Αναπαραγωγή Τι πουλί είναι (κουίζ);

Γονίδια... ..Φαιό .Φαιό
Αρχέγονο ...Αρχ/Φαιό ...Αρχ/Φαιό

Αρχέγονο ...Αρχ/Φαιό ...Αρχ/Φαιό

Αυτό ισχύει για όλες τις υπολειπόμενες μεταλλάξεις. Επάνω είναι τα δύο γονίδια του ενός γονέα και αριστερά του άλλου (με bold). Μέσα βλέπεις το αποτέλεσμα από κάθε πιθανό συνδυασμό. Με μια μικρή επιφύλαξη για το αν ισχύει και κάτι άλλο για το συγκεκριμένο (άλλοι παράγοντες) είδος επειδή δεν έχω ασχοληθεί.
 
εγω απο αρχη καταλαβα οτι δεν ειναι καναρινι γιατι τα καναρινια δεν εχουν τοσο εντονο κιτρινο στην αρχη του ραμφους τους αλλα δεν πηγε το μυαλο μου σε καρποντακο ειναι παρα πολυ ομορφο να το χαιρεσε.
 
εγω απο αρχη καταλαβα οτι δεν ειναι καναρινι γιατι τα καναρινια δεν εχουν τοσο εντονο κιτρινο στην αρχη του ραμφους τους αλλα δεν πηγε το μυαλο μου σε καρποντακο ειναι παρα πολυ ομορφο να το χαιρεσε.

Έπρεπε να τοποθετηθείς όμως 😉 Όχι εκ των υστέρων, δεν μετράει :)
 
οπως επισης δεν μετρανε, γρηγορη :)

κ ολα τα αλλα ανουσια ποστ που γινονται (δυστυχως κατα κορον)
κ το μονο που εξυπηρετουν ειναι, ... Να πιανουν χωρο.🙄:bad

[ειδικα σε καποιες χρησιμες συζητησεις οπως αυτη, ακομα χειροτερα ]
 
Grigori sinxaritiria na sou zisi.

I Genetiki gia Metalakseis autosomal / rezessiv ( Pheo )

Arxegono X Metalaksi = Arxegono/Metalaksi

Metalaksi X Arxegono = Arxegono/Metalaksi

Arxegono/Metalaksi X Arxegono = 50% Arxegono + 50% Arxegono/Metalaksi

Arxegono/Metalaksi X Metalaksi = 50% Metalaksi + 50% Arxegono/Metalaksi

Arxegono/Metalaksi X Arxegono/Metalaksi = 25% Arxegono + 25% Metalaksi + 50% Arxegono/Metalaksi

Arxegono X Arxegono/Metalaksi = 50% Arxegono + 50% Arxegono/Metalaksi

Metalaksi X Arxegono/Metalaksi = 50% Metalaksi + 50% Arxegono/Metalaksi

Metalaksi X Metalaksi = 100% Metalaksi

Afto einai to skesio gia Arxegono me Pheo. An zefgaronis autosomal Metalaksi me autosomal Metalaksi exei isxi. An zefgaronis me mia filosindeti Metalaksi alasei to skedio.

To mikro exei kokina matia ;

Alexandros
 
Αλέξανδρε ολόκληρη διατριβή! Σε ευχαριστώ πολύ! Πιστεύω βοήθησες πάρα πολύ για να καταλάβουμε λίγο τις μεταλάξεις (όπως και ο Γρηγόρης και ο Βασίλης). Το μικρό έχει κόκκινα μάτια, δεν ξέρω αν φαίνονται καλά στις φωτογραφίες.
 
Back
Top