Γενικά Τι ράτσα είναι τα καναρίνια που αγόρασα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fserafeim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fserafeim

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2012
Μηνύματα
101
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα σε όλους,
πριν 1 εβδομάδα αγόρασα αυτό το ζευγαράκι καναρινιών, και ήθελα να σας ρωτήσω μου είπαν ότι είναι "μοσαικ", και αν είναι μωσαικ τα αποκαλούμε απλά μωσαικ ή πχ κόκκινο-καφέ μωσαίκ κτλ..; Ευχαριστώ

IMG_2491_zps48775116_edited-001.webp IMG_2523_zps32702831_edited-001.webp

Και ένα βίντεο ίσως βοηθήσει..
Mosaic canaries_zps6d3cdzmi.mp4 Video by Serafeim_GR | Photobucket
 
Για το είδος τους θα σου πουν οι έμπειροι καναρινάδες...
Τα έχεις βάλει να γεννήσουν τώρα;
 
Για το είδος τους θα σου πουν οι έμπειροι καναρινάδες...
Τα έχεις βάλει να γεννήσουν τώρα;

Ναι γιατί ήταν και τα 2 πυρωμένα, το θυληκό έσκιζε και τις εφημερίδες, εχτές του έβαλα φωλιά το πρωί και μέχρι το βράδυ ήταν έτοιμη.. Είναι σε κλειστό χώρο όπως φαίνεται και στις φώτο με σταθερή θερμοκρασία 26 βαθμούς..
 
Έχουν και φωτισμό έ; Τι ώρα κλείνουν τα φώτα;
 
Η Μια φαινεται κακοβαμμενο Red Agate (αχατης) ο Φρανκ απο την μασκα φαινεται να εχει μωσαικ αλλα απ οτι φαίνεται ισως προηλθε απο διασταυρωση με αλλη ρατσα... Εκτος αν ειναι κ αυτος κακοβαμμενο Red agate...
 
Έχουν και φωτισμό έ; Τι ώρα κλείνουν τα φώτα;

έχουμε χρονοδιακόπτη εκεί επειδή σχολάμε 12 το βράδυ.. Κλείνουν στις 24:00 και το πρωί ανάβουν στις 10:00

Η Μια έχει ιταλικό δαχτυλίδι.. FOI.. αν δεν κάνω λάθος..
 
Όχι ο Φρανκ δυστηχώς δεν έχει και το παρατήρησα την επόμενη ημέρα και παραξενεύτηκα γιατί είχα την εντύπωση ότι είχε.. Αλλά προφανώς μπερδεύτικα γιατί η Μια έχει 2 και όπως κάθονταν στο κλουβάκι, και απο τον ενθουσιασμό μου και για κάποιες "συμβουλές" που μου είχε πει περί αναπαραγωγής δεν έδωσα προσοχή.. Θα πρέπει μάλλον να πάω τον ρωτήσω όμως γιατί δεν έχει.. Τουλάχιστον να μην λέει στον κόσμο, ότι θέλει η εκείνος πιστεύει ή μάλλον τόσα ξέρει ισως.. (είναι άνθρωπος που ασχολείται 30 χρόνια με πουλάκια συγκεκριμένα καρδερίνες είναι ας πούμε η ειδίκευση του, όπως μου είπε) γιατί ο ίδιος μου είπε ότι είναι καθαρόαιμα και τα 2 και αργότερα αν θέλω και έχω νεαρά να του τα πουλάω, για να μην αγοράζει απο εμπόρους μιας και έιμαι φίλος με τον γιο του και με ξέρουν.. Θα προτιμήσει εμένα δλδ..

βέβαια αν ήθελα να πάρω κοινά απλά θα έδινα λιγότερα χρήματα.. Δεν με απασχολεί που έδωσα παραπάνω για τα συγκεκριμένα εξάλλου θα τα προσέξω στο μέγιστο και αυτά και εκείνα που είχα απο πριν τώρα που έμαθα και ένα σωρό πράγματα απο το φόρουμ..
η κοροϊδία δεν μου αρέσει και με ενοχλεί..
 
έχουμε χρονοδιακόπτη εκεί επειδή σχολάμε 12 το βράδυ.. Κλείνουν στις 24:00 και το πρωί ανάβουν στις 10:00
Να κάνεις προσομοίωση δύσης αν δεν έχεις.
Αν σβήσουν ξαφνικά όλα τα φώτα και επικρατήσει σκοτάδι αργά ή γρήγορα θα μείνει το θηλυκό εκτός φωλιάς και οι νεοσσοί ίσως δεν βγάλουν το βράδυ.
 
Είναι πάρα... μα πάρα πολλά τα είδη των καναρινιών περισσότερα από 550 και σχεδόν κάθε χρόνο αυξάνονται. Όπως καταλαβαίνεις μόνο λίγοι μπορούν να απαντήσουν με βεβαιότητα για τα δικά σου.
Τα καφέ - κόκκινα μωσαϊκά έχουν αυτή τη μορφή
red-brown-mosaic-male.jpg red-brown-mosaic-female.jpg
Μπορείς να μας πεις αν υπάρχει ταύτιση με τα πουλιά που αγόρασες;

fontiredfactor.com/author/admin/
 
Να κάνεις προσομοίωση δύσης αν δεν έχεις.
Αν σβήσουν ξαφνικά όλα τα φώτα και επικρατήσει σκοτάδι αργά ή γρήγορα θα μείνει το θηλυκό εκτός φωλιάς και οι νεοσσοί ίσως δεν βγάλουν το βράδυ.

Αυτό είχα σκοπό να κάνω. Έφτιαξα ένα κύκλωμα για ένα φίλο που έχει ενυδρείο.. Και ανατολή και δύση.. Θα ανεβάσω και τα σχέδια και φώτο απο το κύκλωμα είναι πολύ φθηνό.. Κάνει ντίμμερ φθορίου λάμπες..
 
Αυτό είχα σκοπό να κάνω. Έφτιαξα ένα κύκλωμα για ένα φίλο που έχει ενυδρείο.. Και ανατολή και δύση.. Θα ανεβάσω και τα σχέδια και φώτο απο το κύκλωμα είναι πολύ φθηνό.. Κάνει ντίμμερ φθορίου λάμπες..

Ενδιαφέρον! Θα περιμένουμε με αγωνία τα σχέδια.
 
Είναι πάρα... μα πάρα πολλά τα είδη των καναρινιών περισσότερα από 550 και σχεδόν κάθε χρόνο αυξάνονται. Όπως καταλαβαίνεις μόνο λίγοι μπορούν να απαντήσουν με βεβαιότητα για τα δικά σου.
Τα καφέ - κόκκινα μωσαϊκά έχουν αυτή τη μορφή
View attachment 30663 View attachment 30662
Μπορείς να μας πεις αν υπάρχει ταύτιση με τα πουλιά που αγόρασες;

μπααα... Δεν ξέρω για τις ρίγες μοιάζουν οκ, αλλά ο χρωματισμός όχι.. Ο Φρανκ μοιάζει με το αρσενικό που ανέβασες αλλά ο Φρανκ έχει στους όμους του και πρασσινοκίτρινο.. Και στην μάσκα του.. Η Μια πάλι δεν έχει ίχνη πρασσινοκίτρινο αλλά είναι σαν γκριζοκαφέ το χρώμα της, σε σχέση με το θυληκό στην φώτο σου η Μια είναι αρκετά πιο σκουρόχρωμη...

Ενδιαφέρον! Θα περιμένουμε με αγωνία τα σχέδια.
Θα σας πω και πιο εξάρτημα αλλάζεις και αυξάνεις ή μειώνεις την δειάρκεια ανατολής δύσης.. :)
 
Για καθαρόαιμα δεν τα βλέπω εκτός κ μου διαφεύγει κάποιο είδος κάποια μετάλλαξη.. Θ έχεις πρόβλημα μ τόσο φως και ανάποδες ώρες προσοχή ⚠..
 
Από μια φωτογραφία ακόμη, να φαίνονται οι πλάτες τους, μπορείς να βάλεις;

Τώρα είμαι στο σπίτι στις 18:00 που θα πάω για δουλειά θα βγάλω και θα ανεβάσω..όσες θέλετε

Για καθαρόαιμα δεν τα βλέπω εκτός κ μου διαφεύγει κάποιο είδος κάποια μετάλλαξη.. Θ έχεις πρόβλημα μ τόσο φως και ανάποδες ώρες προσοχή ⚠..

Δεν μπορώ να τα έχω σπίτι γιατί έχω άρρωστα.. Μετά την αναπαραγωγή και εφόσον αυτά που θα έχω σπίτι θα είναι υγειή πλέον θα τα φέρω στο σπίτι.. Αφού πρώτα με αλλαγές στους χρονοδιακόπτες τους φτιάξω το ωράριο..
 
έχουμε χρονοδιακόπτη εκεί επειδή σχολάμε 12 το βράδυ.. Κλείνουν στις 24:00 και το πρωί ανάβουν στις 10:00
Σεραφείμ, ο χώρος σου δεν κάνει για πουλιά. Ακόμη και σύστημα προσομοίωσης ανατολής δύσης να κάνεις, πρέπει αυτή την εποχή η φωτοπερίοδος να προσομοιώνει τις πραγματικές συνθήκες ημέρας νύχτας. Αυτήν την εποχή τα πουλιά χρειάζονται περίπου 9 ώρες διάρκεια φως και σαφώς χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτήν που υπάρχει ήδη στο χώρο.

Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας | PetBirds
 
Να ανοίξω ένα νέο θέμα καλύτερα για το κύκλωμα ανατολής-δύσης για να το δούνε όλοι.. Βρήκα την σελίδα

Σεραφείμ, ο χώρος σου δεν κάνει για πουλιά. Ακόμη και σύστημα προσομοίωσης ανατολής δύσης να κάνεις, πρέπει αυτή την εποχή η φωτοπερίοδος να προσομοιώνει τις πραγματικές συνθήκες ημέρας νύχτας. Αυτήν την εποχή τα πουλιά χρειάζονται περίπου 9 ώρες διάρκεια φως και σαφώς χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτήν που υπάρχει ήδη στο χώρο.

Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας | PetBirds

Να επέμβω άμεσα και να αλλάξω τις ώρες; την "ανατολή" μπορώ να επηρεάσω τώρα μόνο αφού η δύση εξαρτάται απο την ώρα που σχολάμε..
Σταύρο είχα διαβάσει σε μια σελίδα καιρό πριν ότι το ημερήσιο φως όταν φτάνει τις 14 ώρες τα πουλιά αντιλαμβάνονται ότι είναι άνοιξη=περίοδος αναπαραγωγής, για αυτό και το έχω τόσες ώρες..

πολύ καλό άρθρο.. Θα το μελετήσω επίσης θα το χρειαστώ γιατί σκοπέυω το καλοκαίρι να κατασκευάσω ένα κλειστό εκτροφείο στην ταράτσα όπου για να γίνει αυτό θα χρειαστώ και άλλες πολλές χρήσιμες συμβουλές..
 
Πρέπει κάτι ν κάνεις γιατί αλλιώς μόλις αλλάξουν χώρο θ τα παίξουν τα πουλια
 
Πρέπει κάτι ν κάνεις γιατί αλλιώς μόλις αλλάξουν χώρο θ τα παίξουν τα πουλια
όταν θα αλλάξουν χώρο θα έχω την ανατολή να γίνεται με την πραγματική ανατολή της ημέρας.. Και την δύση.. Θα τα βάλω σε ενα δωματιο που μπορώ να έχω τα φώτα κλειστά για να πετύχω την δύση.. Θα γίνει σταδιακά αυτό..
 
Back
Top