Φροντίδα Τι πρέπει να προσέξω στη φροντίδα των μαλινουά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AlexBasd
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AlexBasd

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2020
Μηνύματα
18
Πόλη
Κερατσίνι
Καλησπέρα σας κύριοι και κύριες! Από τύχη μπλέχτηκα πρόσφατα με καναρίνια μαλινουα. Επειδή οι γνώσεις μου σχετικά με τα καναρίνια είναι ελάχιστες ήθελα να ρωτήσω γενικές βασικές αρχές για την φροντίδα τους και ειδικά για την ράτσα μαλινουα τι πρέπει να προσέξω. Ευχαριστώ
 
Αφου εισαι σε καναρινια φωνης οπως ειναι τα Μαλινουα θα πρεπει να ενταξεις (επιλεκτικα) και το ρουπσεν στην διατροφη τους.
Μπορεις να το κανεις σε ξεχωριστο ταιστρακι και να το δινεις στην εκπαιδευση των νεοσσων και πριν τους διαγωνισμους αν σε ενδιαφερει να συμμετεχεις.
Μονο στα αρσενικα.
 
Αφου εισαι σε καναρινια φωνης οπως ειναι τα Μαλινουα θα πρεπει να ενταξεις (επιλεκτικα) και το ρουπσεν στην διατροφη τους.
Μπορεις να το κανεις σε ξεχωριστο ταιστρακι και να το δινεις στην εκπαιδευση των νεοσσων και πριν τους διαγωνισμους αν σε ενδιαφερει να συμμετεχεις.
Μονο στα αρσενικα.
Ευχαριστώ. Αυτό πωλείται χωρια; Κάθε ποτε του το δίνω;
 
Άλεξ, θέλεις να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία του κλουβιού; Έτσι θα μπορούμε να σου προτείνουμε ίσως καλύτερες διευθετήσεις στην εσωτερική του διαμόρφωση. Πιο κάτω σου γράφω ενδεικτικές ερωτήσεις που θα σε / μας βοηθήσουν να βελτιώσουμε από κοινού τη διαβίωση των καναρινιών.
Πόσον καιρό έχεις τα πουλιά;
Ποιες είναι οι διαστάσεις των κλουβιών τους;
Η ηλικία και το φύλο τους;
Σε τι χώρο διαβιώνουν; Εσωτερικό ή εξωτερικό
Να τα χαίρεσαι!
 
@AlexBasd, ήθελες να πάρεις οπωσδήποτε μαλινουά ή έτυχε κυριολεκτικά, όπως αναφέρεις; Τα πήρες με σκοπό να ασχοληθείς με την εκτροφή τους και ίσως τη συμμετοχή τους σε διαγωνισμούς ή απλά για συντροφιά;
 
@AlexBasd, ήθελες να πάρεις οπωσδήποτε μαλινουά ή έτυχε κυριολεκτικά, όπως αναφέρεις; Τα πήρες με σκοπό να ασχοληθείς με την εκτροφή τους και ίσως τη συμμετοχή τους σε διαγωνισμούς ή απλά για συντροφιά;
Καλημέρα! Ήθελα ένα καναρίνι γιατί αρέσει πολύ και στα παιδιά μου το κελάηδημα τους και σε μένα «να κάνω παρέα μαζί τους». Πριν δυο εβδομάδες λοιπόν αποφάσισα να βρω ένα καναρίνι ότι να ναι από ράτσα μιας και δεν είμαι ούτε ερασιτέχνης αλλά άσχετος με σκοπό πρώτον να ικανοποιήσει τις άνωθεν επιθυμίες και δεύτερον η έννοια του φροντίζω ένα ζώο είναι πολύ σημαντική για τα παιδιά ειδικά όταν μεγαλώνουν στην πόλη. Έτσι έψαξα σε 3-4 πετ σοπ και το μόνο που βρήκα ήταν ένα μαλινουα. Φαινόταν αρκετά στρεσαρισμένο και για να πω την αλήθεια το λυπήθηκα και το πήρα αν και το κόστος του δεν ήταν μικρό. Ακόμα δεν μας έχει συνηθίσει και δεν έχω ακούσει την φωνή του παρά κάποιες προσπάθειες του. Σε συζήτηση μετά με κάποιους γνωστούς με προέτρεψαν να δώσω το πουλί αυτό και να μου βρουν εκείνοι άλλο από εκτροφέα με καλύτερα χαρακτηριστικά κλπ. Όμως δεν θέλω να το δώσω ένα ζώο που ακόμα είναι στρεσαρισμενο αλλά και αν του περάσει δεν είναι κρίμα να το δώσω έτσι; Όποτε μπήκα στην διαδικασία να το κρατήσω και να βρω όντως από εκτροφέα άλλο ένα αρσενικό ας μου επιτραπεί ο χαρακτηρισμός καλύτερης ποιότητας. Ίδιας ράτσας όμως ώστε να μην κομπλάρει το άλλο με το κελάηδημα του αλλου πουλιού.
[automerge]1587538830[/automerge]
Άλεξ, θέλεις να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία του κλουβιού; Έτσι θα μπορούμε να σου προτείνουμε ίσως καλύτερες διευθετήσεις στην εσωτερική του διαμόρφωση. Πιο κάτω σου γράφω ενδεικτικές ερωτήσεις που θα σε / μας βοηθήσουν να βελτιώσουμε από κοινού τη διαβίωση των καναρινιών.
Πόσον καιρό έχεις τα πουλιά;
Ποιες είναι οι διαστάσεις των κλουβιών τους;
Η ηλικία και το φύλο τους;
Σε τι χώρο διαβιώνουν; Εσωτερικό ή εξωτερικό
Να τα χαίρεσαι!
Καλημέρα! Δεν ξέρω την ηλικία του αν και από την όψη του μου φαίνεται μικρό. Είναι αρσενικό. Το κλουβί του είναι 45*30*20 περίπου. Τον έχω έξω σε μπαλκόνι που γύρω γύρω κλείνει με ναυλον αλλά αν η θερμοκρασία το βράδυ πεσει κάτω από 15 βαθμούς όπως αυτές τις μέρες τον βάζω μέσα. Του δίνω manitoba best premium, μήλο μια φορά την εβδομάδα, αυγό μια φορά την εβδομάδα, μπρόκολο μια φορά την εβδομάδα, προληπτικά για πέντε μέρες τις σταγόνες που είναι για λοιμώξεις του αναπνευστικού και του εντέρου.
 
Ευχαριστώ. Αυτό πωλείται χωρια; Κάθε ποτε του το δίνω;

Ναι το βρισκεις στα petshop, μπορειςσε περιπτωση που δεν θα βγαλεις πουλια ή να κατεβεις σε διαγωνισμους να του βαζεις σε μια ταιστρουλα μια φορα την εβδομαδα.
 
@AlexBasd Όσον αφορά τη φροντίδα τους γενικά πάντως, τα καναρίνια μαλινουά όταν δεν προορίζονται για διαγωνισμούς δεν έχουν διαφορετικές απαιτήσεις από τα υπόλοιπα καναρίνια.
 
Στην πορεία θα σου πρότεινα να αλλάξεις τα κλουβιά με κινέζικες ζευγαρωστρες 60εκατοστών μήκους, οι οποίες να διαθέτουν αποσπώμενο ταψί και αποσπώμενο πάτο, ώστε τα πουλάκια να είναι πιο άνετα και να έχουν λίγο παραπάνω χώρο να πεταρίζουν.
Πώς ονομάζεται το φάρμακο που δίνεις προληπτικά; Κράτησε σε παρακαλώ στα υπόψη σου ότι δεν δίνουμε φάρμακα προληπτικά.
Θα έλεγα ότι σταδιακά θα μπορούσες να προσθέσεις 2-3 φορές την εβδομάδα στο σιτηρέσιό τους και φύλλα φρέσκιας ρίγανης, βασιλικό, δυόσμο, δεντρολίβανο, θυμάρι... Βότανα δλδ βότανα και αργότερα μπορείς να προχωρήσεις και σε κηπευτικά Δες εδώ για τα βρώσιμα, αλλά καλύτερα να αποφεύγεις τα φρούτα διότι λόγω υψηλής συγκέντρωσης σακχάρων μπορεί τελικά να ευνοήσουν ανάπτυξη παθογόνων στο πουλί. https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
 
Να τα χαιρεσαι και τα δυο!

Τα στικακια να τα αποφευγεις δεν προσφερουν τιποτα περισσοτερο απο το μειγμα που τους εχεις στην πατηθρα,ισα ισα τους δινεις περιττα σακχαρα.
Τα κλουβακια σου ειναι μικρα συνηθως αυτα χρησιμοποιουνται ως κλουβια μεταφορας.
Για τον λογο αυτα οι πατηθρες εχουν τοποθετησει λαθος καθως δεν υπαρχει το απαιτουμενο κενο απο την πατηθρα ως το πλαινο του κλουβιου και θα εχεις ως αποτελεσμα να χαλασουν τις ουρες τους κατα την προσπαθεια τους να κανουν στροφη πανω στην πατηθρα.
 
Να τα χαιρεσαι και τα δυο!

Τα στικακια να τα αποφευγεις δεν προσφερουν τιποτα περισσοτερο απο το μειγμα που τους εχεις στην πατηθρα,ισα ισα τους δινεις περιττα σακχαρα.
Τα κλουβακια σου ειναι μικρα συνηθως αυτα χρησιμοποιουνται ως κλουβια μεταφορας.
Για τον λογο αυτα οι πατηθρες εχουν τοποθετησει λαθος καθως δεν υπαρχει το απαιτουμενο κενο απο την πατηθρα ως το πλαινο του κλουβιου και θα εχεις ως αποτελεσμα να χαλασουν τις ουρες τους κατα την προσπαθεια τους να κανουν στροφη πανω στην πατηθρα.
Ευχαριστώ! Τι κλουβιά να πάρω; Μην μου πεις αν γίνεται μόνο διαστάσεις αλλά αν έχεις και κάποια να προτείνεις.
[automerge]1587652750[/automerge]
Να τα χαιρεσαι και τα δυο!

Τα στικακια να τα αποφευγεις δεν προσφερουν τιποτα περισσοτερο απο το μειγμα που τους εχεις στην πατηθρα,ισα ισα τους δινεις περιττα σακχαρα.
Τα κλουβακια σου ειναι μικρα συνηθως αυτα χρησιμοποιουνται ως κλουβια μεταφορας.
Για τον λογο αυτα οι πατηθρες εχουν τοποθετησει λαθος καθως δεν υπαρχει το απαιτουμενο κενο απο την πατηθρα ως το πλαινο του κλουβιου και θα εχεις ως αποτελεσμα να χαλασουν τις ουρες τους κατα την προσπαθεια τους να κανουν στροφη πανω στην πατηθρα.
Στικάκια τους έβαλα έτσι για το καλό που λένε. Σαν κέρασμα. Όχι σαν κάτι που θα βάζω κάθε τόσο.
 
Αυτό το κλουβί είναι ιδανικό για ένα καναρίνι:0302_503-1.jpg
Κάνει γύρω στα 22€ και αφαιρείται και ο πάτος και η σχάρα για εύκολο καθάρισμα. 1 τέτοιο να πάρεις για το καθένα και καθάρισες.
Είναι 60cm αλλά αν έχεις πρόβλημα χώρου μπορείς να πας στα επόμενα μικρότερα που είναι 40cm. Απλά τα πρώτα βοηθούν περισσότερο λόγο του ότι τα πουλιά θα μπορούνε να πετάνε και να γυμνάζουν τα φτερά τους με την κατάλληλη διαρρύθμιση των πατηθρων.
Επίσης οι κούνιες κόβουν ζωτικό χώρο. Καλύτερα να την αφαιρέσεις δεν τους προσφέρουν κάτι.

Στικάκια τους έβαλα έτσι για το καλό που λένε. Σαν κέρασμα. Όχι σαν κάτι που θα βάζω κάθε τόσο.
Οχι καθόλου μην τους δίνεις. Δεν τους κάνουν καλό. Θα ψάξεις και θα βρεις τσαμπιά millet (κεχρί) που είναι εξαίρετη λιχουδιά. millet-spray.jpg
Μην παραλείψεις να αγοράσεις και τριμμένα όστρακα (grit) και να τα προσφέρεις σε ξεχωριστή τροφοθήκη. Θα δεις θα το λατρέψουν.
Και για δώρο πάρε και ένα κατάλογο με ασφαλή τροφές : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
 
Back
Top