Γενικά Τι ράτσα είναι τα καναρίνια που αγόρασα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fserafeim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
b70fc287-641c-49e4-8616-6c58fe988152_zps0b0cc207.jpg

e8423955-b92a-4874-847b-6012013914bc_zps5b3f3cb7.jpg

ορίστε και οι πλάτες το θυληκό δεν μπορώ να το πετύχω και δεν θέλω να τα πιάσω τώρα..
στην βάση της ουράς και λίγο πιο πάνω εκεί που ο Φρανκ έχει κίτρινο η Μια έχει κόκκινο αν βοηθάει..
 
b70fc287-641c-49e4-8616-6c58fe988152_zps0b0cc207.jpg

e8423955-b92a-4874-847b-6012013914bc_zps5b3f3cb7.jpg

ορίστε και οι πλάτες το θυληκό δεν μπορώ να το πετύχω και δεν θέλω να τα πιάσω τώρα..
Το κίτρινο στην πλάτη είναι ένα θέμα και μάλιστα σοβαρό. Πόσο αξιόπιστος μπορεί να χαρακτηριστεί ο πωλητής στη γνησιότητα της αγοράς σου;
 
τι θεματάκι έχουμε με το κίτρινο; δεν κάνει για να ζευγαρώσει με κάποιες ράτσες ή απλά υποδηλώνει ότι δεν είναι καθαρόαιμο;
 
Ναι δεν είναι καθαρόαιμα κ πρέπει ν αποφύγεις ζευγάρωμα με κάποιες ράτσες γιατι στην ουσία δεν θα βγει καθαρό πουλί. Αν επιτρέπεται τιμή πόσο σου πήγε; Βασικά μόλις μπορέσεις να πιάσεις το θυλικο δείξε μου την ουρά του από πίσω όμως στην πλάτη.
 
Η τιμή είναι καλή όπως και το θυλικο είναι καλό και μωσαϊκ όντως, ο αρσενικός δεν το κόβω καθαρό.
 
Καλησπέρα σε όλους. Συγγνώμη για την απουσία, αλλά βλέπεται η ΕΚΘΕΣΗ έχει απαιτήσεις μέχρι αργά.
Σεραφείμ σου είπαν την μισή αλήθεια για τα πουλάκια στις φωτό.
Είναι πράγματι και τα δύο μωσαικού πτερώματος. Το μεν πρώτο είναι ΜΑΥΡΟ ΠΑΣΤΕΛ ΓΚΡΙΖΟΠΤΕΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟΥ , το δε άλλο το αρσενικό είμαι ΜΑΥΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟΥ . Ειναι πουλιά που όμως είναι σχεδον ΑΔΥΝΑΤΟΝ ένας πρωτάρης να εκθρέψει. Ο συνδιασμός τους θα βγάζει θηλυκά πουλιά ΜΑΥΡΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΩΣΑΙΚΟΥ και αρσενικά ΜΑΥΡΑ / ΓΚΡΙΖΌΠΤΕΡΟΥ ( /=ΦΟΡΕΑΣ ). Αν δεν ξέρει κανείς που... Θέλει να το πάει το πράγμα δεν υπάρχει κανένα ώφελος. Και αυτός που μπορεί να ξέρει προς τα πού θα οδηγήσει τα πουλιά αυτά και εάν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί είναι ένας πολύ έμπειρος εκτροφέας. Ξεκινάς δηλαδή,όχι μαθαίνοντας ποδήλατο αλλά προσπαθόντας να οδηγήσεις ένα ΦΑΝΤΟΜ. Δύσκολο. Προσωπικά,θα σε βοηθήσω να δείς κάποια πράγματα όταν φτάσεις στην αναπαραγωγή(αν φυσικά θέλεις).
 
Και το καφεκίτρινο στην πλάτη @mgerom είναι φυσιολογικό?

Αδιάφορο αυτή την στιγμή. Είναι κακοβαμένο κόκκινο. Αλλά τι σημασία έχει για κάποιο πουλί δεύτερης χρονιάς που δεν πρόκειται να εκθεσιαστεί; Τώρα οτι υπάρχει πολύ φαιμελανίνη και στα δυό πουλιά είναι αλήθεια και είναι ένα μεγάλο μείον που δυσκολεύει την συνέχεια.
 
Back
Top