Φροντίδα Τι πουλί να πάρω για παρέα σε budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bird03
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bird03

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2019
Μηνύματα
31
Το budgie κακαρίζει δυνατά πολλές φορές. Σταματάει όταν κάποιος πάει δίπλα στο κλουβί, κάτι που μου δείχνει πως θέλει παρέα. Δεν βγαίνει από το κλουβί καθόλου. Σκέφτομαι να του φέρω άλλο ένα πουλάκι για παρέα, μήπως είναι καλύτερα. Υπάρχει κάποιο άλλο είδος που να θεωρείται "ήσυχο" και να μπορεί να συνυπάρξει με budgie;
PS. Θα αρχίσω να λαμβάνω παρατηρήσεις από τους γείτονες ☹
 
Το κάνει όλη μέρα, ή συγκεκριμένες ωρες; Γιατί κι εγώ μόνη της την έχω τη Λίλα από τότε που πέθανε το παρεάκι της (πάνε πέντε χρόνια τώρα) και κράζει πολύ δυνατά το ξημέρωμα και λίγο πριν το σούρουπο. Μήπως είναι το φυσιολογικό κράξιμο που κάνουν, γιατί σίγουρα δεν μπορεί να είναι και όλη την ημέρα σιωπηλά.
 
Το κάνει όλη μέρα, ή συγκεκριμένες ωρες; Γιατί κι εγώ μόνη της την έχω τη Λίλα από τότε που πέθανε το παρεάκι της (πάνε πέντε χρόνια τώρα) και κράζει πολύ δυνατά το ξημέρωμα και λίγο πριν το σούρουπο. Μήπως είναι το φυσιολογικό κράξιμο που κάνουν, γιατί σίγουρα δεν μπορεί να είναι και όλη την ημέρα σιωπηλά.

Όλη τη μέρα.
 
Τότε δεν γνωρίζω να σου πω. Μπορεί να είναι πιο εκδηλωτικο, μπορεί να θέλει κάτι. Αν θεωρείς πως το κάνει επειδή θέλει παρέα, μπορείς να πάρεις άλλο ένα μπατζι και να τα έχεις μαζί, αρκεί το κλουβί να είναι σχετικά ευρύχωρο.
 
Προς το παρόν, ξαναέβαλα τον καθρέφτη και σταμάτησε.
 
Ενα πολυ καλο ειδος για παρεα για το παπαγαλακι σου ειναι το παραδεισιο java finch, τα γνωστα "πιγκουινακια". Η τροφή και των δυο αποτελείτε απο τους ιδιους σπορους.
 
Και γιατί όχι ακόμη ένα μπατζι που θα το κάνει να πετάξει από τη χαρά του;

Τον καθρέφτη καλύτερα να τον βγάλεις. Μακροπρόθεσμα δημιουργεί προβλήματα.
Κάτι χρειάζεται και φωνάζει. Προσπάθησε να ανακαλύψεις τι είναι αυτό! Αν όντως το κάνει για παρέα, αφιέρωσε του περισσότερο χρόνο και για τις στιγμές που δεν είναι δυνατό να είστε μαζί ετοίμασε του πολλά παιχνιδάκια για να ασχολείται.
Το πιθανότερο είναι ότι φωνάζει από ανία.
 
Ενα πολυ καλο ειδος για παρεα για το παπαγαλακι σου ειναι το παραδεισιο java finch, τα γνωστα "πιγκουινακια". Η τροφή και των δυο αποτελείτε απο τους ιδιους σπορους.
Πολύ καλή ιδέα! Δεν τα έχω δει ποτέ όμως σε ιδιώτες/αγγελίες..
 
Σίγουρα μπορεις να βρεις σε μεγαλα pet shop. Και αν δεν εχουν, εγω ειχα παραγγείλει ενα.
Θα το κοιτάξω, αν και θα προτιμούσα ιδιώτη. Τα pet shop τα έχουν σε άσχημες καταστάσεις, είναι τρομαγμένα και δεν λένε την πραγματική ηλικία. Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα!
 
Θα το κοιτάξω, αν και θα προτιμούσα ιδιώτη. Τα pet shop τα έχουν σε άσχημες καταστάσεις, είναι τρομαγμένα και δεν λένε την πραγματική ηλικία. Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα!
Πράγματι τα pet shop δεν τα φροντίζουν όπως πρεπει...
 
Πράγματι τα pet shop δεν τα φροντίζουν όπως πρεπει...
Το budgie από τα pet city το είχα πάρει.. Ήταν πολύ αδύνατη και δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μάθω την πραγματική ηλικία της.
 
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχεις πρόβλημα με τον ήχο γιατί θα είναι απασχολημένα, θα παίζουν κτλ. Σίγουρα θα φωνάζουν κιόλας, όπως όλα τα πουλιά, αλλά όχι συνεχόμενα όπως αυτό που περιγράφεις. Από την αλλη με ποιον τρόπο ένα πιγκουινακι θα κάνει παρέα σε ένα μπατζι; Αν σκέφτεσαι να τα τα βάλεις μαζί σε ένα κλουβί απλά και μόνο επειδή τρώνε την ίδια τροφη, δεν είναι καθόλου καλή ιδέα.

Ό,τι κι αν αποφασισεις πριν προβείς στην αγορά του νέου πτηνού, υπολόγισε ότι χρειάζεσαι δεύτερο κλουβί, δεύτερο εξοπλισμό και χώρο για την περίοδο της καραντίνας.
 
Εγώ λέω να πάρεις budgie. Δύο πουλιά του ίδιου είδους θα είναι πολύ καλύτερα. Αν γίνει ζευγάρι δεν θα φωνάζει τόσο. Θα βάλεις και μερικά παιχνίδια στο κλουβί και θα είναι κομπλέ. Τα Java είναι καλή ιδέα αλλά δεν το προτείνω γιατί όλα τα τα παραδείσια έχουν ανάγκη την συντροφικοτητα. Εννοείται ότι δεν θα τα έχεις στο ίδιο κλουβί. Τσακωμούς και από τα 2 μέτωπα στα σίγουρα. Οπότε γιατί δεν παίρνεις ένα budgie;
 
Back
Top