Γενικά Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ενός Cockatiel;

Pavlosem

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουλ 2018
Μηνύματα
14
Πόλη
Βόλος
Δυστυχώς στον Βόλο δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος εκτροφέας, οπότε πρέπει να εμπιστευτώ κάποιο πετ σοπ , και επειδή γενικά δεν έχω ακούσει τίποτα και γι κανένα μιας και δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν, τι πρέπει να προσέξω κατα την αγορά ενός παπαγάλου;
 
Υπάρχουν λίγοι. Γι αυτό θα πρέπει να δείξεις υπομονή.
Μιας και συντοπίτες, έχεις στο μυαλό σου κάποιο εμπιστο pet shop?
Επίσης, ένα άλλο ερώτημα, κοκατιλ η lovebird γι εναν που δεν έχει ξανα ασχοληθεί;
 
έχεις στο μυαλό σου κάποιο εμπιστο pet shop?
Όλα καλά είναι αλλά εσύ μίλησες για εκτροφέα γι αυτό και οι συστάσεις να δείξεις υπομονή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένα ήμερο κοκατιλακι είναι καλύτερο για έναν αρχάριο μιας και τα λοβακια δαγκώνουν λίγο περισσότερο. Είναι πιο δυναμικοί χαρακτήρες.
Όμως καλύτερα η αγορά να γίνει απο κάποιον εκτροφέα γιατί στα πετ σοπ συνήθως είναι εισαγωγη απο το εξωτερικο και έχουν περάσει διαφορά μέχρι να έρθουν με αποτέλεσμα να φοβούνται περισσότερο.
Αν κοιτάξεις για κάποιον από άλλο μέρος;
Στην Αθήνα έχουμε πολλούς και σίγουρα θα έχει και στην Θεσσαλονίκη.
Ίσως να ψάξεις στις ομάδες του facebook και να δεις ποιος σου προκαλει εμπιστοσύνη και πας μια μονοήμερη ή μπορούν να στο στείλουν με κτελ :)
 
Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν υπάρχει εκτροφέας κοκατίλ στο Βόλο.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτό το θέμα και αυτό το άρθρο για να ξέρεις τι πρέπει να προσέξεις κατά την αγορά.

Συμφωνώ και εγώ με την Ηλέκτρα ότι τα κοκατιλ είναι καλύτερα από ότι τα lovebirds για κάποιον αρχάριο.

Στο forum θα βρεις αρκετά θέματα και για τα δύο είδη που μπορείς να διαβάσεις ώστε να αποφασίσεις ποιο είναι αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα

Επίσης μπορείς να διαβάσεις και αυτό το άρθρο που έχει συγκεντρωμένη την περισσότερη αρθογραφία για τους παπαγάλους και θα σε βοηθήσει πολύ και στο μέλλον.
 
Back
Top