Φροντίδα Τι πατήθρες να πάρω και σε τι διάμετρο;

@Tony Forpus έχεις δίκαιο τώρα που είδα κάποιες φωτογραφίες η δωδεκάρα είναι μεγάλη. Δεν με αφήνει και ποτέ να τον δω προσεκτικά! Όποτε πλησιάζω πετάει από το ένα στο άλλο! Αυτές τις φωτογραφίας παραπάνω μήπως τις ξέρεις; Είναι καλές γιατί δεν βρίσκω τις ίδιες που ειχα
 
@Tony Forpus μιας κ μιλατε περι πατηθρων να ρωτησω και εγω την γνωμη σου. Εγω στην 60ρα εχω βαλει 2.. Μια 10ρα και μια 12ρα..η μια χαμηλα κ η αλλη ψηλα. Εννοειται αποσταση τουλάχιστον 8 ποντους απο τις ακρες για να μην βρισκει η ουρα. Πριν ειχα 3 στο αναποδο τριγωνο. Τωρα με τις δυο νομιζω εχει μεγαλυτερη αποσταση γιατι πεταει απτην μια στην αλλη χωρις ενδιαμεση. Μονο που για να παει στις ταιστρες παταει πρωτα κατω σχαρα. Ειμαι οκ η πρεπει να εχει πατηθρα κοντα στην τροφη;
 
Οχι δεν χρειαζεται πατηθρα κοντα στις ταιστρες, ειναι καλο να "παιδευεονται" και λιγο.
Και εγω στις 60αρες 2 πατηθρες βαζω!
Η διάμετρος ειναι οτι ταιριαζει καλυτερα στο πελμα τους, πχ ενα Razza δεν θα το βολευε η 12αρα.
 
@Tony Forpus ωραια..σε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν εχω μελετήσει ακομα τις ρατσες μιας κ μολις ξεκινησα με τα καναρινακια. Αρχιζω με τα κοινα κ βλεπουμε αν θα με κερδίσει καποια ρατσα 😉
 
Καλημέρα. Μια τελευταία ερώτηση για τις πατήθρες. Παίζει ρόλο πόσες θα έχουν μεγαλύτερη διάμετρο; Στις δυο είχα μια και μια τώρα που είναι τρεις θα έχω δυο 10 και μια δώδεκα; Και πως είναι καλύτερα να μπουν; Οι 10αρες πάνω και η δωδεκα κάτω ή δεν παίζει κανένα ρόλο;
 
Στην κάτω βρίσκεται περιστασιακά. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η διάμετρος της. Αυτές που βρίσκονται πάνω είναι και αυτές που χρησιμοποιεί περισσότερο και κυρίως το βράδυ για να κοιμηθεί.
 
Back
Top