Φροντίδα Τι πρέπει να έχει ένα κλουβί ενός παπαγάλου;

antonis1998

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2015
Μηνύματα
59
Πόλη
Πειραιάς
:D
ο μαξ εχει νεο σπιτακιιι :3 ειναι λιγο αδειο αλλα μολις το πηραμε απο βδομαδα θα του παρω παιχνιδακια και θα ηθελα να σας ρωτησω τι πρεπει να εχει ενα κλουβι ενος παπαγαλου
(καρβουνο, σουπιοκοκαλο, κατι τετοια ειδα καπου αλλα δεν το βρισκω πλεον και θα ηθελα να με βοηθησεται γιατι δεν ξερω) :) ευχαριστω:)
(60Χ35χ30)
 

Συνημμένα

  • 11992505_1050584281643238_1740790702_n.webp
    11992505_1050584281643238_1740790702_n.webp
    40,5 KB · Προβολές: 93
Ωραια μπραβο! Οι πατηθρες γιατι ειναι στις γωνιες το πουλακι πρεπει να πεταει μεσα στο κλουβι ασχετα αν εσυ το βγαζεις εξω ή οχι επισης η μπανιερα ειναι πολυ ψιλα και δεν πρεπει να παραμενει πανω απο ενα δεκαλεπτο μεσα στο κλουβι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
αυριο θα παρω και αλλες πατηθρες γιατι ξεχασα σημερα και ειναι στην γωνια γιατι δεν εχω πως αλλιος να του βαλω πατηρθες εκει π ειναι η ταϊστρες και την μπανιερα την εβαλα ψηλα για να μην την κουτσουλισει! Ευχαριστω σισσυ :3 επειδη δεν ξερω πως να τα ζητησω μπορεις να μ πεις τι ειναι αυτα που λες οτι πρεπει να υπαρχουν οπωςδηποτε σε ενα κλουβι και ειναι 4 πραγματακια μπορεις να μ πεις τι ειναι;(δεν μπορω να ανευασω φωτογραφια)
 
Θα πρέπει ν΄αγοράσεις: ιχνοστοιχεία σε συσκευασία ταμπλέτας

[X]

ή σε μικρά κομματάκια

[X]

γκριτ-όστρακα κομματάκια

[X]

καρβουνάκι

[X]

και σουπιοκόκκαλο...
Στο κλουβί καλύτερα να βάλεις τις πατήθρες κάπως έτσι

[X]
 
δεν εχει πορτακι δεξια αριστερα. αλλα σκευτικα κατι αλλο επειδη η ταϊστρες μπενουν και μεσα θα ανευασω αυριο αλλη φωτογραφια:) (δεν ειχα σημερα πατηθρες με το μακρος π χρειαζεται μονο 1 ειχα γιανα παει απτην μια μερα στην αλλη του κλουβιου αυριο πιστευω θα ειναι ετοιμες 🙂
 
Να ξέρεις πάντως πως οι καλύτερες πατήθρες είναι κλαδιά που μπορείς εσύ διαλέξεις, να κόψεις, ξεφλουδίσεις και να απολυμάνεις σε καυτό νερό και ξύδι (πχ ευκάλυπτο-νεραντζιά-λεμονιά-κλήμα και άλλα επιτρεπόμενα ξύλα). Αυτό γιατί η κάθε πατήθρα μπορεί να προσφέρει διαφορετικές διαστάσεις στην περίμετρο της. Αυτό βοηθάει πολύ τα ποδαράκια των πουλιών, μπορείς να τις στερεώσεις δένοντας τις με δερμάτινο κορδόνι ή βαμβακερό σπάγκο.
 
αυτο εχω σκευτει να κανω αλλα ειδα οτι πουλανε και κυκλικες ξυλινες πατηθρες θα δω τι θα κανω :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Βρήκα αυτό το ποστ κι ήθελα να ρωτήσω. Για ποιο λόγο τα χρειαζόμαστε τα παραπάνω; Εγώ μέχρι τώρα δεν είχα και θέλω να προμηθευτώ αν είναι απαραίτητα. @Sissy
[automerge]1560169860[/automerge]
Βρήκα αυτό το ποστ κι ήθελα να ρωτήσω. Για ποιο λόγο τα χρειαζόμαστε τα παραπάνω; Εγώ μέχρι τώρα δεν είχα και θέλω να προμηθευτώ αν είναι απαραίτητα. @Sissy
Επίσης τα πέλλετς είναι γενικά απαραίτητα; Ως τι λειτουργούν;
 
επειδή δεν θυμάμαι, ο Μαξ τι πουλάκι είναι;
εάν είναι αυτό στην φώτο προφίλ σου (κοκατίλ) το κλουβί που έχεις το θεωρώ μικρο (σε εξηντάρα ζευγαρώστρα εγώ έχω ένα καναρίνι ) επίσης για κοκατίλ αυτές οι ταΐστρες είναι ακατάλληλες. Δεν βολεύονται τα τσουλούφια να χωθούν εκεί μέσα
 
επειδή δεν θυμάμαι, ο Μαξ τι πουλάκι είναι;
εάν είναι αυτό στην φώτο προφίλ σου (κοκατίλ) το κλουβί που έχεις το θεωρώ μικρο (σε εξηντάρα ζευγαρώστρα εγώ έχω ένα καναρίνι ) επίσης για κοκατίλ αυτές οι ταΐστρες είναι ακατάλληλες. Δεν βολεύονται τα τσουλούφια να χωθούν εκεί μέσα
Είναι από το 15 το ποστ
 
Βρήκα αυτό το ποστ κι ήθελα να ρωτήσω. Για ποιο λόγο τα χρειαζόμαστε τα παραπάνω; Εγώ μέχρι τώρα δεν είχα και θέλω να προμηθευτώ αν είναι απαραίτητα. @Sissy
[automerge]1560169860[/automerge]

Επίσης τα πέλλετς είναι γενικά απαραίτητα; Ως τι λειτουργούν;

Συμπληρώματα διατροφής είναι τα ιχνοστοιχεία... Τα έχω στη διάθεση των πουλιών, παρότι τρώνε λαχανικά και φρούτα.
Το γκριτ βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση των ιχνοστοιχείων και στις στομαχικές λειτουργίες.
Το κάρβουνο ''μαζεύει" τις τοξίνες του οργανισμού και παίζει σημαντικό στις δηλητηριάσεις...
Προσωπικά τα θεωρώ απαραίτητα.

Εδώ μπορείς να διαβάσεις και για τα πέλλετς
 
Συμπληρώματα διατροφής είναι τα ιχνοστοιχεία... Τα έχω στη διάθεση των πουλιών, παρότι τρώνε λαχανικά και φρούτα.
Το γκριτ βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση των ιχνοστοιχείων και στις στομαχικές λειτουργίες.
Το κάρβουνο ''μαζεύει" τις τοξίνες του οργανισμού και παίζει σημαντικό στις δηλητηριάσεις...
Προσωπικά τα θεωρώ απαραίτητα.

Εδώ μπορείς να διαβάσεις και για τα πέλλετς
Ευχαριστώ 😊 Σε τι συχνότητα πρέπει να δίνονται;
 
Ευχαριστώ 😊 Σε τι συχνότητα πρέπει να δίνονται;
Τους τα ανανεώνω περίπου κάθε 20ήμερο, δεν καταναλώνουν ότι βρίσκεται μέσα στο κουπάκι, αλλά συμβαίνει να λερώνονται, άλλα τα πετούν κάτω κτλ:)
 
Τους τα ανανεώνω περίπου κάθε 20ήμερο, δεν καταναλώνουν ότι βρίσκεται μέσα στο κουπάκι, αλλά συμβαίνει να λερώνονται, άλλα τα πετούν κάτω κτλ:)
,@Sissy σε διαφορετικά καπάκια βάζεις το καθένα; Ή όλα μαζί σε ένα;
 
Όλα μαζί τους τα βάζω Βάσω μου (πολύ λιγότερο από τ΄άλλα δυο σε αναλογία, το καρβουνάκι).
[automerge]1560189632[/automerge]
Σε ευχαριστώ πολύ Σίσσυ μου γιατί έχω γκριτ και καρβουνακι αλλά όχι μινεραλ . Πρέπει να πάρω πρώτα μινεραλ και μετά να βάλω; Ή μπορώ και αυτά τα δύο μέχρι να αγοράσω;
 
Back
Top