Φροντίδα Τι πουλί πιστεύετε οτι έχτισε αυτή την φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BISBA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BISBA

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
517
Πόλη
Αθήνα
Η παρακάτω φωλιά που θα δείτε είναι τραβηγμένη απο τη φύση.
Σημερινή φωτογραφία και θέλησα να τι μοιραστώ μαζί σας.
Μου έκανε εντύπωση οτι έχει απόσταση 1 μέτρο απο το δρόμο και ύψος απο το έδαφος 1.50.
Πολύ χαμηλά μου φάνηκε!

Τι είδος είναι, δεν θα σας αποκαλύψω αλλά θα σας αφήσω να το βρείτε.

Επίσης δυο μέρες τώρα δουλεύουμε δίπλα απο τη φωλιά σε μια νέα οικοδομή με αρκετή φασαρία και η μάνα δε λέει να σηκωθεί.
Μάλλον δε φαίνεται να την ενοχλεί κάτι.

ΥΓ . Δεν θέλω πονηρές σκέψεις...

Αν πάνε καλά τα πράγματα θα δούμε φώτος απο όλη την αναπαραγωγική φάση.Απο το αυγό μέχρι και τον απογαλακτισμό.
 

Συνημμένα

  • DSC00034.webp
    DSC00034.webp
    3,4 KB · Προβολές: 280
  • DSC00035.webp
    DSC00035.webp
    4,5 KB · Προβολές: 255
  • DSC00036.webp
    DSC00036.webp
    4,6 KB · Προβολές: 242
Μπάμπη ποτε θα μας μαρτυρήσεις περί ποίου πουλιού πρόκειται;

Πάντως οφείλω να πώ οτι πρόκειται για μια αριστοτεχνικά φτιαγμένη φωλίτσα, δουλεμένη με πολύ διαθεση. Περιμένω με αγωνία την συνέχεια του θέματος 🙂
 
100% κοτσύφι παιδιά μην το ψάχνετε έχω δει πολλές φωλιές,
και σήμερα είδα μία εκεί που πάω για τρέξιμο αλλά δεν τις πειράζω.
Μάλιστα 2 είναι τα συοιχεία που συνηγορούν σε αυτό το αποτέλεσμα
τα υλικά που είναι φτιαφμένη είναι κλαδιά αρκετά μεγάλου μεγέθους
για να τα χρησιμοποιεί ένα πουλί μεγέθους σαν το φανέτο. Επίσης τα
πιο μικρά πουλιά φτιάχνουν πιο περίτεχνη φωλιά σε σχέση με τα μεγαλύτερα.
Όπως και το χρώμα των αυγών είναι χαρακτηριστικό για κοτσύφι.
 
να πω την αληθεια δεν εχω δει ποτε μου ουτε φωλια κοτσυφα αλλα ουτε και απο φανετο. Τωρα ομως θα ξερω..
 
Δεν ξερω πως μου ρθε και ειπα κοτσυφα... Εν τω μεταξυ πότε δεν εχω δει φωλια κοτσυφα:D

Μολις σκασει ο πρωτος νεοσσος βγαλε διακριτικα μια φωτογραφια.
 
Θα ηταν πολύ ευχάριστη εμπειρία, αν χωρίς να ενοχλήσεις την κοτσυφύνα κατάφερνες κάποια στιγμή να μας δειξεις και την συνεχεια!
 
καλλιτερα οχι, τα κοτσυφια συχνα παρατανε αυγα αλλα και πουλια αν δουνε οτι αποκαλυφθηκανε
 
Δε μυρίσανε σαν κλούβια αλλά κάποιος έξυπνος φρόντισε να τα αρπάξει.
Τί να τα κάνει δεν ξέρω;
 
Δυστυχως οι λογοι γνωστοι. Να τα "κανει εκτροφης".

Κριμα παντως... Ξαναχτισαν φωλια τουλαχιστον;
 
Δε μυρίσανε σαν κλούβια αλλά κάποιος έξυπνος φρόντισε να τα αρπάξει.
Τί να τα κάνει δεν ξέρω;

δεν αποκλειεται να τα εφαγε κ καμμια καρακαξα. Ειχα δει κ εγω μια φωλια απο κοτσυφα στην δουλεια μου κ ως δια μαγειας τα αυγα ελειπαν μετα απο λιγες μερες!

το μερος της δουλειας ειναι περιφραγμενο κ κανεις δεν την ειχε δει την φωλια σιγουρα! Οποτε δεν αποκλειεται σαν ενδεχομενο να τα εφαγε ''κατι''.
 
Αχ τι κριμα! Τωρα ειδα την συνεχεια.Ισως θα ηταν καλυτερα να μην την ειχες προσεξει και εσυ Μπαμπη. Οχι πως θα αλλαζε κατι, αλλα τουλαχιστον δεν θα στεναχωριοσουν.
 
Δε μυρίσανε σαν κλούβια αλλά κάποιος έξυπνος φρόντισε να τα αρπάξει.
Τί να τα κάνει δεν ξέρω;
Δεν ξερουμε, δεν μιλαμε! Οταν παρατησουν τα πουλια την φωλια επειδη καποιος αλλος "εξυπνος"τα ενοχλει, οι καρακαξες, ακομη και τα σπουργιτια τα εντοπιζουν αμεσως και "ξαφανιζονται"δια μαγειας. (κανενας "εξυπνος"δεν θα επερνε αυγα κοτσυφα, πουλια ισως και παλι, σπανια)

ΥΣ. Την ιδια "εξυπναδα"την ξερω απο δικια μου μ... Κια, παρατηρηση για να σας προλαβω να μην μου την πειτε.
Ομως κανουμε αυτοκριτικη, μετα-νοουμεκαι λεμε και κανουμε τους "σοφους"εκ των υστερων.
 
Θα ηταν πολύ ευχάριστη εμπειρία, αν χωρίς να ενοχλήσεις την κοτσυφύνα κατάφερνες κάποια στιγμή να μας δειξεις και την συνεχεια!

Αυτο δεν γινεται, παρακολουθουν συνεχως, η μανα σηκωνεται πολυ πρωι η πολυ απογεμακαι συνεχως ταιζεται απο τον αρσενικο!
 
Back
Top