Γενικά Τι ρατσα ειναι αυτο το καναρινι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aetos_80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιωργο δυστυχως τοσο τα πουλανε στα πετ σοπ!


Θες να σου πώ πριν κανέναν μήνα τιμές σε κανάρια ράτσας που πήρα απο φίλο που έχει ανοίξει πετ σοπ? και αυτό για να του κάνω σεφτέ.
Δες κάτω :

Κανάρια BROWN έκαστος 30 ευρώ
Κανάρια BORDER έκαστος 40 ευρώ
Κανάρια RED MOSAIC έκαστος 35 ευρώ
Κανάρια RED FROST έκαστος 35 ευρώ

Kαι άλλα πολλά και μιλάμε για καθαρά πουλιά, ούτε μαδημένα, ούτε άρρωστα, ούτε τίποτα.
 
γιωργο εξαιρετικες τιμες. εγω μπορντερ ζευγαρι το πληρωσα 115 ευρω και ειπα και ευχαριστω. εχει ακομα το πρτ που λες τετοιες ρΑΤΣΕς ΠΟΥΛΙΩΝ?
 
Τοσο τα χει γενικως η σε σενα επειδη εισαι φιλος; 😉
Γιατι κι εγω στο πετ που ειμαι πελατισσα εχω αλλες τιμες, παρομοιες με τις δικες σου...
Αν περνανε περαστικοι η ατομα που ειναι καινουρια στο χωρο και δεν ξερουν πολλα, βαρανε αλυπητα😎
Γι αυτο σε ρωτησα για τις εκθεσεις..
Τα πιο πολλα πετ για να ειναι υγιες το πουλι που θες να παρεις, δεινοπαθεις στην παρατηρηση..
 
Τώρα παραλαβή θα έχει απο τον άλλον μήνα πάλι, αλλά όποτε θέλει κάποιος τιμές στείλτε μου π. Μ. Να σας πώ,υπόψην δεν κάνω διαφήμιση αλλά αυτό το χάλι με τα μαγαζιά και τους αλήτες που τα έχουν πρέπει να σταματήσει, μόνο εγκεφαλικό που δεν έπαθα με το ποστ σου Γρηγόρη και είμαι και σε μια ηλικία κρίσημη.
 
Νίκη ο άνθρωπος θέλει πελάτες και όχι τσέπες και το λέω με το χέρι στην φωτιά, έχω στείλει και άλλους και τους έχει δώσει τις ίδιες τιμές.
 
Ρε παιδια δεν υπαρχουν στανταρ τιμεs στα πετ . Και μερικεs φορεs ειναι οπου σε πιασουν. Παντωs οσο για την καρδιτσα που λεει ο φιλοs o Γρηγορηs εκπλησομαι γιατι εχω επισκεφθει σχεδον ολα τα πετ και ειδα πολυ χαμηλεs τιμεs σε σχεση μ αλλεs πολειs
 
Νίκη ο άνθρωπος θέλει πελάτες και όχι τσέπες και το λέω με το χέρι στην φωτιά, έχω στείλει και άλλους και τους έχει δώσει τις ίδιες τιμές.




Γιωργο σε πιστευω! Παντα εχω ελπιδα οτι καπου υπαρχουν σωστοι και εντιμοι ανθρωποι!
Και για μενα καλα θα κανεις να του κανεις διαφημιση γιατι οχι παρακαλω;
Εμενα παντως με ενδιαφερει να παω να ριξω μια ματια...
 
Ναι απο εξωτερικό.Αλλά ξέρω ότι προμηθεύετει και απο εκτροφής ελληνικά εξίσου αξιόλογα πουλιά !
Και απο κει και πέρα διαλέγεις και παίρνεις.
 
Αν και δεν εχω γνωσεις να κανω μια ερωτηση; Τα μαλινουα καναρινια φωνης δεν ειναι;

Τι ρολο παιζει το χρωμα του πουλιου; Δλδ δεν γινεται να χω ενα καφε μαλινουα; Μονο κιτρινα ειναι;

Η ερωτηση μου ειναι εντελως φιλικη. Δεν θελω να θιξω τις αποψεις σας.Απλα ρωταω για εμπλουτισμο γνωσεων. 😉




Η ράτσα στο χρώμα που αναφέρθηκα πιό πάνω έχει αναπαραχθεί απο τον 15ο αιώνα και απο τότε μέχρι σήμερα αυτή είναι και δεν έχει αλλάξει!
 
αν ο πετσοπας ειναι σωστος επαγγελματιας πρεπει να προσεχει τους πελατες του και ακομα περισσοτερο τους καλους πελατες του, πριν απο 3 εβδομαδες αγορασα ενα ζευγαρι γκλοστερ του 2008 απο ολλανδια 50 ευρω. Αλλα ειμαι πραγματικα καλος πελατης. Εμενα θα μου κανει και μια καλυτερη τιμη γιατι απο μενα θα βγαλει κι αλλα. Βεβαια γενικα δεν ειναι ακριβως και γιαυτο εχει τρελη δουλεια...
 
Είχατε δεν είχατε στα γκλοστερακια το πήγατε.
Πολλά είναι 25,00 το πουλί, κάντε λίγο υπομονή θα χαρίσω εγώ.
Κάντε και διαφημίσει σε μένα ότι χαρίζω .
Αλλά τι τιμή θα γράφεται δίπλα;

Απάντησα μόνο και μόνο γιατί όλοι μας πριν μάθουμε την έχουμε πάθει.
Είναι άσχημο συναίσθημα να σου λένε όλοι ότι έκανες λάθος αγορά.

Πριν απαντήσετε, κοιτάτε εδώ. https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A7%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%93%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81.1994/
 
Δεν εννοώ τίποτα, και δεν υπαινίσσομαι τίποτα για τον Νίκο (με τα γκλοστερ).
Ακριβώς από πάνω από την παράθεση που έβαλες γράφω τον λόγο που απάντησα.
 
Είχατε δεν είχατε στα γκλοστερακια το πήγατε.
Πολλά είναι 25,00 το πουλί, κάντε λίγο υπομονή θα χαρίσω εγώ.
Κάντε και διαφημίσει σε μένα ότι χαρίζω .
Αλλά τι τιμή θα γράφεται δίπλα;

Απάντησα μόνο και μόνο γιατί όλοι μας πριν μάθουμε την έχουμε πάθει.
Είναι άσχημο συναίσθημα να σου λένε όλοι ότι έκανες λάθος αγορά.

Πριν απαντήσετε, κοιτάτε εδώ. https://community.petbirds.gr/threads/Χαριζονται-Γκλοστερ.1994/






Κι εσυ Δημητρη κοιτα εδω,https://community.petbirds.gr/threads/%CE%97-%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85.12760/
και διαλεξε μου εναν consort κουκλο για την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο
 
Τελικά το γύρισα πίσω το καναρίνι και πήρα αυτό που φαίνεται στη φώτο στην ίδια τιμή.
Σας ευχαριστώ όσους απαντήσατε.
 

Συνημμένα

  • 1504200923511.webp
    1504200923511.webp
    31,1 KB · Προβολές: 111
  • 15042009239111.webp
    15042009239111.webp
    34,3 KB · Προβολές: 107
Φίλε Γιωργο μαζί σου σε όλα! Αν θέλει το πουλάκι όμως και του αρέσει ασ το να το κρατίσει μην τον στεναχωρείς. Σίγουρα ενδιαφέρομαι για το μαγαζί του φίλου σου! Τρομεράααα καλές τιμές... Ειδικα εγώ που είμαι και απο επαρχία φαντάζεσαι τι βλέπω.Αλλά και Αθήνα που μένω αυτό το διάστημα πάλι τα ίδια βλέπω περίπου. Τώρα ένα άλλο σχολιασμό, σε διαγωνισμό Φωνής ουτε Χρώμματος έχω πάει να δω LIVE. Γνωρίζω αρκετά οχι επαγγελματικά αλλα έχω καποιες γνώσεις σε φωνής σε χρώμα μόνο τα βασικά βλέπω. Με όλο το σεβασμό έχω δει στο youtube youtube σε διαγωνισμό μαλινουά κιτρινο-καφέ και παίρνει βαθμολογία 110 points. Επίσης έχω δεί πάλι youtube έναν κύριο να έχει μπροστά του 8 καναρίνια μαλινουά να τα έχει βάλει να κελαιδάνε και να εξηγεί στα Αγγλικά πώς διαλέγει την τελική τετράδα.. Και τα 2 στα 8 ειναι κιτρινο καφέ. Και τελική τετράδα είναι ενα κιτρινο-καφε. 😉
 
Φίλε Γιωργο μαζί σου σε όλα! Αν θέλει το πουλάκι όμως και του αρέσει ασ το να το κρατίσει μην τον στεναχωρείς.

Δεν το έκανα για να στεναχωρίσω το παλικάρη, απλά είπα τα πράγματα με το όνομά τους γιατί πρέπει να πάψει η κοροιδία ορισμένων επιτήδιων.


Με όλο το σεβασμό έχω δει στο youtube youtube σε διαγωνισμό μαλινουά κιτρινο-καφέ και παίρνει βαθμολογία 110 points. Επίσης έχω δεί πάλι youtube έναν κύριο να έχει μπροστά του 8 καναρίνια μαλινουά να τα έχει βάλει να κελαιδάνε και να εξηγεί στα Αγγλικά πώς διαλέγει την τελική τετράδα.. Και τα 2 στα 8 ειναι κιτρινο καφέ. Και τελική τετράδα είναι ενα κιτρινο-καφε. 😉

Είπα πιό πάνω πως τα μαλινουά ξεκινάνε την ιστορία τους απο τον 15ο αιώνα, το πρότυπο της ράτσας είναι χρωματισμός κίτρινος, με κάποια μάυρα σημάδια σε κεφάλι ή λαιμό, συν τις φωνές τους εννοείται και αυτό είναι το βασικό μέχρι και σήμερα, βέβαια υπάρχουν εκτροφείς στο εξωτερικό που προσπαθούνε να αλλάξουν το πρότυπο του χρώματος στην ράτσα τα τελευταία χρόνια, αλλά για εδώ στην Ελλάδα και πράσινο μάλιστα δεν υφίσταται να υπάρχει.
 
Οκ κυριε Γιώργο για να το λέτε και να επιμένετε κάτι παραπάνω θα ξέρετε.. Απλά και γώ είπα αυτό που έχω δεί σε αρκετά youtube χωρίς παρεξηγήσεις. Ευχαριστώ πολύ.Αν βρω πάλι τα youtube θα σας τα στείλω. Καλο απόγευμα.
 
Επειδή το θέμα που άνοιξε ο Γρηγόρης έχει εξεληχθεί
σε μια κουβέντα γύρο απο την όλη "περιπέτειά" του, ήθελα να πώ
οτι σε τέτοιες περιπτώσεις θα έπρεπε να δίνουμε και στον φίλο
που βρήσκεται σ' αυτήν την δύσκολη θέση οδηγίες, συμβουλές
για το ΤΙ να ζητήσει την επόμενη φορά ή σε αντικατάσταση.
Αντικατέστησε το παλαιό πουλάκι και πήρε κάποιο άλλο τώρα.
Η ανταλλαγή έγινε με ποιά κριτήρια; Είχε κάτι συγκεκριμένο υπ' όψιν του να ζητήσει;
Πήρε κάποιο αλλά και αυτό ΧΩΡΙΣ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙ. Μάλλον πήρε κάποιο που του έχουν αφαιρέσει το δακτυλίδι που φορούσε στο δεξί πόδι. Αυτό δείχνει οτι πιθανόν να είχε πρηστεί
το πόδι απο κάποια ασθένεια(και το αφαίρεσαν) ή το δακτυλίδι να πρόδιδε την μεγάλη του ηλικία.
Δεν κατηγορώ τον φίλο μας αλλά εμάς και περισσότερο τον εαυτό μου που δεν έχω γράψει δυό πράγματα σ' ένα μικρό άρθρο για το ΤΙ πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε.
Υπάρχουν όμως τόσες αναφορές στο ιντερνετ που θεωρούσα εύκολο να βρεί κανείς
τέτοιες είδους πληροφορία, αλλά ποτέ δεν είναι αργά.
 
Back
Top