναι ενα απο τα πιο εξυπνα ειδη παπαγαλων στον κοσμο. σεν ειναι πολυ ακριβα, ουτε 100 ευρω δεν κανει το ιδιο το πουλι, μαζι με το κλουβι του και τα πραγματα του. ειναι πιστοι και μηλανε ναι μεν, αλλα οχι πολυ καθαρα. Να πασ σε ενα πετ σοπ που ειναι στην ομονοια οδο Αθήνασ, κοντα σε ενα μεγαλο δημοφελεσ κτηριο. εκει εχει μπολικη ποικιλια τροπικων πουλιων, αλλα και αλλων ζωων. επεισεισ εχει καλεσ τιμεσ. εγω με 17 ευρω πηρα απο εκει το κλουβι του κοκατιλ μου, μαζι με ποτηστρεσ-ταϊστρεσ. και κουνια. αυτη ειναι η γνωμη μου, αμα θεσ εναν μικρο φτηνο πιστο παπαγαλο, καταλληλο ειδοσ ειναι το κοκατιλ και ο ζακο. αλλα ο ζακο και τα κοκατου ειναι πιο ακριβα. Γυρωσ στα 1.500 ευρω ο ζακο και γυρωσ στα 2.000 ευρω το κοκατοο. μονο ο παπαγαλοσ. χωρια το κλουβι και τα πραγματα.
 
Back
Top