Φροντίδα Τι ράτσα είναι ο παπαγάλος που βρήκα;

Kι εγώ πιστεύω πως αν τον αφήσεις ελεύθερο ότι είτε θα τον φάει κάποια γάτα είτε θα τον πιάσει κάποιος άλλος. Πάρε όμως ένα κατάλληλο ευρύχωρο κλουβί αφού σκοπεύεις να τον κρατησεις διότι αυτό είναι τελείως ακατάλληλο. Χρειάζεσαι ένα καλό μίγμα σπόρων για μεσαίους παπαγάλους (κοκατίλ, ροζέλες, μόνκ) και μια πλούσια διατροφή σε φρέσκα λαχανικά και φρούτα.
Βρηκα ενα με 25 ευρω μαλλον θα παω να το παρω αν και σκεφτομουν να του φτιαξω ενα
 
Έτυχε προ διμήνου να δω σε κεντρικό petshop στην Αθήνα 2 μονκς σε ένα τέτοιο κλουβάκι, που έβγαλα το συμπέρασμα πως επρόκειτο για άγριους, γιατί κοπανιόντουσαν ακριβώς όπως οι καρδερίνες, δηλαδή όπως κάθε άγριο ζώο στο κλουβί.
Αυτό η μόνη περίπτωση να είναι άγριο, που δεν νομίζω γιατί πρόσεξα πως κάνει την κίνηση να πλησιάσει το χέρι σου, είναι να είναι άρρωστο, χτυπημένο ή εντελώς σοκαρισμένο και να αρχίσει να φτεροκοπάει από αύριο και μετά.

Βρηκα ενα με 25 ευρω μαλλον θα παω να το παρω αν και σκεφτομουν να του φτιαξω ενα
Ποιο είναι; Να το δούμε; Μην ξοδευτείς και είναι ακατάλληλο.
 
Να σου ζήσει ο νέος φίλος.
Πολύ ήρεμο πουλί.. με το ζόρι να σηκωθεί...
Από την ώρα που σε "επέλεξε" για σύντροφο, κι εσύ θες την παρέα του... είναι το μόνο που μπορώ να σου πω...
Στα τελευταία δευτερόλεπτα που περπάτησε μου φάνηκε πως είχε και δαχτυλίδι στο πόδι του... ισχύει;
 
Έτυχε προ διμήνου να δω σε κεντρικό petshop στην Αθήνα 2 μονκς σε ένα τέτοιο κλουβάκι, που έβγαλα το συμπέρασμα πως επρόκειτο για άγριους, γιατί κοπανιόντουσαν ακριβώς όπως οι καρδερίνες, δηλαδή όπως κάθε άγριο ζώο στο κλουβί.
Αυτό η μόνη περίπτωση να είναι άγριο, που δεν νομίζω γιατί πρόσεξα πως κάνει την κίνηση να πλησιάσει το χέρι σου, είναι να είναι άρρωστο, χτυπημένο ή εντελώς σοκαρισμένο και να αρχίσει να φτεροκοπάει από αύριο και μετά.
Οταν ηταν εξω πριν το πιασω απο το χερι μου ετρωγε ψωμι μου φανηκε περιεργο αλλα δεν με αφηνε να το πιασω ... Την πρωτη φορα που το εβαλα σπιτι εφαγε και μετα εφυγε απο το παραθυρο μετα το φωναξα απο το μπαλκονι και εκανε τον κυκλο και ηρθε απο το πλαι που ειναι η πορτα του σπιτιου ξαναεβαλα ψωμι στο χερι μου και ξαναηρθε ετσι το ξαναεπιασα! Δεν μοιαζει για αρωστο παντως

Να σου ζήσει ο νέος φίλος. Πολύ ήρεμο πουλί.. με το ζόρι να σηκωθεί...
Από την ώρα που σε "επέλεξε" για σύντροφο, κι εσύ θες την παρέα του είναι το μόνο που μπορώ να σου πω...
Στα τελευταία δευτερόλεπτα που περπάτησε μου φάνηκε πως είχε και δαχτυλίδι στο πόδι του... ισχύει;
Οχι δεν εχει κατι μολις το εγραψες το τσεκαρα για να ειμαι σιγουρος
 
Οταν ηταν εξω πριν το πιασω απο το χερι μου ετρωγε ψωμι μου φανηκε περιεργο αλλα δεν με αφηνε να το πιασω ... Την πρωτη φορα που το εβαλα σπιτι εφαγε και μετα εφυγε απο το παραθυρο μετα το φωναξα απο το μπαλκονι και εκανε τον κυκλο και ηρθε απο το πλαι που ειναι η πορτα του σπιτιου ξαναεβαλα ψωμι στο χερι μου και ξαναηρθε ετσι το ξαναεπιασα! Δεν μοιαζει για αρωστο παντως


Οχι δεν εχει κατι μολις το εγραψες το τσεκαρα για να ειμαι σιγουρος
Ναι και οντως ει
Ναι, δεν μοιάζει φτου φτου φτου!
Γινεται κουκλι οταν φουσκωνει τα φτερα του 😀
 
Βρε κουκλί είναι και φαίνεται και μικρό. Για πολλά γούτσου γούτσου αλλά τόση ώρα κρατιόμουν μήπως έβγαινε συμπέρασμα ότι πρέπει να ελευθερωθεί :)
 
Το πουλί πρέπει να έχει φύγει από σπίτι, οι αντιδράσεις του αυτό δείχνουν. Σίγουρα αυτό μπορεί να μην συνέβη χθες-προχθές αλλά δεν πρόκειται περί άγριου πουλιού. Τυχερό που το βρήκες και καλορίζικο!
Δεν είναι καλή ιδέα να έχεις στον ίδιο χώρο τα δυο πουλιά αφού για το νέο δεν γνωρίζεις τι μπορεί να έχει, καλύτερα κράτα τους σε απόσταση για κάποιες μέρες. Πάρε ένα άνετο κλουβί και ασφάλισε με προσοχή τις πόρτες (+θέσεις φαγητού)
 
Βρε κουκλί είναι και φαίνεται και μικρό. Για πολλά γούτσου γούτσου αλλά τόση ώρα κρατιόμουν μήπως έβγαινε συμπέρασμα ότι πρέπει να ελευθερωθεί :)
Λες; Ωχ μη μουλες τετοια τωρα που το πηρα αποφαση, σε μεγεθος ειναι οσο ενα περιστερι

Το πουλί πρέπει να έχει φύγει από σπίτι, οι αντιδράσεις του αυτό δείχνουν. Σίγουρα αυτό μπορεί να μην συνέβει χθες-προχθές αλλά δεν πρόκειται περί άγριου πουλιού. Τυχερό που το βρήκες και καλορίζικο!
Δεν είναι καλή ιδέα να έχεις στον ίδιο χώρο τα δυο πουλιά αφού για το νέο δεν γνωρίζεις τι μπορεί να έχει, καλύτερα κράτα τους σε απόσταση για κάποιες μέρες. Πάρε ένα άνετο κλουβί και ασφάλισε με προσοχή τις πόρτες (+θέσεις φαγητού)
Οκ θα το κανω αν και μολις βλεπει το καναρινι κανει σαν να χαιρεται γιαυτο το εβαλα κοντα
 
Οκ θα το κανω αν και μολις βλεπει το καναρινι κανει σαν να χαιρεται γιαυτο το εβαλα κοντα
Δεν πειράζει, έχει όλο τον καιρό μπροστά του για να κάνουν συντροφιά😉
 
Λες; Ωχ μη μουλες τετοια τωρα που το πηρα αποφαση...
Όλοι λέμε να το κρατήσεις, να σου ζήσει και να το προσέχεις σαν τα μάτια σου, γιατί αυτά είναι και πανούργοι δραπέτες.
Πάρε λοιπόν τον πλήρη οδηγό φροντίδας παπαγάλων, ξεκίνα διάβασμα να μάθεις τα πάντα και ό,τι θέλεις να ρωτάς. :)
 
Ο Ρόκο πρέπει να ήταν ο πρώτος μονκ στην συντροφιά μας, δες το κλουβί (αν μπορείς διάλεξε ακόμα πιο μεγάλο) και θαύμασε τις δυνατότητες αυτής της ράτσας.
Κάποιες φορές βέβαια αντιμετωπίζουν προβλήματα πτεροφαγίας (όπως και ο Ρόκο τότε)
 
Είναι πανέμορφος! Και μένα για δραπέτης από κάποιο σπίτι μου κάνει. Αν ήταν άγριο δε θα σε πλησίαζε να φάει ψωμί και η αντίδραση του στο κλουβί θα ήταν επιθετική. Θα περιμένουμε να τον καμαρώσουμε στο νέο του σπίτι. Να τον χαίρεσαι!
 
Πως περνάτε σήμερα με την νέα παρέα σας;:)
Δεν ειμαι σπιτι δουλευω αλλα ολα καλα του εδωσα και αυγουλακι και αγγουρι χθες βεβαια το αγγουρι δεν το εφαγε, παντως μεσα στο κλουβι ειναι πολυ ηρεμο ακομα και οταν βαζω το χερι μεσα το μονο που κανει καμια φορα ειναι προσπαθει να με δαγκωση
 
Βρε παιδιά μήπως έφυγε κανενός και τον ψάχνει; Ας μπούμε και στη θέση αυτουνού... ☹
 
Βρε παιδιά μήπως έφυγε κανενός και τον ψάχνει; Ας μπούμε και στη θέση αυτουνού... ☹

Και ετσι να εγινε, που θα τον βρουμε;
Η Μαρια κοιταξε στο σαιτ που δημοσιευουν τους παπαγαλους πιυ χαθηκαν, δεν βρηκε κατι.. Τι αλλο μπορει να κανει το παιδι που τον εχει τωρα;
 
Back
Top