Φροντίδα Τι πουλί πιστεύετε οτι έχτισε αυτή την φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BISBA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ξερουμε, δεν μιλαμε! Οταν παρατησουν τα πουλια την φωλια επειδη καποιος αλλος "εξυπνος"τα ενοχλει, οι καρακαξες, ακομη και τα σπουργιτια τα εντοπιζουν αμεσως και "ξαφανιζονται"δια μαγειας. (κανενας "εξυπνος"δεν θα επερνε αυγα κοτσυφα, πουλια ισως και παλι, σπανιο
Ομως κανουμε αυτοκριτικη, μετα-νοουμεκαι λεμε και κανουμε τους "σοφους"εκ των υστερων.


Δεν σε καταλαβαίνω.😕

Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να διαβάσεις το θέμα απο την αρχή. Τόσο κουραστικό.
Να αφήσω δηλαδή την οικογενειά μου χωρίς λεφτά επειδή έτυχε δίπλα στο σκάμα οικοδομής να υπάρχει η φωλιά.

Το οτι μπορεί να τα εφαγε κάτι θα έβρισκα υπολείματα έστω.
Επίσης η μάνα δεν εδειχνε να ενοχλείτε.
Όποτε θες να σε πάω σε σπίτια που έχουν κοτσίφια σε κλουβιά.

Αλλά εσύ βέβαια γνωρίζεις καλύτερα μιας και έχεις μεγαλύτερη εμπειρεία. Γι αυτό όταν βάζεις κοτσύφι στο κλουβί έρχεται η μάνα και το ταίζει. 😉

Υγ Το σοφός στο έχω αναλύσει αλλού.

Προς mod/admin κτλ
Παρακαλώ να κλειδώσετε το θέμα.
Το φταίξιμο είναι δικό μου, που απο λάθος πρόθεση να δείξω κάτι έγινε θεμα.
Μάλλον πια δεν χρειάζεται να βοηθάμε ή να δείχνουμε;αλλά να σιωπούμε
 
Δεν σε καταλαβαίνω.😕

Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να διαβάσεις το θέμα απο την αρχή. Τόσο κουραστικό.

το διαβασα μια χαρα! Και δεν μ αρεσει το στυλ σου

Να αφήσω δηλαδή την οικογενειά μου χωρίς λεφτά επειδή έτυχε δίπλα στο σκάμα οικοδομής να υπάρχει η φωλιά.

δεν νομιζω να αφησα να εννοηθει κατι τετοιο! Κανε οτι θεςαπλως ειπα οτι ενοχλησες την φωλιακαι δεν μου αρεσε το στυλακι "καποιος πονηρος παντα βαζει χερι και δεν φταιμε ποτε εμεις "

Το οτι μπορεί να τα εφαγε κάτι θα έβρισκα υπολείματα έστω.
Επίσης η μάνα δεν εδειχνε να ενοχλείτε.

σημαινει κατι τωρα αυτο


Όποτε θες να σε πάω σε σπίτια που έχουν κοτσίφια σε κλουβιά.

και λοιπον;

Αλλά εσύ βέβαια γνωρίζεις καλύτερα μιας και έχεις μεγαλύτερη εμπειρεία.

ειναι κακο αυτο



Υγ Το σοφός στο έχω αναλύσει αλλού.

ρε φιλε μην με φτιαχνεις, ειναι τοσο δυσκολο
 
Θα παρακαλούσα να αφήσουμε στην άκρη της προσωπικές διαφορές, οποιεσδήποτε διαφορές μπορεί να λυθούν με προσωπικά μυνήματα και όχι ανούσια ποστς. Αυτό είναι και το τελευταίο off topic μύνημα.
 
Θα παρακαλούσα να αφήσουμε στην άκρη της προσωπικές διαφορές, οποιεσδήποτε διαφορές μπορεί να λυθούν με προσωπικά μυνήματα και όχι ανούσια ποστς. Αυτό είναι και το τελευταίο off topic μύνημα.


συγγνωμη, εχασα τον ελεγχοκαι φερθηκα με αχαριστια στον ιστοτοπο που με φιλοξενει
 
Δυστυχώς οι καρακάξες είναι καταστρεπτικές για τις φωλιές των μικρότερων φωλιών ειδικά του κότσυφα και ωδικών πουλιών. Έτσι έγινε σε μια φωλια κότσυφα διπλα σε δέντρο κοντά στο μπαλκόνι μας. Είδαμε την καρακάξα να τα αρπάζει ένα ένα μέσα από την φωλια και να τα σκοτώνει.
Βλέπετε κάποτε ο αριθμός των κορακοειδών ήταν λιγότερος.Αλλα τα τελευταία χρονια έχουν γίνει υπερβολικά μεγάλος ο αριθμός τους με οδυνηρές συνέπειες για την φύση και την πανίδα. Κάποτε τα ονομάζανε επιβλαβή γιατί γνωρίζανε το τι πραγματικά κακό κάνανε στην φύση τώρα πια είναι απαγορευμένη λέξη από τους δήθεν οικολόγους που τα ονομάζουν αρπαγες. Υπάρχουν τρόποι να καταπολεμηθούν και να μείνει ο αριθμός τους στα όρια που πρέπει για να ανακάμψουν τα "μικροπουλα" αλλα οι οικολόγοι του καναπέ των Βρυξελλών, δεν θέλουν.
Οποτε αδηφάγα εξοντώνουν όλα τα μικρότερα πουλια και τις φωλιές τους αλλα έως ποτε θα γίνεται αυτό?
 
Εγω προτεινω να μας εξηγησεις γιατι τα κορακοειδη πλεον εχουν υπερβει τον αριθμο...
Τι συνεβει και εγινε αυτη η μετατροπη στη φυση;
 
Ετσι ειναι η φύση φίλε μου.. Ειναι αυτό που λέμε τροφική αλυσίδα. Σαν τι να κάνουμε για να διατηρήσουμε τα όρια;Ειναι σαν να σου λέω τρελλαίνομαι για τα ποντίκια κι επειδη οι γάτες έχουν γίνει πάρα πολλές και τρώνε τα ποντίκια πρέπει να γίνει κάτι να σταματήσει αυτο... Οτι και να ακούγεται για τα κορακοειδή πρέπει να παραδεχτούμε όλοι οτι πρόκειται για ένα απο τα εξυπνότερα πουλία στο πλανήτη...
 
Συμφωνώ ότι είναι πανέξυπνα πουλια και τα σέβομαι. Έχουν εξυπνάδα που αλλα πουλια δεν την έχουν.
Νίκη τα κορακοειδή έχουν γίνει υπερβολικά πολλά για διαφορους λόγους:ότι τρώνε σκουπίδια και τα βρίσκουν σε αφθονία πια από τους κάδους αλλα και στις τόσες αναξέλεκτες χωματερές που φυτρώνουν παντού. Ότι ζουν αρκετά περισσότερα χρονια σε σχέση με τα αλλα πουλια και δεν έχουν πολλούς εχθρούς.Ακόμα και το στομάχι τους είναι τόσο όξινο που μπορούν να αφομοιώνουν τοξίνες και "γεωφαρμακα" χωρίς να πεθαίνουν ενώ αλλα πουλια μονο στο άγγιγμα τέτοιων ουσιών πεθαίνουν.
Θα σου έγγραφα παρα πολλά ακόμα αλλα αρκεί μια βόλτα στίιν εξοχη για να καταλάβεις τι ζημια κάνουν πια.
 
Νίκη τα κορακοειδή έχουν γίνει υπερβολικά πολλά για διαφορους λόγους:ότι τρώνε σκουπίδια και τα βρίσκουν σε αφθονία πια από τους κάδους αλλα και στις τόσες αναξέλεκτες χωματερές που φυτρώνουν παντού



Για τα δικα μας λαθη να την πληρωσουν τα κορακοειδη κριμα δεν ειναι;
Πρεπει να χτυπηθει το προβλημα στην ριζα του και βαση αυτων που λες παραπανω, η λυση δεν ειναι η εξοντωση των πουλιων...
Ας μην φορτωνουμε αλλου τα δικα μας εγκληματα 😉
 
Είναι σαν τα αδέσποτα! Εγώ πριν μερικά χρονια δεν έπαιρνα σκύλο γιατί για μένα δεν μπορούσα να τον συντηρήσω, άλλοι όμως έπαιρναν κουτάβια και αργότερα τα παρατούσαν.Φταίω εγώ για την βλακεία αυτών;Και τα τόσα αδέσποτα που κυκλοφορούν. Εγώ όμως στερήθηκα τόσα χρονια την αγάπη μου για τα σκυλιά και αυτοί απλά δημιουργούσαν ένα πρόβλημα.
Τώρα που μπορώ να τα έχω έχω 2 και με τσιπάκι και περνούν όμορφα.

Για τα δικα μας λαθη να την πληρωσουν τα κορακοειδη κριμα δεν ειναι;
Μονο όμως έτσι θα "επεναρθει" η ισορροπία οποτε επιβάλλεται εάν αγαπάμε πραγματικά την φύση. Εγώ αγαπώ τα κουνούπια που άλλοι τα σκοτώνουν οποτε και πεθαίνουν από έλλειψη φαγητού τα χελιδόνια!
Aρα οποιος σκοτώνει κουνούπια, τότε δολοφονεί και τα χελιδόνια! Πρεπει να χτυπηθει το προβλημα στην ριζα του!
 
Back
Top