Αναπαραγωγή Τι τροφή δίνουμε μόλις βγουν οι νεοσσοί

Θεωρώ ότι δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Και κάθαρο νερό κάθε μέρα φυσικά.
 
Εγώ πήγα και αγόρασα μια αυγό τροφή raff και τους έβαλα και φυσικά αυγό βραστό και μήλο

Χρειάζεται κάτι άλλο;
Δεν μου απάντησες αν ήδη έχεις πουλάκια (νεοσσούς). Η raff είναι αυγοτροφή ή κάποιο μείγμα σπόρων; Το αυγό είναι μια χαρά, αν είναι σφικτό. Αν έχεις νεοσσούς, πόσων ημερών είναι ο μεγαλύτερος;
 
Ευχαριστώ
Λοιπόν έχω τον ένα νεοσσο που τον έβγαλα εγώ από το αυγό σήμερα. Επίσης είναι ένας που αργεί να βγει σήμερα και λέω σε λίγο να τον βγάλω κι αυτόν όπως είδα στο YouTube και η raff που πήρα είναι αυγό τροφή

Πάντως έχω δει την καναρα μου να τον ταΐζει και εκείνος κάνει τσίου τσίου
 
Αστείο χχχααα...

Αγόρι μου εννοώ αν πιναει

Έξυπνος υπάρχουν πολλοί...

Αλλά είναι σκορπιοι
 
Κοίταξε @Νίκος Πάνου, τα τρία τελευταία σου μηνύματα έχουν διαφορά μόλις ένα λεπτό και προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω νόημα. Νεοσσός καναρινιού και να το βγάζεις από το αυγό και την ίδια ημέρα να κάνει τσίου - τσίου, δεν το έχω ξανακούσει ποτέ. Από την άλλη, δεν νομίζω ότι έχω και τόσο οξεία ακοή, αλλά μου φαίνεται πραγματικά παράξενο. Ελπίζω να μην μας κάνεις πλάκα με τα μηνύματά σου, γιατί επίσης είναι πολύ παράξενο - όχι απίθανο εντελώς - να βγάζεις εσύ ο ίδιος τους νεοσσούς από το αυγό. Σου είπα ότι είναι παρακινδυνευμένο και ενδεχομένως κι ολέθριο για την ίδια τους τη ζωή.
Αν λοιπόν απλώς αστειεύεσαι - απλά κόψε την πλάκα, γιατί δεν είμαστε για τέτοιες ιστορίες.
Αν σοβαρολογείς, πραγματικά σεβάσου τα πουλιά και μην πειραματίζεσαι, θέτοντας τις ζωές τους σε κίνδυνο.
 
Τα αυγά ήταν μισοσπασμενα και απλώς τα άνοιξα δε κάνω πλάκα...

Κάνει ένα μικρό τσίου δε κάνει σαν καναρινι μεγάλο
Μπες στο YouTube και πάτα Canary baby έξοδος από το αυγό και θα δεις
 
Νίκο, αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση ή απορία που αφορά στο θέμα, κάνε την σε παρακαλώ όσο πιο συγκεκριμένη μπορείς για να βοηθήσεις κι εμάς να σου πούμε την άποψή μας. Διαφορετικά, αν δεν σε απασχολεί κάτι άλλο μην απασχολείς το φόρουμ.
 
Μόλις τώρα πήγα να δω τι κάνουν και το είδα τον ένα νεοσσο στον πάτο του κλουβιού και τον πήρα και το ν έβαλα μέσα στη φωλιά γιατί ήταν κάτω στον πάτο;
 
Είναι ζωντανός;
Έχεις βάλει πατήθρα μπροστά από τη φωλιά κι ελάχιστα πιο υπερυψωμένη από το χείλος της φωλιάς, ώστε οι νεοσσοί να μην κινδυνεύουν να παρασυρθούν από τη μητέρα;
Η συμπεριφορά του αρσενικού είναι φυσιολογική; Ταΐζει το θηλυκό; Τσακώνονται;
Πρόκειται για το νεοσσό που τον βοήθησες να βγει από το αυγό;
Έχει γούβα η φωλιά ή είναι επίπεδη;
Απάντησε σε παρακαλώ σε όλα
 
γιατί ήταν κάτω στον πάτο;
Πολλές φορές η ανησυχία, ο φόβος και η ανασφάλεια στους γονείς μεταφράζεται σε κακοποίηση της φωλιάς, των αυγών και των μικρών.
Μια τρομαγμένη μητέρα που ξέρει πως το άσυλο της φωλιάς της έχει διαλυθεί, θα κουτσουλίσει τα αυγά, θα καταστρέψει τμήμα της φωλιάς, θα πετάξει έξω το περιεχόμενό της και στην επόμενη ενόχληση μπορεί και να την εγκαταλείψει.
Θα σου γράψω όσο πιο απλά μου έρχονται οι λέξεις...
Άσε τα πουλιά ήσυχα...

Αυτά ξέρουν πολύ καλά τι πρέπει να κάνουν... εσύ όχι.
 
Ήταν ζωντανό το μικρό ο αρσενικός ήταν επιθετικός προς το θηλυκό και τα χώρισα μετά που τα χώρισα πήγε η καναρα και έκατσε στην φωλιά και νομίζω
 
Back
Top