Αναπαραγωγή Τι τροφή δίνουμε μόλις βγουν οι νεοσσοί

Ήταν ζωντανό το μικρό ο αρσενικός ήταν επιθετικός προς το θηλυκό και τα χώρισα μετά που τα χώρισα πήγε η καναρα και έκατσε στην φωλιά και νομίζω
Θαρρώ πως αγνοείς ότι κι αν σου λέμε.
Από μένα καλή συνέχεια... και εύχομαι να είναι στ' αλήθεια καλή κυρίως για τα πουλιά.
 
Θα συμφωνήσω με τον κύριο Γιάννη...
Όλοι μας προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε με κάθε τρόπο αλλά απ'όσο φαίνεται αγνοείς την κάθε απάντηση στο ερώτημα σου...
Επίσης θεωρώ ότι μεγαλύτερο λάθος στην αναπαραγωγή των καναρινιών σου είναι η συνεχής παρέμβαση... άσε τα πουλιά μονά τους... Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βάζεις φρέσκο νερό και Αλλαγή τροφής... Τίποτα άλλο... Εκείνα ξέρουν καλύτερα και από εμάς!
 
Ναι ρε παιδιά απλώς επειδή είχε πέσει το ένα μικρό κάτω τα παρακαλούσα να μην το ξαναρίξει τώρα δεν είμαι σπίτι θα γυρίσω στις 4 ώρα κάθε ποτε να τα έλεγχο;
 
Δεν απάντησες σε όλα τα ερωτήματα που έθεσα.. Έστω κι έτσι, όταν θα γυρίσεις στο σπίτι σου, το πρώτο που θα κοιτάξεις είναι κάτω από τη φωλιά, να δεις αν έχει πέσει ο νεοσσός. Ο ίδιος, πολύ διακριτικά ελέγχω τα μικρά δύο φορές την ημέρα: πρωί - πρωί που τους αλλάζω νερό και τους βάζω αυγό / αυγοτροφή και σπόρους, και νωρίς το απόγευμα που αντικαθιστώ το αυγό, και προσθέτω ό,τι άλλο έχουν καταναλώσει.
Εφόσον χώρισες τον αρσενικό, κι εφόσον μάλωναν, ίσως να ξεμπέρδεψες, αν αυτός ήταν ο υπαίτιος της πτώσης του νεοσσού.
 
Λοιπόν μόλις γύρισα και δεν ήταν κάτω από τη φωλιά λογικά θα ήταν στην φωλιά που καθόταν η μαμά του αλλά δεν την ενόχλησα...

Πες μου τι άλλες ερωτήσεις έχεις

Ναι είναι όντως μέσα στην φωλιά σηκώθηκε να πάει να φάει και τα είδα είναι μια χαρά
Ο αρσενικός το πέταξε;

Το πρωί.?
 
Τα ερωτήματα του είναι τα εξής :
Η συμπεριφορά του αρσενικού είναι φυσιολογική;
Ταΐζει το θηλυκό;
Τσακώνονται;
Πρόκειται για το νεοσσό που τον βοήθησες να βγει από το αυγό;
Έχει γούβα η φωλιά ή είναι επίπεδη;
Απάντησε σε παρακαλώ σε όλα...
 
Λοιπόν ο αρσενικός είναι άγριος για αυτό και τον χωρισα

Δεν ταιζαι πάντα το θυλικο που τστιρτσιριζε για να το ταισει

Τσακωνοταν μόλις εβγεναι από τη φωλιά η καναρα

Και τους δύο νεοσσουσ τους βοήθησα

Η φωλιά έχει μια γούρνα και είναι μια χαρά πάντως δεν το έχει πετάξει κάτω από το πρωί που τα χώρισα αντίθετος τα ταΐζει και πολύ αλλά το ένα λίγο περισσότερο νομίζω

Μάλλον ο αρσενικός θα το είχε πετάξει το πρωί...
 
Κολουσαι και δεν έστελνε τα μηνύματα, αυτό το σαιτ το έχω ξαναδεί αλλά αφού μόλις τα βάζω μαζί μαλώνουν...
 
Νίκο, αν δεν είσαι βέβαιος ότι φταίει το αρσενικό, θα έπρεπε να το είχες ήδη ελέγξει, πριν την απομάκρυνσή του. Αλλά ακόμα κι έτσι, εφόσον τα πράγματα κυλούν ρολόι, η μητέρα ταΐζει και φροντίζει τα μικρά, είσαι εντάξει.
Τον αρσενικό τον έχεις στη ζευγαρώστρα με χώρισμα (κάγκελο) ώστε να βλέπει τα μικρά;
Μία χρονιά, είχα ένα πολύ πυρωμένο αρσενικό, το οποίο πετούσε τους νεογέννητους νεοσσούς κάτω, του ενός μάλιστα του έκοψε και τα δάχτυλα. Η θηλυκιά δεν τα τάιζε, διότι δεν μπορούσε να βγει από τη φωλιά. Χώρισα τον αρσενικό με κάγκελο. Τα πράγματα πήγαν καλά. Όταν μεγάλωσαν τα μικρά ο πατέρας τους τα τάιζε μέσα από τα κάγκελα.
 
Και εγώ ακριβώς ότι γράφεις έχω κάνει και νομίζω πως είναι πολύ πυρωμένος

Τώρα όλα μια χαρά

τα άλλα αυγά νομίζω πως τα καναρινακια έχουν ψωφίσει μέσα στο αυγό αύριο θα τα κοιτάξω και θα σας πω
 
Τώρα όλα μια χαρά

τα άλλα αυγά νομίζω πως τα καναρινακια έχουν ψωφίσει μέσα στο αυγό αύριο θα τα κοιτάξω και θα σας πω
Πόσων ημερών ειναι από την ώρα που έκατσε μόνιμα στη φωλιά;
 
Σήμερα γίνονται 4 ημερών...

Τα καναρινακια.

Εχθές έπρεπε κανονικά να βγει το πέμπτο καναρινακι αλλά δεν βγήκε . Είχα 2 στα 5 καναρινακια γιατί;
 
Πόσες ημερες απο το τρίτο αυγό έχουν περάσει; Μην πειράξεις ακόμα τα αυγά.
 
Back
Top