Φροντίδα Τι πατήθρες να πάρω και σε τι διάμετρο;

ΜΑΡΙΑαα

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2020
Μηνύματα
1.945
Πόλη
Τρίκαλα
Από αυτά που διάβασα πιστεύω οι πατήθρες είναι λάθος. Φαίνονται στη φωτογραφία. Τι διάμετρο να πάρω; Οι ξύλινες δεν έχουν πρόβλημα με το καθάρισμα και το στέγνωμα;
 
@ΜΑΡΙΑαα δεν έχει ανέβει κάποια φωτογραφία. Φαντάσου ότι πρέπει να είναι τόσο το πάχος ώστε να κλείνει ακριβώς το πόδι του πτηνού σου. Εγώ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα στον καθαρισμό των ξύλινων.
 
Από αυτά που διάβασα πιστεύω οι πατήθρες είναι λάθος. Φαίνονται στη φωτογραφία. Τι διάμετρο να πάρω; Οι ξύλινες δεν έχουν πρόβλημα με το καθάρισμα και το στέγνωμα;
 

Συνημμένα

  • 5932C9CA-F48D-4BDF-8C82-9E27B2D7A7E0.webp
    5932C9CA-F48D-4BDF-8C82-9E27B2D7A7E0.webp
    231,5 KB · Προβολές: 48
Μαρία, τι μέγεθος (μήκος ) έχει το κλουβί;
Οι ξύλινες πατήθρες που θα πάρεις καλό είναι να έχουν διάμετρο 10 & 12 mm.
Θεωρώ ότι θα χρειαστείς οπωσδήποτε 2 πατήθρες για το κλουβί, επομένως πάρε 4 ώστε να μπορείς να τις πλένεις και να τις αλλάζεις
Μια "πανοραμική" του κλουβιού θα ήταν πιο χρήσιμη
 
@Tony Forpus ναι το ξέρω! Είναι στο πρόγραμμα! Ένα που διαπίστωσα από όταν πήρα το Φώτη είναι πως έχει ολόκληρη προίκα σαν μωράκι! Έπρεπε να τα έχω όλα έτοιμα πριν έρθει στην οικογένεια! Αλλά το έμαθα αργουτσικα!
[automerge]1591436109[/automerge]
@ianos είναι μέσα στο σπίτι. Ίσως όταν είναι χαμηλά ο ήλιος. Πάλι πειράζει; Αν είναι να κλείνω τότε την κουρτίνα;
 
@Tony Forpus καλησπέρα. Είναι εύκολο να δω κάποιες πατήθρες γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι; Οι ξύλινες που που βρίσκω είναι μεγάλες σε μήκος. Το πλάτος του κλουβιού είναι 27cm.
 
Μαρία, εφόσον ασχολείσαι με τις πατήθρες, μήπως να προγραμμάτιζες στο μέλλον να έκανες και ένα έξοδο της τάξης των 20 ευρώ, και να αγόραζες αυτές τις κινέζικες ζευγαρώστρες με αποσπώμενο πάτο και αποσπώμενη συρταρωτή σχάρα, μήκους 60 εκατοστών, ώστε το πουλάκι με 2 πατήθρες μέσα στο κλουβί, να έχει και λίγο χώρο για να ανοίγει τα φτεράκια του; Έτσι θα κάνει και γυμναστική.
 
@ianos αυτή ζευγαρωστρα με αποσπώμενη σχάρα είναι και ανωξυδωτη. Είναι πολύ καλή ποιότητα και το καπάκι που έχει κάτω είναι μεγαλύτερο από το κλουβί και έτσι δεν γεμίζει σπόρια ο τόπος. Η ίδια που κοίταξα μεγαλύτερη (55, 60) έχει 70 ή 80€. Αυτή είχε 35. Ξέρω τι εννοείς και έχεις δίκαιο. Αργότερα σίγουρα θα μπει σε μεγαλύτερο απλά ελπίζω να μπορέσω να πάρω εκείνη που θελω
[automerge]1591518427[/automerge]
@ianos αυτή ζευγαρωστρα με αποσπώμενη σχάρα είναι και ανωξυδωτη. Είναι πολύ καλή ποιότητα και το καπάκι που έχει κάτω είναι μεγαλύτερο από το κλουβί και έτσι δεν γεμίζει σπόρια ο τόπος. Η ίδια που κοίταξα μεγαλύτερη (55, 60) έχει 70 ή 80€. Αυτή είχε 35. Ξέρω τι εννοείς και έχεις δίκαιο. Αργότερα σίγουρα θα μπει σε μεγαλύτερο απλά ελπίζω να μπορέσω να πάρω εκείνη που θελω
και για τον ήλιο που λέγαμε τελικά δεν το βλέπει ποτε ο ήλιος μόνο το φως. Ευτυχώς γιατί δεν υπήρχε άλλο σωστό μέρος για το κλουβί μέσα στο σπίτι! 😁
 
Γενικα αυτο που θελουμε στα πουλακια ειναι να τα βλεπει ο ηλιος ειτε απ'ευθειας για 10 λεπτα την ημερα ειτε να ειναι σε μερος που γινεται διάχυση των ακτινων του ηλιου.
Και στις 2 περιπτωσεις χωρις να μεσολαβει υαλοπινακας.
 
Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα πήρα το καινούριο σπίτι του Φώτη! Διαστάσεις 63x32x40 Να βάλω τρείς πατήθρες ή δύο για να έχει πιο πολύ απλά να πετάει λιγάκι;
 

Συνημμένα

  • E1.webp
    E1.webp
    76,6 KB · Προβολές: 15
Back
Top