Διατροφή Τι "πρασινάδες" και σε τι συχνότητα να δίνω σε timbrado;

Kατα την περιοδο της συντηρησης και των διαγωνισμων, 1-2 φορες την εβδομαδα
Στην αναπαραγωγη 4-5 φορες την εβδομαδα (οταν υπαρχουν νεοσσοι μετα την 5η μερα)
Πτερορροια 3-4 φορές την εβδομαδα με προσοχη, στα timbrados, των λαχανικων που εχουν χρωστικες.

Ριξε και μια ματια στη λιστα με τα επιτρεπομενα και μη φυτα και καρπους

Η κουτσουλια θα εχει περισσοτερη υγρασια οσο καταναλωνει τροφη που εχει υγρασια.
 
... Με προσοχη, στα timbrados, των λαχανικων που εχουν χρωστικες.
O,τι είδους καροτενοειδές και να φάει ένα πουλάκι που δεν φέρει τον "κόκκινο παράγοντα" δεν έχει φόβο να εμφανίσει κόκκινη απόχρωση. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, σημαίνει οτι είναι "μούφα" Τιμπράδο. 😉
 
O,τι είδους καροτενοειδές και να φάει ένα πουλάκι που δεν φέρει τον "κόκκινο παράγοντα" δεν έχει φόβο να εμφανίσει κόκκινη απόχρωση. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, σημαίνει οτι είναι "μούφα" Τιμπράδο. 😉
Το timbrado μου θα παραμείνει blue και γνήσιο 😀. Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Για ποιο λογο θα επρεπε να αφαιρεσει την κοκκινη αυγοτροφη τοτε οπως τοποθετηθηκες εδω Μακη;
Δεν έχει καμία σχέση η κατανάλωση λαχανικών και ο μεταβολισμός των καροτενοειδών που φέρουν, με την κανθαξανθίνη σαν τελικό προϊόν της αλυσίδας παραγωγής μέσα σε μια έτοιμη αυγοτροφη.
Η τελευταία μπορεί να περάσει και στο πτέρωμα ενός κίτρινου λιποχρωμικού προκαλώντας "λεκέδες".
 
Δεν έχει καμία σχέση η κατανάλωση λαχανικών και ο μεταβολισμός των καροτενοειδών που φέρουν, με την κανθαξανθίνη σαν τελικό προϊόν της αλυσίδας παραγωγής μέσα σε μια έτοιμη αυγοτροφη.
Η τελευταία μπορεί να περάσει και στο πτέρωμα ενός κίτρινου λιποχρωμικού προκαλώντας "λεκέδες".

Για ποιο λογο φερουν καροτο οι κοκκινες αυγοτροφες απο την στιγμη που δεν δινει χρωμα η καροτινη και σε ποσοστο μαλιστα του 30%;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για ποιο λογο φερουν καροτο οι κοκκινες αυγοτροφες απο την στιγμη που δεν δινει χρωμα η καροτινη και σε ποσοστο μαλιστα του 30%;
Είναι σα να με ρωτάς γιατί βάφουν με 10% κανθαξανθίνη.
Το υπόλοιπο 90% τι φάση;
Δεν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να χωρέσω σε ένα μήνυμα,ένα σεμιναριο.

Η β-καροτινη δεν είναι τελικό προϊόν επεξεργασίας,όπως η κανθαξανθίνη. Η πρώτη μεταβολίζεται ή και χρησιμοποιείται αλλού.Αν περάσει, περνά από λάθος και το αποτέλεσμα δεν είναι δραματικό,όπως με την κανθαξανθινη.

Βρες μου ποια λαχανικά έχουν κανθαξανθινη αν δεν βλέπεις ποια η διαφορά της έτοιμης αυγοτροφης από τα λαχανικά.
 
Καλησπέρα, τι πρασινάδα (σπανάκι μαρούλι σέλινο;) και σε τι συχνότητα να δίνω σε timbrado? Ισχύει οτι φέρνει διάρροια η συχνή χορήγηση πρασινάδας;
Προσωπικά δίνω αγριόχορτα, π.χ. ζωχούς, ραδίκια, γλυστρίδα, πιπεριές διαφόρων χρωμάτων, και λαχανικά εποχής, βότανα, όπως θυμάρι, ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, περίπου 4 φορές την εβδομάδα γιατί δεν προλαβαίνω να δίνω συχνότερα. Εξαίρεση αποτελεί η φάση της αναπαραγωγής κατά το κλώσημα των αυγών γιατί τότε οι κανάρες κρατιούνται πολύ και δεν αφοδεύουν συχνά, με αποτέλεσμα να θεωρώ ότι τα αυγά κινδυνεύουν να λερωθούν επειδή οι κουτσουλιές τους θα είναι πιο υδαρείς και ίσως πιο επείγουσες στο να απεκκριθούν, και στη φάση που έχουν εκκολαφθεί οι νεοσσοί και έως τη δέκατη ημέρα της ζωής του τελευταίου, γιατί κάπου το έχω διαβάσει, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να επηρεάσει αρνητικά. Και το τελευταίο το λέω διότι σε κάποια αναπαραγωγή έδινα από την πρώτη ημέρα και δεν συνέβη τίποτε στα μικρά.
 
Αν περάσει, περνά από λάθος και το αποτέλεσμα δεν είναι δραματικό,όπως με την κανθαξανθινη.
Αντιληπτο οτι δεν εχουν την ιδια χρωστικη δυναμη αλλα γνωριζεις αν αυτο το μη δραματικο αποτελεσμα που πιθανον να υπαρξει, αν ειναι ικανο να "κοψει" ενα Timbrado σε εναν διαγωνισμο;

Βρες μου ποια λαχανικά έχουν κανθαξανθινη αν δεν βλέπεις ποια η διαφορά της έτοιμης αυγοτροφης από τα λαχανικά.

Σε λαχανικα δεν υπάρχει, μονο σε καποια ψαρια και ορισμενα μανιταρια.
 
Αν ένας φλώρος δηλαδή τρώει κόκκινη "βιταμίνη" σε όλη του τη ζωή, θα κοκκινίσει έστω και τοπικά κάποια στιγμη; Δεν νομίζω...

Ο κοκκινος παραγοντας εχει εισαχθει τεχνητα στα καναρινια μεσω του Red Siskin.
Δεν ξερω αν γεννετικα το φερουν τα φλωρια.
 
Για ποιο λογο θα επρεπε να αφαιρεσει την κοκκινη αυγοτροφη τοτε οπως τοποθετηθηκες εδω Μακη;
Εγινε τέτοια "φασαρία" ; Που είμαι εγώ ρε; Τα καλύτερα χάνω.
Eυχαριστώ Deukalion για τις απαντήσεις.
Δεν ξέρω αν έγινε απόλυτα σαφές. Τα καροτενοειδή δεν μπορεί να τα μετατρέψει σε κόκκινο χρώμα ο οργανισμός ενός καναρινιού που δεν έχει την ανάλογη γενετική πληροφορία. Ο μηχανισμός μεταφοράς όμως υπάρχει. Δεν παύει να λειτουργεί. Αν του δώσεις "κόκκινο φορτίο" να μεταφέρει, δεν θα έχει αντίρρηση.
Αν ένας φλώρος δηλαδή τρώει κόκκινη "βιταμίνη" σε όλη του τη ζωή, θα κοκκινίσει έστω και τοπικά κάποια στιγμη; Δεν νομίζω...
Για δώστου να δείς! Απο την πρώτη αλλαγή πτερώματος θα κοκκινίσει,όπου υπάρχει καθαρό λιπόχρωμα. Την "πατάς" όπως ακριβώς αυτοί που θέλουν να βάψουν κόκκινη την μάσκα στην καρδερίνα και ξεκινούν απο νωρίς να δίνουν χρωστική. Ολο το κίτρινο στα φτερά γίνεται πορτοκαλοκοκκινοκίτρινο 😛
 
Τα καροτενοειδή δεν μπορεί να τα μετατρέψει σε κόκκινο χρώμα ο οργανισμός ενός καναρινιού που δεν έχει την ανάλογη γενετική πληροφορία. Ο μηχανισμός μεταφοράς όμως υπάρχει. Δεν παύει να λειτουργεί. Αν του δώσεις "κόκκινο φορτίο" να μεταφέρει, δεν θα έχει αντίρρηση.

Το εκανες σαφες τωρα Μακη,thx για το σεμιναριο!
 
Αντιληπτο οτι δεν εχουν την ιδια χρωστικη δυναμη αλλα γνωριζεις αν αυτο το μη δραματικο αποτελεσμα που πιθανον να υπαρξει, αν ειναι ικανο να "κοψει" ενα Timbrado σε εναν διαγωνισμο;
Σε καναρίνια χρώματος, κίτρινου λιποχρώματος,το να δίνεις που και που λαχανικά δεν τα βγάζει εκτός ανταγωνισμού.
Αν είναι πιο αυστηροί οι κριτές στα φωνής δεν το ξέρω, αν και μαντεύω πως όχι.
Πιο σκοτεινό είναι το θέμα του κρόκου,όχι για την β-καροτίνη, αλλά για την κανθαξανθίνη που περνά απο το καλαμπόκι και άλλες τροφές των κοτόπουλων.
Υπόψιν καλαμπόκι+κανθαξανθίνη είναι ιστορικής σημασίας ζήτημα για όλους τους μπογιατζήδες. (1970)
 
η λουτεΐνη στα καναρινια κοκκινου παραγοντα θα μπορουσε να επηρεασει οπως κανει στη μασκα της καρδερίνας;
Ναι αλλά όχι στον ίδιο βαθμό από άποψη τελικής απόχρωσης.
 
Ο κοκκινος παραγοντας εχει εισαχθει τεχνητα στα καναρινια μεσω του Red Siskin.
Δεν ξερω αν γεννετικα το φερουν τα φλωρια.
Το έγραψα περισσότερο, για να φανεί ακριβώς ότι μόνο τα πουλιά κόκκινου παράγοντα μπορούν να αποκτήσουν κοκκινωπό πτέρωμα. Οι αρχέγονοι φλώροι δεν νομίζω να έχουν κόκκινο παράγοντα. Δεν γνωρίζω για τους μεταλλαγμένους.
[automerge]1571255767[/automerge]
Εγινε τέτοια "φασαρία" ; Που είμαι εγώ ρε; Τα καλύτερα χάνω.
Eυχαριστώ Deukalion για τις απαντήσεις.
Δεν ξέρω αν έγινε απόλυτα σαφές. Τα καροτενοειδή δεν μπορεί να τα μετατρέψει σε κόκκινο χρώμα ο οργανισμός ενός καναρινιού που δεν έχει την ανάλογη γενετική πληροφορία. Ο μηχανισμός μεταφοράς όμως υπάρχει. Δεν παύει να λειτουργεί. Αν του δώσεις "κόκκινο φορτίο" να μεταφέρει, δεν θα έχει αντίρρηση.

Για δώστου να δείς! Απο την πρώτη αλλαγή πτερώματος θα κοκκινίσει,όπου υπάρχει καθαρό λιπόχρωμα. Την "πατάς" όπως ακριβώς αυτοί που θέλουν να βάψουν κόκκινη την μάσκα στην καρδερίνα και ξεκινούν απο νωρίς να δίνουν χρωστική. Ολο το κίτρινο στα φτερά γίνεται πορτοκαλοκοκκινοκίτρινο 😛
Ωραία! Δεν είδα την απάντηση και, έτσι, κατέθεσα εσφαλμένη γνώμη πιο κάτω. Ευχαριστώ για την εμπειρικά πιστοποιημένη πληροφορία.
 
Οι αρχέγονοι φλώροι δεν νομίζω να έχουν κόκκινο παράγοντα.
Όλα τα πουλιά έχουν τον κόκκινο παράγοντα ακόμα ΚΑΙ τα καναρίνια, άγρια, καθαρά κίτρινα και ό,τι μπορείς να φανταστείς.

Όσα πτηνά δεν παρουσιάζουν κόκκινο χρώμα αυτό συμβαίνει είτε γιατί τα γονίδια είναι σε ύπνο, είτε γιατί οι διατροφικές συνήθειες κάποιου είδους δεν επιτρέπουν σε αυτό το χρώμα να έρθει στην επιφάνεια.

Το 1920 η υβριδοποίηση του καναρινιού με τα siskin δεν μετέφερε τεχνητά κανένα γονίδιο (ακόμα και αν τυπικά έτσι το διαχειριζόμαστε) αλλά αφύπνισε ήδη υπάρχουσες λειτουργίες στο γονιδίωμα των καναρινιών.

Οι μέχρι τώρα γνωστές γονιδιακές θέσεις υπεύθυνες για το κόκκινο χρώμα είναι δύο. Κοινές για όλη την οικογένεια πτηνών με λιποχρωμικό χρωματισμό με την οποία ασχολούμαστε. Παράδειγμα, είναι μια μετάλλαξη σε ένα απο τα δύο αυτά γονίδια που οδηγεί στα ζεβράκια την εμφάνιση του κίτρινου ράμφους (απώλεια κόκκινου).

Βλέποντας όμως ένα οποιοδήποτε πτηνό που εμφανίζεται πάντα κίτρινο, δεν μπορούμε να εικάσουμε για τον χαρακτήρα των γονιδίων του. Είτε λόγω της τροφής, είτε λόγω άλλων γονιδίων που οδηγούν σε μεταβολικά μονοπάτια (πιο ισχυρά) διαφορετικά απο είδος σε είδος.

Αυτό που ονομάζουμε χρώμα, δηλαδή τον λιποχρωμικό χρωματισμό, δεν είναι τίποτε άλλο από καροτενοειδή.
Τα καροτενοειδή είναι ουσίες που έχουν τα φυτά για να λαμβάνουν ενέργεια απο τον ήλιο σε φάσμα συμπληρωματικό αυτού της χλωροφύλλης.Αυτή την χημική ιδιότητα βλέπουμε και ονομάζουμε χρώμα, διότι είναι οι ίδιες ουσίες ή παραλλαγές τους που επικάθονται στο πτέρωμα.

Ένα πτηνό δέχεται το καροτενοειδές μέσω της τροφής του.Απο το στομάχι μεταφέρεται μέσω της HDL στο δέρμα όπου και δέχεται μετατροπές ενός/δυο/τριών ή και άλλων βημάτων που δεν είναι τίποτε άλλο από απώλειες ή δημιουργίες νέων δεσμών στον χημικό τύπο του καροτενοειδούς (αλλάζοντας ουσιαστικά και το χρώμα που θα δούμε).

Αυτό ακριβώς είναι και το πιο ριζοσπαστικό σημείο διότι οι μεταβολές που μπορεί να λάβει ένα καροτενοειδές είναι πλήρως καθορισμένες απο την επιστήμη της χημείας. Το όλο ζήτημα λοιπόν καταλήγει στο ότι τα μονοπάτια μεταβολής είναι όχι μόνο απολύτως καθορισμένα αλλά και κοινά σε όλο το βασίλειο των πτηνών, αφού οι χημικές μετατροπές είναι συγκεκριμένες.

Ανιχνεύοντας λοιπόν ένα καροτενοειδές-προϊόν μετατροπής στο πτέρωμα ενός πτηνού μπορούμε να πάμε αντίστροφα και να δούμε απο ποια αρχικά καροτενοειδή προήλθε και απο ποια στάδια πέρασε. Ομοίως και αντίστροφα.

Καροτενοειδή όπως η β-καροτίνη και η λουτείνη, που βρίσκονται παντού στην φύση, είναι συνήθως ακατέργαστα προιόντα, αφετηρίες.Άλλα όπως η κανθαξανθίνη, η ασταξανθίνη και οι Α/B/C canary xanthophylls είναι τελικά προϊόντα μετατροπών.

Εδώ ακριβώς βρίσκεται και η φιλοσοφία του βαψίματος. Δίνουμε στα πτηνά εύκολη πρόσβαση στις αφετηρίες έτσι ώστε να παράξουν το ζητούμενο χρώμα, αλλά τους δίνουμε και το τελικό προϊόν μετατροπής για να αποφύγουν αυτόματα το ενεργειακό κόστος αυτής της μετατροπής.

Η κανθαξανθίνη λόγω του ότι είναι τελικό προιόν στην αλυσίδα παραγωγής,του ότι δεν έχει ενεργειακό κόστος και του ότι οι μηχανισμοί και οι αυτοματισμοί είναι κοινοί σε όλα τα πτηνά, μπορεί να περάσει απο λάθος και στο πτέρωμα πτηνών που δεν θα μπορούσαν να την παράξουν κανονικά. Ένα μεγάλο ποσοστό απορρίπτεται αλλά ένα άλλο δεν παύει να περνά.

Η β-καροτίνη αντίθετα όντας αφετηριακό καροτενοειδές έχει δεκάδες άλλους τρόπους αξιοποίησης και μόνο με συνεχιζόμενη παροχή μπορεί να μεταφερθεί και να μεταστρέψει το χρώμα στο πτέρωμα.

Εδώ ο παγκόσμιος χάρτης μετατροπών/μονοπατιών και όλα αυτά με αφορμή έναν φλωράκο.

1571296803883.webp
 
Back
Top