Φροντίδα Τι τροφή δίνετε στις καρδερίνες όλο το χρόνο;

Εγγραφή
15 Ιουν 2014
Μηνύματα
23
Τι τροφή δίνετε στις καρδερίνες όλο το χρόνο; και αλλάζει από εποχή σε εποχή τι μου συνίσταται
 
Μάριε, επιγραμματικά..
Ένα καλό -πλούσιο μείγμα σπόρων όλο το χρόνο. Αν θέλεις μάρκες με σειρά προτίμησης και τιμής:
  • Manitoba carduelidi
  • Beyers Deli Nature siskins and goldfinch supreme
  • Vadigran carduelis plus η native carduelis
  • Raggio di sole major
  • Versele laga european finches
  • Μanitoba premium cardellino
  • King goldfinch
  • Garvo
Μια καλή αυγοτροφή. Στην αγορά θα βρεις τις:
  • Orlux
  • Cede
  • King
  • Quiko και πολλές άλλες.
Εγώ θα σου συστήσω τη Raggio di sol Indios, αυγουλάκι βραστό την περίοδο της αναπαραγωγής και κατά την πτερόροια (συνιστάται και η χορήγηση σκουληκιών κατά την αναπαραγωγή, όπως θα διαβάσεις στο νήμα που έβαλε ο Σταύρος), πολλά φυτά (κυρίως ζωχό, αγριομάρουλο,ταραξάκο, γαϊδουράγκαθο, τσουκνίδα), λαχανικά-φρούτα (μήλο, αγγούρι, μπρόκολο), συμπληρώματα και συμπληρωματικούς σπόρους (θα πρέπει να διαβάσεις σχετικά άρθρα-αναφορές γιατί είναι αρκετά. Στην κρίση του εκτροφέα ποιά και πόσα θα χρησιμοποιήσει), σουπιοκόκκαλο μονίμως στο κλουβί και συντήρηση το χειμώνα (Δεκέμβρη-Μάρτη μόνο ένα καλό μείγμα σπόρων) με κάποια ενίσχυση σε λιπαρούς σπόρους, αν έχεις εξωτερική εκτροφή.
Δεν υπάρχει μαγική συνταγή. Καθαριότητα, υγιεινή, επαφή με τα πουλιά, παρατήρηση, ευρύχωρα κλουβιά και επιλογή σωστών ζευγαριών.
 
@Paianas, Ευχαριστώ πολύ φίλε αλλά αυτά τα περιέχει και τα πετ σοπ τις τροφές αυτές εγώ στα πετ περνώ σπορια
 
**********************edit by Paianas- post out of rules

Eχω την εντύπωση πως αρχίζουμε να ξεφεύγουμε.

Οπως σου είπα και σε πμ καλό θα είναι τα συγκεκριμένα πουλάκια που είναι κλεμένα από την φύση να αφεθούν ελεύθερα.

Είναι πραγματικά κρίμα να γίνονται πειραματόζωα στα χέρια σου.
 
Ρέθυμνο παιδιά τι σημαίνει όταν το αρσενικό κουνιέται δεξιά και αριστερά και κελαηδάει
 
Μάριε, λυπάμαι αλλά η απάντηση σου είναι τελείως αντίθετη με τις αρχές και τους κανόνες του φόρουμ..
Το να έχεις πιασμένα και να λες ''όταν βρω εκτροφής θα τ'αφήσω'' δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι προσπαθεί και τι πρεσβεύει αυτή εδώ η κοινότητα.
ΤΑ ΠΙΑΣΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ κι αν συνεχίσεις με την ίδια νοοτροπία, εμείς τουλάχιστον δεν πρόκειται να ασχοληθούμε άλλο μαζί σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Και εγώ συμφωνώ απόλυτα να τα αφήσεις ελεύθερα εκεί που ανήκουν! Απλά έχω μια απορία... Από αυγά σε κλουβί θα μπορέσουν να ζήσουν στη φύση ελεύθερα;
 
Ναι Αλίκη. Το ένστικτο του άγριου υπάρχει στο dna και όχι μόνο στην 1η γενιά που μπορεί να έχει μεγαλώσει στο κλουβί.
 
Ξέρω Βασίλη... Εγώ φταίω. Αλλά ευελπιστούμε και ελπίζουμε στη ''μεταμέλεια'' ...
 
Back
Top