Φροντίδα Τι ράτσα είναι ο παπαγάλος που βρήκα;

antonislina

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2016
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει να αναγνωρισω τι ρατσα παπαγαλο εχω μιας και τον απεκτησα προσφατα... Τον βρηκαμε στο παρκο των κυνηγουσαν γατες και σκεφτηκα οτι ηταν καλυτερα να των παρω σπιτι απο να τον φανε γατες... Ελπιζω να εκανα το σωστο! Προσπαθησα να ανεβασω φωτο εδω αλλα δεν τα καταφερα υπαρχει ακποιος να του στειλω φωτο στο facebook η οπουδηποτε για να μου πει τι ειναι για να μπορεσω να μαθω τι τρωει και πως να των περιποιουμαι και φυσικα αν πρεπει να των κρατησω η να τον αφησω ελευθερο;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

μονκ.webp
 
Αντώνη, μπορείς να στείλεις τις φωτογραφίες σου στο email μας και θα τις ανεβάσουμε για σένα εδώ.
 
Να σε καλα ευχαρηστω.. Αλλα εχω και ενα διλημα να των κρατησω η να των αφησω ελευθερο;θα ειναι καλυτερα πιστευεις. Ευχαρηστω
 
αλλα εχω και ενα διλημα να των κρατησω η να των αφησω ελευθερο;θα ειναι καλυτερα πιστευεις. Ευχαρηστω
Δείξε μας φωτογραφία, να σου πούμε αν το είδος απαντάται και άγριο στην Ελλάδα και φυσικά την κατάσταση υγείας του. Οι άγριοι παπαγάλοι δεν κατεβαίνουν εύκολα στο έδαφος και οι γάτες σχεδόν αδύνατον να τον κυνηγήσουν.
Βάλε φωτογραφίες, γράψε μας αναλυτικά το σκηνικό και πως είναι το πουλί τώρα και θα βρούμε όλοι μαζί την σωστή άκρη για το πουλάκι.
 
Λοιπον ειμασταν στο μπαλκονι και ειδαμε μια γατα να κυνηγαει κατι μολις καταλαβαμε οτι ειναι παπαγαλος κατεβηκαμε να δουμε τι τρεχει ενω πεταει κανονικα και ψηλα για καποιο λογο ξανακατεβενε και καθοταν σε οροφες αυτοκινητων, πηγα κοντα του κρατοντας λιγο ψωμι ηρθε το πηρε απο το χερι μου αλλα χωρις να αφηνει να τον πιασω .. Με τα πολλα τον επιασα τον εφερα σπιτι τον ταισα των ποτισα και μετα ξαναεφυγε απο το παραθυρο. Εεεε παει λεω τελιωσε δεν θα ξαναερθει του φωναζω απο το μπαλκονι και κανει τον κυκλο και ερχεται απο το πλαι του σπιτιου που ειναι και η μπροστινη πορτα. Παλι με ψωμι στο χερι τον επιασα μου εχωσε βεβαια δυο καλες δαγκες και τον εβαλα σπιτι σε ενα κλουβι και λεω να τον κρατησω γιατι ειναι σιγουρο αν τον αφησω θα τον φανε η γατες μιας και ειναι χαζουλης και κατεβαινει χαμηλα... Τωρα το θεμα ειναι δεν ξερω τι ρατσα ειναι μπηκα στο διαδυκτιο και μαλλον, μαλλον λεω δεν ειμαι σιγουρος μοιαζει με κουακερ η μονκ αν και απο οτι καταλαβα ειναι το ιδιο πραμα στο μεγεθος ειναι περιπου οσο ενα περιστερι..φωτο ανεβασα στο facebook γιατι εδω δεν τα καταφερα
 
Πως είναι η συμπεριφορά του στο κλουβί από την ώρα που τον έκλεισες; Τι άλλο του έδωσες να φάει;
 
Η φωτογραφία ανέβηκε στο πρώτο μήνυμα της συζήτησης που άνοιξε ο Αντώνης.

Λοιπόν, η εκτίμηση η δικιά μου είναι ότι πρόκειται για παπαγάλο (κουάκερ) Μονκ, μια ράτσα που πρέπει πλέον να θεωρούμε ντόπια. Δυστυχώς οι γνώσεις μου πάνω σ' αυτό το είδος δεν μου επιτρέπουν να κάνω εκτιμήσεις για την ηλικία του, πιστεύω όμως ότι εφόσον βρίσκεται σε ηλικία που μπορεί να ζήσει ανεξάρτητο, θα πρέπει να το απελευθερώσεις.
 
Αυτές τώρα θα τις ανεβάσει ο Σταύρος.
Για πες εν τω μεταξύ, πως είναι η συμπεριφορά του στο κλουβί από την ώρα που τον έκλεισες; Τι άλλο του έδωσες να φάει;
Λοιπον του αγορασα παπαγαλινη του εβαλα αγγουρι νερακι... Τωρα για το κλουβι δεν τον βλεπω να στεναχωριεται του αρεσει το ψωμι το παιρνει απο το χερι αλλα δεν θελει πολλα πολλα δαγκωνη. 😀 .. Διαβαζω στο ιντερνετ οτι πρεπει να του βαλω και αυγο τωρα δεν ξερω περισσοτερα γιαυτο ψαχνομε

Η φωτογραφία ανέβηκε στο πρώτο μήνυμα της συζήτησης που άνοιξε ο Αντώνης.

Λοιπόν, η εκτίμηση η δικιά μου είναι ότι πρόκειται για παπαγάλο (κουάκερ) Μονκ, μια ράτσα που πρέπει πλέον να θεωρούμε ντόπια. Δυστυχώς οι γνώσεις μου πάνω σ' αυτό το είδος δεν μου επιτρέπουν να κάνω εκτιμήσεις για την ηλικία του, πιστεύω όμως ότι εφόσον βρίσκεται σε ηλικία που μπορεί να ζήσει ανεξάρτητο, θα πρέπει να το απελευθερώσεις.
Αν πρεπει να το κανω δεν εχω προβλημα αλλα φοβαμαι οτι θα το φανε η γατες

Αν πρεπει να το κανω δεν εχω προβλημα αλλα φοβαμαι οτι θα το φανε η γατες
Α το μεγεθος του ειναι περιπου οσο ενα περιστερη
 
Ναι αυτό το είδος που σου είπε ο Σταύρος είναι.
Οι μόνκ ζουν σε ελεύθερα σμήνη και στην Ελλάδα πλέον. Πετάνε κατά ομάδες, ποτέ μεμονωμένα άτομα και δυστυχώς γι' αυτούς η αλήθεια είναι πως αντίθετα με τους ringnecks, "βόσκουν" αρκετά στο έδαφος.
Αν μπορείς θα είναι καλό να ανέβαζες και ένα βιντεάκι για να βλέπαμε την συμπεριφορά του μέσα στο κλουβί, γιατί η γλώσσα του σώματος είναι αδιάψευστος μάρτυρας.
Τσέκαρα και το parrots alert, δεν είδα να έχει δηλωθεί απώλεια κάποιου μονκ.
Τώρα αν είναι άγριος ή σπιτικός, μόνο η συμπεριφορά του μπορεί να το αποδείξει.
Πάντως η τροφή που του πήρες δεν είναι κατάλληλη γι αυτόν.
Χρειάζονται σπόροι για μεσαίους παπαγάλους. Το αγγούρι το έφαγε; Αυγό ναι, θα πλύνεις ένα αυγό εξωτερικά και θα το βράσεις για 15 λεπτά τουλάχιστον. Θα το κόψεις στην μέση με το μαχαίρι και θα του δώσεις το μισό με το τσόφλι.
Τώρα απόγευμα δεν μπορείς να το απελευθερώσεις, οπότε κάτσε να συζητήσουμε και με τα υπόλοιπα παιδιά, ανέβασε και βίντεο αν μπορείς και το πρωί με το καλό, βλέπουμε τι γίνεται. Έχεις κουάκερ σπίτι; Αν έχεις δώσε του ωμό φυσικά.
 
Ok την παπαγαλινη μου την εδωσαν απο το petshop οσο για το βιντεο θα τραβηξω και θα το στειλω στο facebook... Να στε καλα ευχαρηστω
 
Ανέβηκε και το βίντεο στο πρώτο μήνυμα.
 
Δεν μου φαίνεται για άγριος εμένα, έχει το ψυχολογικό προφίλ του μουδιάσματος στον νέο χώρο αλλά κλουβίσιο πουλί μου μοιάζει.
Έχεις και άλλο πουλί πίσω; Βλέπω ένα κλουβί. Δεν πρέπει να είναι κοντά όμως.
Καλά το κλουβί και οι πατήθρες είναι ακατάλληλες γι αυτό το πουλί.
Θα ήθελα να μιλήσουν και τα άλλα παιδιά που έχουν παπαγάλους, ο @Φοίβος , η @Sissy , η @Myra, η @EiriniKt, φυσικά ο @Stavros και άλλοι που δεν βλέπω on line αυτή την στιγμή, να δούμε τι συμπέρασμα βγάζουν.
Πάντως γενικά δεν ξέρω αν διάβασες το άρθρο που σου έβαλε ο Σταύρος, είναι επιδέξιοι δραπέτες και από αυτό το κλουβί βγαίνει "για πλάκα".
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλά το κλουβί και οι πατήθρες είναι ακατάλληλες γι αυτό το πουλί.
Ε καλα εννοειται οτι αν τελικα των κρατησω θα του παρω μεγαλο κλουβι πηγα ηδη και κοιταξα τιμες... Οσο για το αλλο πουλι το εβαλα κοντα για να εχει παρεα 😀
 
οσο για το αλλο πουλι το εβαλα κοντα για να εχει παρεα 😀
Όχι δεν χρειάζεται προσοχή-καραντίνα .
Το κλουβί του "πρόσφυγα" βάλτο σε ήσυχη γωνία, μην το έχεις μέσα στην μέση, σοκάρεται και τρομάζει.
Τι πουλί είναι το άλλο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Κι εγω θα ελεγα οτι μαλλον δραπετευσε απο καποιο σπιτι. Γιατι αγριος παπαγαλος να ρχεται και να τρωει ψωμι απο το χερι, χλωμο το κοβω.
Οι παπαγαλοι μονκ εχουν ενσωματωθει στην ελληνικη πανιδα, που αυτο σημαινει οτι μπορουν να ανταπεξελθουν στις "εξω" συνθηκες και να επιβιωσουν.
Αφου τον ειδες να κινδυνευει απο γατες μαλλον δεν ειναι πουλι που ζει ελευθερο..
Θα σου ελεγα κι εγω να τον κρατησεις και οπως σου ειπε η Μαρια να δωσεις βαση στην συμπεριφορα του, αν ειναι αγριο πουλι(που χλωμο το κοβω) αργα ή γρηγορα θα φανει.
 
Τι πουλί είναι το άλλο;
Καναρινι το εχω περιπου 5 χρονια. Για πες μου αν μπορει η αν εχεις φωτο πως πρεπει να ειναι το κλουβι του

Αφου τον ειδες να κινδυνευει απο γατες μαλλον δεν ειναι πουλι που ζει ελευθερο..
Θα σου ελεγα κι εγω να τον κρατησεις και οπως σου ειπε η Μαρια να δωσεις βαση στην συμπεριφορα του, αν ειναι αγριο πουλι(που χλωμο το κοβω) αργα ή γρηγορα θα φανει.
Α ωραια θα το κρατησω τοτε απλα θα χρειαστω πληροφοριες στο τι τρωει και τετοια.. Να σε καλα
 
Α ωραια θα το κρατησω τοτε απλα θα χρειαστω πληροφοριες στο τι τρωει και τετοια.. Να σε καλα

Κρατησε τον προσωρινα, παρατηρησε την συμπεριφορα του και θα καταλαβεις αμα μπορει να γινει μονιμος "συγκατοικος" σου.
Ισως το πουλακι ειναι αγριο και απλα αυτη τη στιγμη καθεται ηρεμο στο κλουβι λογω του μεγαλου στρες που περναει, δεν ξερουμε,θα φανει.
Το πιο πιθανο ομως, να ειναι δραπετης.
Οποτε αρχισε να ενημερωνεσαι για το συγκεκριμενο ειδος και τις αναγκες του. Διαβασες το αρθρο για τους παπαγαλους μονκ;Θα σε βοηθησει πολυ, αναφερει ολα οσα χρειαζεται να ξερεις, κατ'αρχην, για το συγκεκριμενο ειδος.
 
Κρατησε τον προσωρινα, παρατηρησε την συμπεριφορα του και θα καταλαβεις αμα μπορει να γινει μονιμος "συγκατοικος" σου.
Ισως το πουλακι ειναι αγριο και απλα αυτη τη στιγμη καθεται ηρεμο στο κλουβι λογω του μεγαλου στρες που περναει, δεν ξερουμε,θα φανει.
Το πιο πιθανο ομως, να ειναι δραπετης.
Οποτε αρχισε να ενημερωνεσαι για το συγκεκριμενο ειδος και τις αναγκες του. Διαβασες το αρθρο για τους παπαγαλους μονκ;Θα σε βοηθησει πολυ, αναφερει ολα οσα χρειαζεται να ξερεις, κατ'αρχην, για το συγκεκριμενο ειδος.
Ηδη ξεκινησα και διαβαζω μαλλον θα τα πανε καλα με τον πιπι!

Περίμενε βιαστικέ :)
😀 ειμαι λιγο!

Τωρα του βαζω αυγο 😀

Τωρα του βαζω αυγο 😀
Βραζω ηθελα να πω
 
Kι εγώ πιστεύω πως αν τον αφήσεις ελεύθερο ότι είτε θα τον φάει κάποια γάτα είτε θα τον πιάσει κάποιος άλλος. Πάρε όμως ένα κατάλληλο ευρύχωρο κλουβί αφού σκοπεύεις να τον κρατησεις διότι αυτό είναι τελείως ακατάλληλο. Χρειάζεσαι ένα καλό μίγμα σπόρων για μεσαίους παπαγάλους (κοκατίλ, ροζέλες, μόνκ) και μια πλούσια διατροφή σε φρέσκα λαχανικά και φρούτα.
 
Back
Top