Γενικά Τι πουλι ειναι αυτο;

δεν εχω ιδεα.. Το επιασα σημερα πρωι πρωι
ειναι πολυ ημερο κ πιθανον να εχει φυγει απο καποιο κλουβι
παντως κανει καναρινι
αλλα με ξεγελανε τα φτερα του κ η ουρα του που μοιαζουν σαν καρδερινα
 
Ναι μοιάζει πίσω με καρδερίνα αλλά και το λούγαρο κάπως έτσι είναι.
Λες να είναι θηλυκό καρδερινοκάναρο και το αμόλησαν; Μην το διώξεις εσύ όμως σ' αυτήν την περίπτωση, κρίμα είναι.
 
οχι δεν το διωχνω.. Ειναι ομορφο πουλακι κ πολυ ημερο
ασε που και να το διωξω θα ξαναρθει γιατι απο το πρωι το εδιωχνα κ κολλαγε συνεχεια πανω στα κλουβια μου κ λεω ας το πιασω γιατι δεν πεταγε κ αρκετα καλα.. Αλλα μια φωνη κανει κ αυτη ειναι καναρινιου
 
Ή το έσκασε ή το έδιωξαν. Καλότυχο να είναι, θα περιμένουμε να μάθουμε και τι είναι;
 
κοιτα..
το ειδα απο κατω και πεταει σε εκεινο το σημειο
αλλα ειναι μικρο κ δεν ξερω αν ειναι σιγουρο το φυλλο του
γιατι κ μια καρδερινα εκτροφης που εχω θηλυκια επειδη ειναι πυρωμενη πεταει κ αυτηνης.. Οποτε δεν ξερω σιγουρα τι ειναι
 
Καρδερινοκάναρο είναι. Έχει κίτρινο κάτω από το ράμφος;
Αν είναι μικρό, είναι αρσενικό... Αν όχι, δύσκολο να ξέρεις... Μόνο αν τραγουδήσει θα καταλάβεις..
Αν είναι θηλυκό είναι στείρο και δεν κελαηδάει.
 
κοιτα
με ενα καρδερινοκαναρο που το συγκρινα ειναι η μερα με την νυχτα
θηλυκο ειναι μαλλον.. Κανει το τσουρ του θηλυκου
τωρα μπορει κ επειδη ειναι μικρο γιατι και το καρδερινοκαναρο που εχω ειναι μικρο κ δεν κανει ακομα κατι..
 
Παιδια το λούγαρο είναι πιο κίτρινο, εγώ με την πρώτη ματιά και αφου λες ότι είναι και μικροσωμο, θα έλεγα ότι είναι σπινοειδές, μοιάζει πολυ με ένα είδος σπινου.
 
Η διαφορά με το λούγαρο για μένα είναι κυρίως στο κεφάλι που είναι πιο μπαμπάτσικο στο λούγαρο ενώ αυτό είναι λιανό. Όχι στο χρώμα γιατί έχω δει διάφορες παραλλαγές χρωμάτων.
 
Είναι όντως πολύ όμορφο και ξεχωριστό πουλάκι! Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι! 😛 Όπως και να χει να το χαίρεσαι! :D
 
Πολύ γλυκό πουλάκι, να το χαίρεσαι! Είσαι τυχερός που το βρήκες!
 
Φωτός από 2 καρδερινοκάναρα (από το διαδίκτυο)

240px-Goldfinch_Canary_hybrid.JPG
IMGP5226_zps57fc01b7.jpg
 
Μην χρησιμοποιείτε greeklish http://petbirds.gr/help/terms
Παιδιά απ' ότι ρώτησα, είναι καναρίνι timprado διασταύρωση ή με redpoll ή με siskin. Και είναι εξαιρετικό ειδικά το αρσενικό.
 
Back
Top