Φροντίδα Τι πρέπει να προσέξω στη φροντίδα των μαλινουά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AlexBasd
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι κλουβιά να πάρω; Μην μου πεις αν γίνεται μόνο διαστάσεις αλλά αν έχεις και κάποια να προτείνεις.

Λίγο φθηνότερα και ελαφρώς ποιοτικότερα:

received_871065120047154.webp


Κατά τα άλλα ότι σου είπαν παραπάνω με πιο σημαντικό να αλλάξεις θέσεις στις πατήθρες!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Τροφή στην ζευγαρώστρα που ουσιαστικά θα γίνει κλουβί βάζω και στις τέσσερις τροφοθηκες; Επίσης τους δίνω grit και φρέσκια ρίγανη προς το παρόν. Έχω βάλει και κόκκαλο σουπιάς. Στον πάτο έχω χαρτί και από πάνω άμμο.
[automerge]1587657426[/automerge]
Λίγο φθηνότερα και ελαφρώς ποιοτικότερα:

View attachment 71979


Κατά τα άλλα ότι σου είπαν παραπάνω με πιο σημαντικό να αλλάξεις θέσεις στις πατήθρες!
Ευχαριστώ! Η θέση στις πατηθρες πως πρέπει να είναι;
 
Οι πατήθρες θα μπούνε σε αυτό το σχήμα. Ανάποδο τρίγωνο. 2-πατήθρες-μεσαία-κλουβιά.jpg
Δύο ψηλά και μια χαμηλά. Θα αφήσεις τις 2 μεσαίες ταΐστρες και ανάμεσα τους θα βάλεις την μεσαία πατήθρα για να μπορούν να τρώνε πιο εύκολα.
 
Τροφή στην ζευγαρώστρα που ουσιαστικά θα γίνει κλουβί βάζω και στις τέσσερις τροφοθηκες;

Φυσικά όχι, ούτε στις τέσσερις, ούτε στις έξι που έχει αυτή που σου προτείνω...
Εκτός αν λείψεις για μεγάλο χρονικό διάστημα...
Βασικό μίγμα σπόρων μόνον σε μία, 1 κ.σ. κάθε 2-3 ημέρες είναι αρκετό για ένα πουλάκι.
Σε άλλη ταίστρα αυγοτροφή.
Σε άλλη ταίστρα το grit που δίνεις.
Σε άλλη μπορείς να βάλεις σπόρους μεμονωμένους τα γνωστά κεράσματα.
Έτσι τίποτα δεν θα μειώνει τον εσωτερικό ωφέλιμο χώρο, δεν θα λερώνεται και δεν θα βάζεις χέρι συνέχεια μέσα στο κλουβί.
 
Φυσικά όχι, ούτε στις τέσσερις, ούτε στις έξι που έχει αυτή που σου προτείνω...
Εκτός αν λείψεις για μεγάλο χρονικό διάστημα...
Βασικό μίγμα σπόρων μόνον σε μία, 1 κ.σ. κάθε 2-3 ημέρες είναι αρκετό για ένα πουλάκι.
Σε άλλη ταίστρα αυγοτροφή.
Σε άλλη ταίστρα το grit που δίνεις.
Σε άλλη μπορείς να βάλεις σπόρους μεμονωμένους τα γνωστά κεράσματα.
Έτσι τίποτα δεν θα μειώνει τον εσωτερικό ωφέλιμο χώρο, δεν θα λερώνεται και δεν θα βάζεις χέρι συνέχεια μέσα στο κλουβί.
Δηλαδή μίγμα σπόρων τόσο να βάζω; Συγγνώμη παιδιά αν κάνω πολλές και χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος
[automerge]1587669706[/automerge]
527903B0-F404-420E-B00E-BD28D9131050.webp
[automerge]1587669721[/automerge]
Δηλαδή μίγμα σπόρων τόσο να βάζω; Συγγνώμη παιδιά αν κάνω πολλές και χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος
[automerge]1587669706[/automerge]
527903B0-F404-420E-B00E-BD28D9131050.png
Αυτή κάνει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ευρύχωρη χωρίς τις καινοτομίες/ανέσεις της άλλης...
Για ζευγαρώστρα δεν την προτιμώ.
[automerge]1587674227[/automerge]
Δηλαδή μίγμα σπόρων τόσο να βάζω;

Ναι, αλλά πάντα με παρατήρηση γιατί μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και δεν υπάρχουν κανόνες!
 
χαχα 😅
Μπράβο που πείρες τα κλουβιά. Πάρε και κάποια στιγμή ξύλινες πατήθρες και θα είναι ακόμη καλύτερα. Επίσης για εξοικονόμηση χώρου μπορείς να βάζεις το ένα πάνω στο άλλο. Είναι σχεδιασμένες να βρίσκουν ακριβώς η μία στην άλλη.
 
χαχα 😅
Μπράβο που πείρες τα κλουβιά. Πάρε και κάποια στιγμή ξύλινες πατήθρες και θα είναι ακόμη καλύτερα. Επίσης για εξοικονόμηση χώρου μπορείς να βάζεις το ένα πάνω στο άλλο. Είναι σχεδιασμένες να βρίσκουν ακριβώς η μία στην άλλη.
Στον τοίχο θα τα κρεμάσω. Επίσης δεν έχω βρει πως κλειδώνουν τα συρτάρια κάτω αλλά μικρή σημασία έχει. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι όλους
 
View attachment 72008
[automerge]1587743239[/automerge]
Άμα με χωρίσει η γυναίκα μου θα με παίρνετε εναλλάξ σπίτι σας.

Με γεια!
Τι να σε χωρίσει...
Με τέτοια άμεση συμμόρφωση σε ότι σου λένε θα πρέπει να σε δέσει μη σε χάσει...
Εμένα μου λένε κάτι τώρα, μου το ξαναλένε, μου το ματα-ξανα-λένε και ίσως το κάνω...
 
Έτοιμα και στον τοίχο. Ελπίζω να ηρεμήσουν τα κακομοίρα γιατί έχουν φάει 3 αλλαγές μέσα σε λίγες ώρες.

27643B8A-9D6E-40D5-97EE-A0755E9EE9E5.jpeg
[automerge]1587748960[/automerge]
Όλα τα έβαλα να είναι προσβάσιμα εξωτερικά. Για να μην βάζω πολύ χέρι μέσα όπως είπατε. Έβγαλα τα μπινελικια και άφησα μόνο το grit και τους σπόρους. Άφησα και ένα κενό για να βάζω κανένα αυγό ή αυγό τροφή ή ρουπσεν ή ότι άλλο τέλος πάντων εναλλάξ. Κάτω χαρτί και από πάνω άμμο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θέλω να είμαι η "Διχόνοια" ούτε να μπω ανάμεσα στο ζευγάρι αλλά ο τοίχος παίρνει άνετα άλλες 3-4 ζευγαρώστρες, έτσι για το μέλλον λέω...
Ελπίζω να μην διαβάζει εδώ η σύζυγος...
 
Οτι τα κλουβακια που πηρες ειναι τελεια και είναι κλάσεις ανωτερα.
Τα μικρα τα κρατησες ετσι;
Ναι ναι τα κράτησα. Τα έπλυνα και τα αποθήκευσα.
[automerge]1587756840[/automerge]
Δεν θέλω να είμαι η "Διχόνοια" ούτε να μπω ανάμεσα στο ζευγάρι αλλά ο τοίχος παίρνει άνετα άλλες 3-4 ζευγαρώστρες, έτσι για το μέλλον λέω...
Ελπίζω να μην διαβάζει εδώ η σύζυγος...
😀 Έχει και άλλους τοίχους μην αγχώνεσαι. Δόξα τω θεω έχω μπόλικο χώρο. Χρόνο δεν έχω πολύ.
 
Καλησπέρα και από εμένα! Να τα χαίρεσε τα καναρινάκια σου. Φαίνετε το πόσο σε ενδιαφέρει να είναι υγιείς και χαρούμενα!
Τώρα ειδικά στις ζευγαρώστρες που τους πήρες θα έχουν και χώρο να γυμνάζονται... Και ταίριαξαν και ωραια στον τοίχο.


Τον έχω έξω σε μπαλκόνι που γύρω γύρω κλείνει με ναυλον αλλά αν η θερμοκρασία το βράδυ πεσει κάτω από 15 βαθμούς όπως αυτές τις μέρες τον βάζω μέσα.
Να σιγουρευτείς μόνο πως εκεί που βρίσκονται, δεν υπάρχει κίνδυνος να τα δει κανένα γεράκι, η καμία γάτα👍
 
Να σιγουρευτείς μόνο πως εκεί που βρίσκονται, δεν υπάρχει κίνδυνος να τα δει κανένα γεράκι, η καμία γάτα👍
Καλησπέρα! Είναι στον πέμπτο όροφο. Γάτα δύσκολο. Γεράκι δεν έχω δει εδώ γύρω αλλά έτσι όπως είναι η τέντα και να έχει είναι δύσκολο μ, όχι ακατόρθωτο αλλά δύσκολο.
 
Έτοιμα και στον τοίχο.
Πανέμορφα πουλιά σε άνετα κλουβία και όμορφο περιβάλλον.
Η προστασία από τα αρπακτικά είναι επιβεβλημένη όταν τα πουλιά βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο, δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος για την ασφάλεια τους.
Υπάρχουν έτοιμες λύσεις όπως το παρακάτω

https://community.petbirds.gr/media/Κλούβα-προστασίας-πτηνών-από-αρπακτικά.22769/

αλλά είναι πολύ εύκολο να κατασκευάσεις μόνος σου με χαμηλό κόστος.

Να τα χαίρεσαι!
 
Back
Top