Φροντίδα Τι πρέπει να έχει ένα κλουβί ενός παπαγάλου;

Ή minerals θα έχεις ή grit. Προσωπικά προτιμώ τα minerals και ανακατεύω και λίγο καρβουνάκι (στη μύτη του κουταλιού) όποτε βάζω. Τα δικά μου τα εξαφανίζουν.
Θα το προτιμήσω κι εγώ Γιάννη κάτι θα ξέρεις καλύτερα εσύ 🙂
 
Όλα μαζί τους τα βάζω Βάσω μου (πολύ λιγότερο από τ΄άλλα δυο σε αναλογία, το καρβουνάκι).
Εσύ Σίσσυ δίνεις γκριτ; δεν είχες αντιμετωπίσει ένα θέμα με το γκριτ ή λάθος θυμάμαι;
 
Εσύ Σίσσυ δίνεις γκριτ; δεν είχες αντιμετωπίσει ένα θέμα με το γκριτ ή λάθος θυμάμαι;
Όχι Ζωή, ποτέ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα... (στη νεκροψία του Carlo είχε βρει η γιατρός άμμο στο στομαχάκι του και μου σύστησε να μην την βάζω ως υπόστρωμα.
 
Όχι Ζωή, ποτέ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα... (στη νεκροψία του Carlo είχε βρει η γιατρός άμμο στο στομαχάκι του και μου σύστησε να μην την βάζω ως υπόστρωμα.
Για να πω την αλήθεια ούτε κι εγώ δίνω τίποτα από αυτά. Εκτός από το καρβουνακι που το έχω πάντα στο ντουλάπι για ώρα ανάγκης.

Σου είπε δηλαδή να μην βάζεις ως υπόστρωμα αλλά να συνεχίσεις να προσφέρεις σε αυγοθηκη ;
 
Για να πω την αλήθεια ούτε κι εγώ δίνω τίποτα από αυτά. Εκτός από το καρβουνακι που το έχω πάντα στο ντουλάπι για ώρα ανάγκης.

Σου είπε δηλαδή να μην βάζεις ως υπόστρωμα αλλά να συνεχίσεις να προσφέρεις σε αυγοθηκη ;

Μα δεν προσφέρω άμμο στην αυγοθήκη... 🙄

. Το grit(γκριτ) είναι τριμμένα, σαν χαλικάκια, όστρακα που στοχεύουν στην πρόσληψη ασβεστίου. Μπορείς σε μία ταΐστρα να βάζεις μία μικρή ποσότητα, να τους το έχεις μονίμως διαθέσιμο και να τους το ανανεώνεις κάθε εβδομάδα ή να τους το δίνεις περιστασιακά, μία με δύο φορές τον μήνα. 😉
 
Εγώ παιδιά έχω πάντα στα κλουβιά μινεραλ με καρβουνακι...
Το καρβουνακι που αγοράζω κάνει καλό και για την πέψη.
Μινεραλ τρώνε κάθε μέρα... Ενώ κάρβουνακι μια στο τόσο...
Ειδικά για το κάρβουνο η τον ζεολιθο τον βρωσιμο δε το συζητώ...
Πρέπει να υπάρχει πάντα στα κλουβια... Είναι πολύ καλή προληπτική βοήθεια και το λέω από εμπειρία...
 
Μα δεν προσφέρω άμμο στην αυγοθήκη... 🙄
Γράψε λάθος. Μπερδεύτηκα επειδή όσες φορές χρειάστηκε χρησιμοποίησα γκριτ σαν υπόστρωμα.
Screenshot_20190610_235245_2__1560200239_62482.webp
 
:) Μια και το έφερε η κουβέντα...
Ή minerals θα έχεις ή grit. Προσωπικά προτιμώ τα minerals και ανακατεύω και λίγο καρβουνάκι (στη μύτη του κουταλιού) όποτε βάζω. Τα δικά μου τα εξαφανίζουν.
Θα το προτιμήσω κι εγώ Γιάννη...

64119


... Τυχαία, στη φωτογραφία που έβαλε η Ζωή, βλέπω πως η συσκευασία περιέχει έτοιμη μίξη grit και minerals.

... Ειδικά για το κάρβουνο η τον ζεολιθο τον βρωσιμο δε το συζητώ...
Πρέπει να υπάρχει πάντα στα κλουβια... Είναι πολύ καλή *προληπτική βοήθεια και το λέω από εμπειρία...
Πρόκειται για πρώτη βοήθεια Εύα μου, κάτι που θα τα βοηθήσει στην πρώτη φάση ακόμα και μιας βαριάς δηλητηρίασης πριν δηλ εμείς προλάβουμε να την αντιληφθούμε...

Απαραίτητο θεωρώ να υπάρχει πάντα (εκτός κλουβιού), ενεργός άνθρακας
Ενεργός Άνθρακας, οδηγίες χορήγησης σε έκτακτη ανάγκη
 
Back
Top