Γενικά Τι ράτσα είναι το καναρινάκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mariakoz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Προκειται για ενα ομορφο κοινο καναρινακι!
Ηλικια δυστηχως δεν προκυπτει απο τις φωτογραφιες, μονο αν ειχε δαχτυλιδι θα ειχαμε εικονα.

Μια-δυο παρατηρησεις...
Το στικακι που του εχεις καλο ειναι να μην το ξαναβαλεις οταν τελειωσει αυτο καθως δεν προσφερει κατι στο πουλακι περα απο περιττά σακχαρα.
Επισης μιας που κατεβαινει και στον πατο του κλουβιου δωσε λιγη παραπανω προσοχη στην καθαριοτητα της σχαρας (ξερω οτι ειναι δυσκολη στο καθαρισμό γιατι πρεπει να ανοιξει ολο το κλουβι)

Η κοκκινη τροφη στην ταιστρα που βλεπουμε ποιας εταιρίας ειναι;
Το μειγμα σπορων ειναι συσκευασμενο;
Στην πρωτη φωτο σουπιοκοκκαλο ειναι αυτο που αχνοφαινεται ή πετρα;

Αν μπορεσεις βγαλε μας μια μακρινη φωτο το κλουβι να δουμε λιγο την διαταξη στις πατηθρες, νομιζω καπου βρισκει η ουρα του και χαλαει!
 
Το στικάκι μου το έδωσε στο pet shop για να κελαηδάει καλύτερα, μου είπε... Βέβαια εδώ και μία εβδομάδα που το έχω την φωνούλα του δεν την έχω ακούσει.
Οι τροφές είναι συσκευασμένες. Η κόκκινη είναι MANITOBA και η ανάμεικτη είναι NESTOR.
Σουπιοκόκκαλο δεν έχω βάλει. Είναι πέτρα.20191007_102559 1.webp20191007_102127 1.webp
 
Το στικάκι μου το έδωσε στο pet shop για να κελαηδάει καλύτερα, μου είπε...
Θα πω οτι αν ελεγε ενα με τον Τοτο θα ειχε μεγαλυτερη επιτυχια...

Βέβαια εδώ και μία εβδομάδα που το έχω την φωνούλα του δεν
Χμμ... Να του δωσουμε λιγο χρονο ακομη αλλα ελπιζω να μην ειναι το μεγαλυτερο "προβλημα" που θα αντιμετωπισεις γιατι η αληθεια ειναι αλλαγη φυλου σε καναρινι δεν εχει καταφερει η επιστημη!
Ελπιζω να μην μας απογοητευσει...

Σε οτι αναφορα την πετρα μαλλον για σουπιοκοκκαλο σε σχημα οβαλ μου μοιαζει αλλα δεν παιρνω ορκο, πρωτη φορα το βλεπω!

Το κλουβακι εχει καποια χωροταξικα θεματακια ειναι η αληθεια αλλα σε δεσμευουν οι εσωτερικες ταιστρες ☹
 
Το κλουβακι εχει καποια χωροταξικα θεματακια ειναι η αληθεια αλλα σε δεσμευουν οι εσωτερικες ταιστρες ☹
Ούτως ή άλλως πρόκειται για ένα μικρό κλουβί
 
Ούτως ή άλλως πρόκειται για ένα μικρό κλουβί


Α εδω εισαι, νομιζα οτι ησουν afk 😛
Ειναι μικρο... Με το υλικο που εχουμε προτεινω...


20191007_102127 1.webp




Απο δεξια προτεινω μετακινηση της πατηθρας 2 θεσεις προς τα αριστερα
Κοκκινος κυκλος η δευτερη πατηθρα στην πλατη, αριστερα ποτιστρα στο κιτρινο και δεξια σουπιοκοκκαλο στο μπλε
Μεταφορα της κοκκινης τροφοθηκης και χρηση της για το κυριως μειγμα στην θεση της παλιας (και καταργηση της)
Μεταφορα της λευκης τροφοθηκης και χρηση της για αυγοτροφη κατω αριστερα στο μαυρο.
 
Εγώ πήγα και ζήτησα ένα καναρίνι να κελαηδάει πάρα πολύ ωραία!
Για το καναρίνι που πήρα και ήδη το έχω αγαπήσει, μου είπε ότι:
από όσα έχει είναι το καλύτερο, και να μην το πουλήσει αυτό δεν θα είχε πρόβλημα...,
ότι κελαηδάει πάρα πολύ ωραία,
ότι είναι πάρα πολύ καλός πατέρας καθ'ότι πέρυσι τις έβγαλε πουλάκια,
μου είπε ότι είναι 1,5 χρονών,
ότι είναι ράτσα Αχάτης Μοζαίκ Κόκκινο (μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;)
και ότι δεν θα το μετανιώσω...
Ελπίζω βέβαια όλα αυτά να φανούν... Το πήρα 50 ευρώ από 60 που το είχε.

Η πέτρα είναι ασβεστίου.

Όσο για το χώρο σήμερα το άλλαξα και το έκανα όπως στην φωτό. Όποιες παρεμβάσεις δεκτές.
 
Α εδω εισαι, νομιζα οτι ησουν afk 😛
Ειναι μικρο... Με το υλικο που εχουμε προτεινω...


View attachment 67339




Απο δεξια προτεινω μετακινηση της πατηθρας 2 θεσεις προς τα αριστερα
Κοκκινος κυκλος η δευτερη πατηθρα στην πλατη, αριστερα ποτιστρα στο κιτρινο και δεξια σουπιοκοκκαλο στο μπλε
Μεταφορα της κοκκινης τροφοθηκης και χρηση της για το κυριως μειγμα στην θεση της παλιας (και καταργηση της)
Μεταφορα της λευκης τροφοθηκης και χρηση της για αυγοτροφη κατω αριστερα στο μαυρο.
Δηλαδή να αφήσω 2 πατήθρες αντί για 3? Ή την τρίτη να την αφήσω ως έχει;
Το νερό δεν μπορώ να το βάλω εκεί, γιατί μετά δεν θα μπορώ να κρεμάσω το κλουβί στον τοίχο...
Την μπλε θήκη να την βγάλω τελείως; Να πάρω άλλη μία κόκκινη; Στην άσπρη βάζω αυγό βρασμένο γι αυτό φαίνεται άδεια...

Έχω ζευγαρώστρα (νομίζω 60άρα). Να το βάλω εκεί μήπως για καλύτερα;
Επειδή θέλω να το ζευγαρώσω μήπως θα έχουμε πρόβλημα, αργότερα;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
 
Αν δεν κανω καποιο σοβαρο λαθος ο Αχάτης Μοζαίκ Κόκκινο μοιαζει ετσι
Σωστα @mgerom;
2-agate-mosaic-02-670x749.jpg

Για ολα τα υπολοιπα που σου ειπε δεν θελω να σχολιασω κατι Λενα μου, αλλα θα σου πω να πιστευεις μονο τα ματια σου.

Δεν θελω να σου βαλω φιτιλιες και να σε στεναχωρησω αλλα εδωσες αρκετα χρηματα.

Δηλαδή να αφήσω 2 πατήθρες αντί για 3? Ή την τρίτη να την αφήσω ως έχει;

2 πατηθρες γι αυτο το κλουβακι ναι!

Στην 60αρα εχεις και αλλο πουλακι αυτη την στιγμη;
 
Έδωσα πολλά; Ελπίζω να κελαηδήσει!
Δηλαδή παίζει να μην είναι και η ράτσα που μου είπε;
Θα στεναχωρηθώ μόνο εάν δεν κελαηδήσει. Πόσες μέρες περίπου θέλει να εγκληματιστεί με το περιβάλλον;
 
Έδωσα πολλά; Ελπίζω να κελαηδήσει!
Δηλαδή παίζει να μην είναι και η ράτσα που μου είπε;
Θα στεναχωρηθώ μόνο εάν δεν κελαηδήσει. Πόσες μέρες περίπου θέλει να εγκληματιστεί με το περιβάλλον;

Δεν βλεπω πως μπορει να ειναι η ρατσα που σου ειπε μιας και δεν εχει καμια επαφη με την φωτο πιο πανω, θα ελεγα οτι ειμαι σιγουρος κατα 99.99% αλλα θα μας πουν και τα παιδια που ασχολουνται με τους αχατες.

Βεβαια απο την στιγμη που θελεις ενα καναρινακι να το ακους αυτο δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο.
Απλα με δεδομενο οτι προκειται για ενα κοινο καναρινακι πανω απο 25ευρω για εμενα ειναι υπερβολη.

Ο εγκληματισμος δεν διαρκει πανω απο εβδομαδα στα καναρινακια,υπαρχει ομως η πιθανοτητα να περασε προσφατα πτερορροια και γι αυτο να μην το εχεις ακουσει ακομα.
Εχεις δει να χανει πουπουλακια;

Ουτε τσιου δεν εχεις ακουσει;
 
Εγώ αυτό το καναρινάκι το είδα αρχές Σεπτεμβρίου και ήθελα τότε να το πάρω και μου είπε επειδή περνάει πτερόρροια καλύτερα να το αφήσεις και να το πάρεις σε καμιά 20αριά μέρες. Ξαναπήγα 1 Οκτωβρίου και το πήρα και μου είπε ότι άρχισε να κελαηδάει...
Τσίου έκανε και άμα το σφυρίξεις, απαντάει. Απλά χθες το έβλεπα δεν είχε και πολύ όρεξη... ίσως να είναι και ιδέα μου
Έβαλα ήχους από το κινητό μου και κάτι πήγε να κάνει αλλά δεν ήξερα εάν είναι σωστό και δεν ξαναέβαλα.
 
Στην ζευγαρώστρα δεν έχω άλλο πουλάκι, είναι άδεια. Απλά θέλω να το ζευγαρώσω όταν θα είναι η ώρα του και δεν ξέρω εάν θα υπάρξει πρόβλημα τότε...
 
Καλα εκανες, βαλτου αυριο να ακουσει λιγο καναρινι στο youtube και λογικα θα αντοποκριθει!
Οτιδήποτε ή κάτι συγκεκριμένο; Ευχαριστώ!
[automerge]1570487544[/automerge]
Κανενα προβλημα, βαλε το να ξεμουδιασει το καημενο και αν θες βοηθεια με την διαταξη ανεβασε φωτο!
Ναι θα το κάνω αύριο εάν προλάβω...
 
Ναι δεν παιζει ρολο, κατι να ακουγεται καλα οπως αυτο πχ.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για την διαταξη στις πατηθρες μπορεις να ριξεις κι εδω μια ματια https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/
 
Καλημέρα Μαρία να χαίρεσαι το πουλάκι σου.

Δεν ξέρω αν είναι αχάτης αλλά είναι όμορφο πουλάκι και κάθε πουλάκι είναι μοναδικό, αν είναι αρσενικό σιγά σιγά θα αρχίσει το κελαΐδισμα δώστου λίγο χρόνο.

Η αλλαγή του κλουβιού σε μεγαλύτερο θα βοηθήσει.

Το έχεις μέσα ή έξω;

Γενικά τα καναρίνια δεν τους είναι ευχάριστο να τα αλλάζεις θέση, τοποθέτησε το κλουβί σε μέρος που να έχει φώς αλλά να μην έρχεται σε επαφή άμεσα με τον ήλιο και να μην κάνει ρεύμα.

Η λογική με της πατήθρες είναι:
Τοποθετούμε έτσι ώστε να μην χτυπιέται η ουρά στο κάγκελο και σπάει, 8cm περίπου απόσταση από αυτό και όταν στέκεται στην πάνω η κάτω να είναι η ακριβώς από κάτω η σε τέτοια απόσταση ώστε να μην λερώνεται με κουτσουλιές από την επάνω.

Καλώ είναι οι πατήθρες να αντικατασταθούν με ξύλινες και να βάλεις σουπιοκόκαλο αντί για πέτρα επίσης αντί για εφημερίδα στον πάτο του κλουβιού θα πρότεινα υπόστρωμα από σεπιολίτη δεν είναι πολύ ακριβώς καί βοηθάει στην καθαρότητα του κλουβιού και απορροφά τής οσμές.

Καλώς ήρθατε στην παρέα μας.🙂
 
Καλημέρα Μαρία. Καλός ήρθες στην παρέα.
Σου γράφω για να σου πω να μην εμπιστεύεσαι ανθρώπους που δεν έχουν γνώση ή ανθρώπους που εσκεμμένα εξαπατούν ανθρώπους που δεν έχουν γνώση, τουλάχιστον ως προς την κατηγορία του πουλιού.
Το πουλί δεν είναι Αχάτης κόκκινο μωσαϊκού. Είναι ένα πολύ όμορφο κοινό καναρινί.
Να το χαίρεσαι και να το προσέχεις όπως αρμόζει σε ένα ζωντανό πλάσμα.
 
Back
Top