Γενικά Τι παπαγαλο μου προτεινετε για αγορα;

Εγγραφή
11 Μαϊ 2008
Μηνύματα
248
Πόλη
Περιστέρι
Καλημερα σε ολους.:D
οι γονεις μου σκεφτονται να αγορασουν ενα παπαγαλο.
Δεν ξερουν τιποτα απο ρατσες και τιμες.
Θελουν να παρουν 1 και φυσικα να γινει μελος της οικογενειας με ολη τη σημασια της λεξης.
Πριν χρονια ειχαμε 1 badgerigar.

Τι με συμβουλευετε;
 
Η μονη εμπειρια ειναι απο το παπαγαλακι; Οι γονεις σου ξερουν τι ευθυνη ειναι ο παπαγαλος και τι φροντιδα χρειαζεται; Ξερουβ πχ οτι μπορει να κανει θορυβο και οι γειτονες να παραπονιουνται; Ποσα λεφτα θελουν να δια8εσουν; Εγω παντως θα προτεινα να παρεις ενα κοκατιλακι ταισμενο στο χερι που δεν ειναι ακριβο σε σχεση με αλλα ειδη και μπορει σιγουρα να γινει μελος της οικογενειας.
 
Εχουν μεγαλη εμπειρια απο ζωα και ξερουν πολυ καλα τι φασαρια κανουν. Ειδικα απο Lovebirds που εχω εγω:D!



~200,00€ σκεφτονται. Δεν ξερουμε καθολου απο τιμες (και σιγουρα δε θελουν Lovebirds!)
 
hand fed parrotlet !
μικρό, χαριτωμένο, φθηνό, με πολύ χαρακτήρα...

δώσε μας κι άλλα στοιχεία για το χώρο σου και για τα χρήματα που διαθέτετε όμως!
 
πριν ~3 χρονια ειχα parrotlet αλλα πεθανε απο αγνωστη αιτια και το φοβαμαι λιγο... (μου το ειχαν πουλησει για Lovebird-μεσα στο forum εμαθα τι ακριβως ειχα...).
Δεν ειναι δυσκολο να βρεθει;



ηταν πολυ καλο πουλακι και ησυχο!



τεραστιοσ χωρος στο σπιτι δεν υπαρχει για μεγαλο κλουβι, αλλα θελουν να το μαθουν να ειναι ελευθερο και το κλουβι να ειναι κυριως για υπνο.
 
κοκατιλ ταισμενο το χαερι 100 ευρω περιπου θα σ βγει ενω αν βρεις ρινγκνεκ ακομα καλυτερα αφου διαθετεισ 200
 
εαν τα παρεισ απο μωρα υπαρχει περιπτωση να μιλησουν τα αρσενικα... Τα ριγκνεκ μιλανε καλυτερα ομως



εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να μιλησουν εννοω γτολα ειναι στο χαρακτηρα τ πουλιου
 
αλλες φορες μπορεις αλλες οχι... Ουτε στα ριγκνεκ μπορεις μεχρι να βγαλουν δαχτυλιδι στο λαιμο. Γενικα μην πας με την σκεψη παω να παρω παπαγαλο και να μιλαει... Τοτε και ζακο να παρεις μπορει να μην πει λεξη...
 
Ναι αυτο ειναι αληθεια... Νομιζω δε μπορεις να καταλαβεις το φυλο οσο ειναι μικρα. Μιλαω για τα cockatiel... Δε ξερω για τα υπολοιπα!
 
ναι κωνσταντινα το καταλαβαινω και ποιος δεν θα ηθελε να παρει τετοιο παπαγαλο... Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι στανταρ οτι θα μιλησει ακομα και αν ειναι ζακο.. Απο την αλλη μπορει να ειναι παπαγαλακι και να λεει λεξεις. Γ αυτο παρτο με τις πιθανοτητες και σ λεω καλυτερα τα ριγκνεκ η τα κοκατιλ σε αυτα τ λεφτα
 
Πάντως από μικρούς παπαγάλους μην περιμένεις πάρα πολλά όσον αφορά την ομιλία... Δηλαδή ένας ξένος δύσκολα θα καταλάβει τι λέει το πουλί. Εσύ θα το ξέρεις βέβαια, επειδή εσύ θα του το έχεις μάθει.
Η ομιλία των ringnecks είναι πολύ πιο ευδιάκριτη πάντως.
Αλλά προσπάθησε να μην αγοράσεις από pet shop και φρόντισε να είναι ταϊσμένο στο χέρι.

Και είναι κάπως φασαριόζικα... Δες εδώ
https://www.beautyofbirds.com/indianringneck.html
 
τα κοκατλ αν ειναι θυληκα ουτε ακουγονται αν ειναι αρσενικα σφυραν μελωδικα ευχαριστα οχι σαν τα λοβμπερντσ πιο ηρε μα λιγο.. Απο την αλη τα ριγκνεκ ακουγονται παραπανω απο τα κοκατιλ αλλα σε υποφερτο σημειο παντα, αμα του δινεισ σημασια και δεν το παραμελεις δεν θα υπαρξει προβλημα
 
  • χρονος;
  • χρηματα;
  • μεγεθος παπαγαλου;
  • να μιλαει;
  • επιπεδο φωνης;
Αν ολα ειναι ενταξει θα σου προτεινα μια κονουρα - sun conure ή white eyed conure.
'Η κοκατιλ φυσικα, σαν θεμα κοστους, φροντιδας, ...
 
περισσοτερο απο τα love birds δεν το νομιζω...



ειναι πανεξυπνα πουλια και γεματα ζωντανια αλλα στην τσιριδα δεν παιζονται!



θα τους μεταφερω ολες τις πληροφοριες που μου δωσατε και θα δουμε...
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους!



α! Και κατι ακομα.
ξερετε που μπορω να βρω κλουβι μεγαλο αλλα οικονομικο; το θελω για τα Lovebirds γιατι αυτο που εχω αρχιζει να χαλαει ο πατος.
 
Back
Top