Γενικά Τι ρατσα ειναι αυτο το καναρινι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aetos_80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aetos_80

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
14
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπέρα,

Χθες αγόρασα το καναρίνι που βλέπετε στη φώτο. Γνωρίζει κανείς τι ράτσα είναι;
 

Συνημμένα

  • 14042009228.webp
    14042009228.webp
    36,5 KB · Προβολές: 218
Καλοριζικο και να το χαιρεσαι!
Εμενα μου φαινεται για κοινο καναρινακι
Τι σου ειπαν στο πετ?
Κι αν δεν κανω λαθος, φοραει δαχτυλιδι του 06?
 
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Στο πετ μου είπαν ότι είναι μαλινουά και γι' αυτό κόστιζε περισσότερο από τα κοινά.
Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.
 
Μαλινουά; Πόσο το πλήρωσες;
Το δαχτυλίδη μοιάζει με ανοικτού τύπου.
 
NAI πόσο το πήρες;Και τετοια δεχτυλίδια έχω και γω είναι ανοιχτού τύπου.Απ"ο πετ σοπ σίγουρα;η απο κανένα ιδιώτη.😕
 
Μπορείς να μου στείλεις σε παρακαλώ σε π. Μ. (προσωπικό μήνυμα)ένα τηλέφωνο του μαγαζιού που το πήρες ή διεύθυνση; Γιατί το πουλάκι δεν είναι Μαλινουά και το πολύ 25 ευρώ έπρεπε να το πληρώσεις. Σε παρακαλώ στείλε μου στοιχεία του μαγαζιού, έχω καιρό να το παίξω "ΜΠΑΜΠΟΥΛΑΣ"!
 
50 ευρό για μαλινουά απο εκτροφέα με κωδικο και να το πήρες απο πετ σοπ δύσκολο, απο ιδιώτη μπορεί! Αν σε ευχαρισεί εσενα το πουλάκι και βλέπεις οτι ο έχει το κελάιδισμα μια χαρά ειναι.Απλά άλλες φορες να προσέχεις!
 
Και εννοείται να το πας πίσω και να πάρεις τα λεφτά σου γιατί αυτό δεν είναι Μαλινουά, ο πετσοπάς σε κορόιδεψε.
 
Από pet shop το πήρα. Σίγουρα δεν είναι μαλινουά; Τα μαλινουά σε τι τιμές κυμαίνονται περίπου;
 
Τα μαλινουα ειναι πολυ πιο ακριβα και δεν εχω δει μεχρι στιγμης σκουρο(μπορει να κανω λαθος ετσι;)
Συμφωνω να δωσεις τα στοιχεια του πετ να σταματησουν πια να κοροιδευουν!
Αν και αν συνεχισεις να μελετας το φορουμ δεν θα σε κοροιδευει κανεις!
 
Τα Μαλινουά 1ον είναι κίτρινου χρώματος με κάποιο μαύρο στίγμα στο κεφάλι ή στο λαιμό τους,2ον η τιμή πώλησης κυμαίνεται ανάλογα το πόσο καλό είναι το πουλί και εάν έχει διάκριση σε διαγωνισμό, πράγμα δύσκολο να φτάσει στα χέρια σου γιατί τα κρατάνε οι εκτροφείς για δασκάλους.
 
Τα κοινά τα έχει 35 ευρώ, καλά αυτός ήθελε φέτος να βγάλει τσάμπα το αρνί και όλο το πασχαλινό τραπέζι, σε παρακαλώ στείλε μου στοιχεία σε π. Μ. και για μένα παλικάρη μου πηγαινε να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και αυτό γιατί είναι κορο'ι'δία.
 
Αν και δεν εχω γνωσεις να κανω μια ερωτηση; Τα μαλινουα καναρινια φωνης δεν ειναι;

Τι ρολο παιζει το χρωμα του πουλιου; Δλδ δεν γινεται να χω ενα καφε μαλινουα; Μονο κιτρινα ειναι;

Η ερωτηση μου ειναι εντελως φιλικη. Δεν θελω να θιξω τις αποψεις σας.Απλα ρωταω για εμπλουτισμο γνωσεων. 😉
 
Τα κοινά τα έχει 35 ευρώ, καλά αυτός ήθελε φέτος να βγάλει τσάμπα το αρνί και όλο το πασχαλινό τραπέζι, σε παρακαλώ στείλε μου στοιχεία σε π. Μ. και για μένα παλικάρη μου πηγαινε να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και αυτό γιατί είναι κορο'ι'δία.




Συμφωνω κι εγω!
Τουλαχιστον να στο κρατησει 35ευρω αν θες να κρατησεις το πουλακι..
Για ενα απλο καναρινακι ειναι πολλα 50ευρω!
Να μην ντραπεις... Οτι του πεις θα κανει! Μην σε χασει κι απο πελατη τελειως!
 
Τουλαχιστον να στο κρατησει 35ευρω αν θες να κρατησεις το πουλακι...


Ούτε 35 ευρώ για απλό είναι πολλά τα λεφτά 😡, επειδή τώρα είναι περίοδος αναπαραγωγής και δεν βρίσκεις εύκολα κανάρια πρέπει να κόβεις κώλους; (μετα συγχωρίσεως κι'όλας ). Εάν πάει σε μια έκθεση πουλιών θα πάρει με 25-30 ευρώ πουλιά ράτσας και όχι κοινά με 35 ευρώ,ήμαρτον!
 
Γιωργο δυστυχως τοσο τα πουλανε στα πετ σοπ!
Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια πουλια στις εκθεσεις(τετοιες τιμες εννοω)Πολλοι δεν ξερουμε οτι πουλανε καν στις εκθεσεις...
 
Oτι θα το κρατήσω θα το κρατήσω γιατί έχει ωραίο κελάηδημα. Το άκουσα και στο pet shop πριν το πάρω.
Απλώς δεν πρόκειται να ξαναγοράσω από εκεί ούτε τροφή και φυσικά θα του κάνω και καλή "διαφήμιση".
 
Ρε πατριδα εκτοs του οτι δεν ειναι Μαλινουα στη φωτο φαινεται οτι του λειπουν και τα φτερα πτησηs (αν διακρινω καλα φωτο ειναι) κατα τη γνωμη μου το ακριβοπληρωσεs
 
Back
Top