Γενικά Τι ράτσα είναι το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι ράτσα είναι το καναρίνι μου;

μπορει καποιος να μου πει τι ρατσα ειναι το καναρινι μου;
ειναι πορτοκαλι και εχει λιγο ασπρα στα φτερα του.

επισης θα ηθελα να μαθω αν ζευγαρωνουν ολες οι ρατσες μεταξυ τους ή μηπως πρεπει να ειναι της ιδιας ρατσας;

(Οπως καταλαβαινετε ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα... Προσφατα απεκτησα ενα καναρινακι)
 

Συνημμένα

  • dsc00288m.webp
    dsc00288m.webp
    35,6 KB · Προβολές: 143
με την βοηθεια χρωστικων μπορει να γινει ενα ωραιο κοκκινο καναρινακι
σε λιγο καιρο θα μπει σε πτερορροια και ειναι η καταληλοτερη εποχη για να της χορηγησης
το ιδανικοειναι να ζευγαρωνουμε πουλακια ιδιας ρατσας και να αποφευγουμε τα μπασταρδεματα
 
Τι ράτσα είναι το καναρίνι μου;

Καλήμερα σας, παρακάτω επισυνάπτω φωτογραφίες του καναρινιού που έχω, το πρόβλημα μου είναι ότι έχω μπερδευτεί με τη ράτσα που ανήκει. Ο φίλος που μου το έδωσε μου το είπε σαν τα κλασσικά Ελληνικά, εκεί είχα τις ενστάσεις μου μιας και του είπα ότι δεν υπάρχουν Ελληνικά καναρίνια.
Εγώ εξαρχής το είδα για σκουφάτο αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος μιας και είχα πάντα την εντύπωση ότι τα καναρίνια τύπου δεν κελαηδάνε, ενώ το δικό μου πραγματικά με έχει αφήσει άφωνο!
Λοιπόν ζητώ τη βοήθειά σας για την σωστή αναγνώριση του πτερωτού μου φίλου!
2.webp 3.webp
 
Μοιάζει με κοινό καναρίνι που έχει καπέλο (σκουφί). Αγορά καναρινιών, τι εννοούνε ως "απλά" καναρίνια; • PetBirds
Τώρα αν εννοείς ράτσα "Ελληνικά" καναρίνια... όντως δεν υπάρχουν, ως εκτροφές όμως τα Ελληνικά καναρίνια (από Έλληνες εκτροφείς και χομπίστες) βρίσκονται εδώ και πολλές δεκαετίες σε σχετικά καλό επίπεδο.
Είναι μοναδικά και γερά ως επί το πλείστον πτηνά με δυνατό και ασταμάτητο κελάηδημα με ελάχιστα προβλήματα και πολύ όμορφα όπως το δικό σου.
Επιπρόσθετα τα καναρίνια τύπου, όπως και όλα τα καναρίνια χρώματος δεν μπορούν να συγκριθούν στο τραγούδι με τα καναρίνια φωνής, πλην όμως τραγουδούν χαρακτηριστικά δυνατά Τραγουδανε ολα τα αρσενικα; • PetBirds και στις περισσότερες φορές πολύ όμορφα, αν λάβουμε υπόψη το ρεπερτόριο που μπορούν να αφομοιώσουν.
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Με τι ειδους καναρίνι μπορω να το ζευγαρωσω;
 
Σε ευχαριστω, για. Κιτρινο προσανατολιζόμουν αλλα μιας και εχω απάντηση ακομη καλυτερα, βεβαια το λιποχρωμικο δεν ξερω τι ειναι. Αν μπορουσες να μου δωσεις και αυτη τη πληροφορία θα με βοηθουσες αρκετά.
 
Σε ευχαριστω, για. Κιτρινο προσανατολιζόμουν αλλα μιας και εχω απάντηση ακομη καλυτερα, βεβαια το λιποχρωμικο δεν ξερω τι ειναι. Αν μπορουσες να μου δωσεις και αυτη τη πληροφορία θα με βοηθουσες αρκετά.
Λιποχρωμικά χαρακτηρίζονται τα καναρίνια που η μελανίνη απουσιάζει τελείως από το πτέρωμα.
Δεν έχουν δηλαδή καθόλου σκούρα - μελανικά φτερά.
Το ίδιο συμβαίνει και στο ράμφος, τα πόδια και τα νύχια τους που έχουν το χρώμα της σάρκας.
Αν υπάρχουν περισσότερες απορίες καλό είναι να ανοίξεις νέο θέμα...
 
Εμένα μου θυμίζουν τα μοναδικά και πανέμορφα κοινά καναρίνια... εκτός αν έχουν κάποιο "άσο" στο μανίκι τους και ανήκουν στα καναρίνια φωνής... Οπότε εκεί χρειάζονται ειδικοί... με ειδική προσπάθεια εξακρίβωσης.
 
στην 4&5 φωτο ειναι στην ζευγαρωστρα με την την θυληκια με 4 αυγα και ειναι πολυ κινητικος και της τραγουδαει συνεχεια! Και ακουει και ο σκουφατος και δινουν ρεσιταλ!
 
στην 4&5 φωτο ειναι στην ζευγαρωστρα με την την θυληκια με 4 αυγα και ειναι πολυ κινητικος και της τραγουδαει συνεχεια! Και ακουει και ο σκουφατος και δινουν ρεσιταλ!
Αυτό είναι ευχάριστο..
Είδα το πρωί τις φωτογραφίες που έβαλες στο άλμπουμ... όμορφα πουλιά.
Απλά θα παραμείνουμε στα κοινά ως προς τη ράτσα τους. Για να μην ξεφύγουμε κι από το θέμα...
 
Πανέμορφα, μοναδικά κοινά καναρινάκια! Να τα χαίρεσαι! :D

Πάνο, το πουλάκι στην τέταρτη φωτογραφία έχει κάποιο θέμα με τα ποδαράκια του; Του έχεις κάνει κάποια θεραπεία;
Σε άλλο θέμα λέει πως έχει ξεκινήσει θεραπεία με επιθόλ! 😉 Ας ελπίσουμε να πάει καλά και να το ξεπεράσει!
 
Κουκλιά και τα δύο να τα χαίρεσαι φτου φτου!
Αντί της πέτρας δεν βάζεις σουπιοκόκκαλο καλύτερα;
 
Παρα πολυ ομορφα! Και ειναι κοινα οπως σου ειπαν και τα παιδια απο πανω!
 
Back
Top