Φροντίδα Τι περισσότερο χρειάζεται ένα λευκό καναρίνι από υπόλοιπα;

Nikoskon854

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαρ 2021
Μηνύματα
70
Πόλη
Ηράκλειο
Γειά σας και καλώς σας βρήκα, έκανα εγγραφή επειδή είναι όλα όσα γράφονται τόσο μα τόσο χρήσιμα!
Από παιδί είχα καναρίνια παπαγαλάκια
Πρόσφατα αν και όχι πια παιδί 😂πήρα ένα λευκό καναρίνι κυρίαρχο όταν μπήκα στο μαγαζί με τα πτηνά της περιοχής μου δίχως πολύ σκέψη ήθελα λευκό καναρίνι ήταν ένα που κελαηδουσε και ένα που δεν κελαηδουσε 7 μηνών και τα δύο την στιγμή που πήγε ο άνθρωπος να βγάλει αυτό που κελαηδουσε του είπα στοπ θέλω το διπλανό για κάποιο λόγο επέλεξα αυτό που δεν κελαηδουσε
Μόλις πλήρωσα και πήρα κλουβί πουλί και όλα όσα χρειάζονται στον δρόμο ξεκίνησε να τραγουδαει σήμερα στη Τετάρτη μέρα και είναι πιο άνετο από πότε τραγουδάει δυνατά ακόμα και όταν πάω να καθαρίσω το κλουβί δεν φοβάται τραγουδάει το έβγαλα από το κλουβί έκατσε στο κρεβάτι και άρχισε να τραγουδαει μετά πήγε μόνο του στο κλουβί στάθηκε στην πόρτα και μπήκε μόνο του μέσα. Πήρα και πολύ βιταμίνη και σπανάκι και μαρούλι και καροτακι.
Εχω κάποιες απορίες γιατί μου έχουν πει ότι είναι πιο ευαίσθητα από τα κίτρινα τι περισσότερο χρειάζεται ένα λευκό καναρίνι εκτός από τα απαραίτητα σε φροντίδα και καθαριότητα; επίσης με προβληματίζει το μέσα έξω οκ ξέρω ότι καλοκαίρι μπορώ να το βγάλω άφοβα έξω υπάρχουν φορές που πρέπει να φύγω και αναγκάστηκα το βάζω μέσα διότι μένω μόνος προς το παρών επίσης αν για παράδειγμα εγώ φύγω από το σπίτι 7 και γυρίσω 11 μπορώ να αφήσω τ, ο πουλί με ανοικτό το φως και όταν γυρισω στις 11 να το βάλω στο δίπλα δωμάτιο που δεν θα έχει φως ώστε να είμαι ήρεμο; πχ μπορεί να κοιμηθω αργά πως το χειρίζομαι ώστε να είναι εντάξει για το ίδιο το καναρίνι ;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210311-181144.webp
    Screenshot_20210311-181144.webp
    35,7 KB · Προβολές: 39
Χρειάζονται καταρχάς ένα μείγμα σπόρων χωρίς ρούπσεν. Κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας δίνει μόνο το άσπρο του αυγού χωρίς τον κρόκο. Φρούτα και λαχανικά με έντονα χρώματα δεν δίνεις γιατί βάφουν. Επίσης μια πολυβιταμίνη με αυξημένο ποσοστό βιταμίνης Α πού και πού.

αν για παράδειγμα εγώ φύγω από το σπίτι 7 και γυρίσω 11 μπορώ να αφήσω τ, ο πουλί με ανοικτό το φως και όταν γυρισω στις 11 να το βάλω στο δίπλα δωμάτιο που δεν θα έχει φως ώστε να είμαι ήρεμο; πχ μπορεί να κοιμηθω αργά πως το χειρίζομαι ώστε να είναι εντάξει για το ίδιο το καναρίνι ;
Όχι δεν είναι καλή ιδέα αυτή. Το καλύτερο για το πουλί είναι να ξυπνάει και να κοιμάται με το φως της ημέρας, χωρίς να το ξεγελάει τεχνητός φωτισμός.

 
@Stavros Δεν το ήξερα ότι τα έντονα λαχανικά βάφουν θα έχω τον νου μου μην συμβεί καμία μετάλλαξη ευτυχώς που μου το επισημάνατε , το μαγαζί που μου το πουλήσε μου έδωσε μια κίτρινη βιταμίνη με κάτι μαύρους κόκκους και το μείγμα σπόρων κανναβουρι δηλαδή και όπως μου είπε είναι αυτά που χρειάζονται εγώ βεβαία πρόσθεσα και πολυβιταμίνη που τρεις φορές την εβδομάδα μπαίνει στο νεράκι δύο σταγόνες. Αυτό με το φως το είπα επειδή όταν φεύγω αφήνω σε κάποιο δωμάτιο ανοικτό το φως μάλλον πρέπει να το αλλάξω και να το κλείνω εκτός βέβαια αν το βάζω σαλόνι με κλειστά φώτα και με ένα πανάκι από πάνω
 
ξέρω ότι καλοκαίρι μπορώ να το βγάλω άφοβα έξω
Όταν το έχεις έξω πρέπει να έχει προστασία από αρπακτικά
CATALOGUE 2012_183-300x300.webp
και προστασία από ρεύματα αέρα και καιρικές συνθήκες.
μου έδωσε μια κίτρινη βιταμίνη με κάτι μαύρους κόκκους και το μείγμα σπόρων κανναβουρι
Είναι χύμα ?
Ανέβασε φωτογραφίες από τις τροφές.
Να πάρεις και σουπιοκόκκαλο.
 
το μαγαζί που μου το πουλήσε μου έδωσε μια κίτρινη βιταμίνη με κάτι μαύρους κόκκους και το μείγμα σπόρων κανναβουρι δηλαδή και όπως μου είπε είναι αυτά που χρειάζονται
Αυτό που χρειάζονται είναι φυσικά το μείγμα σπόρων όχι όμως χύμα αλλά συσκευασμένο. Εδώ θα δεις για ποιους λόγους πρέπει να αποφεύγεις τις χύμα τροφές.

μια κίτρινη βιταμίνη με κάτι μαύρους κόκκους
Αν εννοείς αυτή που δίνουν σε διάφανο σακουλάκι να μην τη δίνεις, δεν είναι καλής ποιότητας τροφή. Μπορείς να την αντικαταστήσεις με μία επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή ή με βρασμένο αυγό.

Σημείωση: Το καναρίνι βάφεται κατά τη διάρκεια αλλαγής του πτερώματος. Τον υπόλοιπο ο χρόνο δεν "κινδυνεύει".
 
Ανεβάζω ότι ακριβώς έχω από τροφή και βιταμίνη και αυγοτροφη έκανα περικοπή στις εικόνες επειδή δεν ανέβαιναν αλλιώς IMG_20210311_234151.jpgIMG_20210311_234511.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20210311_234407.webp
    IMG_20210311_234407.webp
    88,6 KB · Προβολές: 8
Οι επώνυμες συσκευασμένες τροφές και αυγοτροφές διασφαλίζουν την σωστή και ποιοτική διατροφή του πουλιού.
Στις χύμα τροφές δεν γνωρίζεις την σύσταση τους ούτε την ποιότητα τους και ακριβώς επειδή είναι χύμα μπορούν εύκολα να μολυνθούν ανάλογα τις συνθήκες που επικρατούν στο pet shop.
Καθημερινά να ελέγχεις τις ταΐστρες για τσόφλια, πολλά πουλιά αφήνουν τα τσόφλια μέσα στην ταΐστρα και φαίνεται ότι η ταΐστρα είναι γεμάτη, αν το κάνει καθημερινά πρέπει να φυσάς τα τσόφλια για να μένουν οι σπόροι.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ θα οργανωθώ σταδιακά με απασχολεί ότι στο μπαλκόνι επειδή είναι και αρκετά μικρό δεν υπάρχει χώρος ώστε να κρεμάσω το κλουβί το θέμα του αέρα θα λυθεί γιατί θα μπει διαχωριστικο αν τοποθετηθεί στο τραπέζι το κλουβί μέσα στο ειδικό προστατευτικο θα είναι καλυμμένο το πουλί; αυτό το κάνει και ο απέναντί μου δίχως προστατευτικο βέβαια θα μου πεις πότε μην λες ποτέ γιατί και στο λεπτό μπορεί να γίνει η θέση είναι σταθερή ειδικά όταν έχει καλό καιρό
 
αν τοποθετηθεί στο τραπέζι το κλουβί μέσα στο ειδικό προστατευτικο θα είναι καλυμμένο το πουλί;
Θα είναι καλυμμένο, αλλά καλό θα είναι στο πάνω μέρος να βάζεις κάτι βαρύ για να είναι δύσκολο να μετακινηθεί.
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Βρήκα κόκκινους κόκκους μέσα στην χύμα τροφή άρα έχει ρουψεν; επίσης βρήκα με 3 50 - 4.50ευρώ την μανιτομπα δίχως ρουψεν στο 1 κιλό δηλαδή και οκ τιμή και δίχως ρουψεν,εάν είναι καλή για τον λευκό κυρίαρχο χιονουλι! Δεν βρίσκω λόγο για χύμα αφού δεν είναι αρκούδα 😂 επίσης μια ερώτηση ακόμα και δεν θα σας ζαλίσω άλλο ένα κιλό πόσο καιρό μας βγάζει ; για ένα καναρίνι ευχαριστώ πολύ
 
Νικο καλημερα ,θα συμφωνησω με οτι σου εχουν τα παιδια στα παραπανω αρθρα!Η δικια μου αποψη και ειναι καθαρα προσωπικη ειναι οτι μπορεις να δινεις οτι θελεις στο καναρινακι σου χωρις να του στερεις τιποτα εφοσον δεν θα συμετασχεις σε καποιο διαγωνισμο για καναρινια χρωματος δεν βρισκω το λογο να εχεις τετοιο προβληματισμο.Τα παντα βεβαια με μετρο και οχι υπερβολες!Καθαριοτητα καλης ποιοτητας τροφη και μην ανησυχεις φιλικα Παντελης!
 
@pantesom έχεις δίκιο παντελή είμαι κάπως υπερβολικός απλά γιατί όντως θέλω να είναι όλα στην εντέλεια θα ακολουθησω τις συμβουλές όλων σας ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Βρήκα κόκκινους κόκκους μέσα στην χύμα τροφή άρα έχει ρουψεν; επίσης βρήκα με 3 50 - 4.50ευρώ την μανιτομπα δίχως ρουψεν στο 1 κιλό δηλαδή και οκ τιμή και δίχως ρουψεν,εάν είναι καλή για τον λευκό κυρίαρχο χιονουλι! Δεν βρίσκω λόγο για χύμα αφού δεν είναι αρκούδα 😂 επίσης μια ερώτηση ακόμα και δεν θα σας ζαλίσω άλλο ένα κιλό πόσο καιρό μας βγάζει ; για ένα καναρίνι ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα και από μένα! Μέσα Ιανουαρίου απέκτησα και εγώ ένα άσπρο καναρινακι. Η τροφή που βρήκες είναι μια καλή επιλογή. Εγώ από τα μέσα Ιανουαρίου μέχρι τώρα δεν έχω αγοράσει ακόμα τροφή και είχα πάρει του ενός κιλού. Για ένα πουλάκι μόνο φτάνει για μήνες δεν έχεις πρόβλημα. Ότι άλλο θες εδώ είμαστε! Να σου ζήσει ο μικρός σου φίλος!
 
@Demmy02 Ευχαριστώ πολύ Demmy02
Μαρεσουν τα καναρίνια δεν λερώνουν ιδιαίτερα και ομορφαίνουν κάθε χώρο, πήρα την Manitoba 1κιλο πήρα σουπιοκοκκαλο και έχει ξετρελαθεί πέταξα την καρδούλα ούτε καν την πλησιάζε! Ένα έμεινε να πάρω ένα προστατευτικο από εξωτερικές επιθέσεις και είμαστε οκ! Το πουλί είναι πάνεξυπνο αφού εχτές μπήκε και μόνος του στο κλουβί προσαρμοστηκε σε λιγότερο από εβδομάδα
 
Καλημέρα οργανώθηκαμε 😊
Θα βρω μια πέτρα για περισσότερο βάρος το καλύτερο είναι τοίχος αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να κλείσω το ένα πατζουροφυλο οπότε μια χαρά είναι έτσι
 

Συνημμένα

  • 2469636.webp
    2469636.webp
    31,2 KB · Προβολές: 30
@Nikoskon854 Καλημερα!Η γνωμη μου ειναι, οτι ειναι λαθος η τοποθετηση της προστασιας πανω στο τραπεζι, μαζι με το κλουβι, που ειναι κολλητα το ενα με το αλλο (πιο πολυ στο μπροστινο σημειο) χανεις δηλαδη μεγαλο μερος της προστασιας!Η προστασια πρεπει να αρχιζει ακριβως απο το πισω μερος του κλουβιου ωστε να υπαρχει η αποσταση που πρεπει!Ειναι παρα πολυ κοντα το ενα με το αλλο!Για να δεις τι εννοω: σκεψου το κλουβι σε εναν τοιχο με την προστασια, θα εχουν την ιδια αποσταση οπως ειναι τωρα;οχι βεβαια θα ειναι πολυ μεγαλυτερη οπως ειναι το σωστο!Υπαρχει η δυνατοτητα να τοποθετηθει σε τοιχο το κλουβι;
 
@Elli σε τοίχο στο μπαλκόνι δεν γίνεται δυστυχώς πρέπει να κλείσει το ένα πατζουροφυλο ίσως του κάνω έτσι ώστε να είναι ακριβώς όπως πρέπει ώστε να κλείνει η προστασία στον τοίχο
 
Back
Top