Διατροφή Τι τρωνε τα διαμαντοπεριστερα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
καλησπερα.. Ο φιλος μου προσφατα αγορασε ενα ζευγαρι διαμαντοπεριστερα. Οι πετσοπαδες λενε οτι τρωνε τροφη για παπαγαλους και για καναρινια, αυτα ομως δεν τις τρωνε. Εκτος απο τους σπόρους,τι τρωνε απο λαχανικα και φρουτα;αυγοτροφη και βιταμινες δινονται κανονικα σ'αυτα τα πουλια;
 
Να ενα μικρό σχετικό απόσπασαμα απο το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Διαμαντοπερίστερο-geopelia-cuneata.9418/

"Εκτός από σπόρους για τροπικά-εξωτικά πουλιά και τροφή για ορτύκια που τρώνε σαν βασική τους τροφή, ενθαρρύνονται να τρώνε και αυγοτροφή, ιδίως κατά την αναπαραγωγική περίοδο, αλλά και πρασινάδα με την μορφή λαχανικών άλλα και φυτρωμένων σπόρων. Πρόσβαση πρέπει να έχουν οπωσδήποτε σε άμμο και ψιλά χαλικάκια προκειμένου να χωνεύουν καλύτερα την τροφή τους. Αν διαμένουν σε υπαίθριο χώρο μπορεί να τα δούμε να τρώνε και μυρμήγκια.''
 
τα ορτικια τι ακριβως τρωνε, γιατι δεν εχω βρει σχετικη τροφη σε pet shop. Δεν τρωνε ουτε αυγοτροφη ουτε λαχανικα. Γενικα τσιμπανε πολυ λιγο από οτι τους δινετε. Τρωνε σιταρι; Επισης θα ηθελα να ρωτησω για ποιο λογο κανουν συνεχεια ασπορα αυγα, ενω ειναι αρκετα μεγαλα.. Ευχαριστώ..
 
τι ορτυκια εχεις; κανονικα ή κινεζικα που είνια mini ορτυκακια; τρωνε οτι και οι κοτες παρε απο μαγαζι με ζωοτροφες καλαμποκι αλεσμενο(καρπό) ή φύραμα. τρωνε και σιταρι. τωρα οταν λες οτι κανουν ασπορα αυγα τι εννοεις; τα εβαλες σε μηχανη εκκκολαπτικη; σιγουρα εχεις ζευγαρι; Παντως μη περιμενεις να κλωσσησουνε, εχουν χασει το ενστικτο. Γενικα τα ορτυκια εκτροφης γεννανε σαν κατες. τα αβγα τρωγονται κανε καμια ομελετιτσα.
 
δεν εχω ορτυκια, απλως ρωτησα τι τρωνε γιατι η ιδια τροφη δινετε και σε διαμαντοπεριστερα, για τα οποια και ενδιαφερομαι.
 
ειναι δυο και νομιζω πως ειναι ζευγαρι γιατι το ενα εχει πιο πολυ πορτοκαλι γυρω από το ματι, τουλαχιστον ετσι μας ειπαν στο pet shop. Εχουν καποια αλλη διαφορα που να δειχνει το γενος τους;απο οτι καταλαβα προκειται για πολυ ησυχα πουλακια, σωστα;
 
Sosto o arsenikos exei pio kontro daxtilidi giro sta matia.

Trone tin idio trofi pou trone ta zebrakia kai ta gouldian, ena kalo mix gia Exotika.
 
αντονιο

παιδια οτι και να τους βαλετε το τρωνε! Το ποιο κλασικο σιγουρα ειναι η παπαγαλινη! Απο κει και περα τρωνε τα παντα κυριολεκτικα! Ειμαι ταχυδακτυλουργος και εχω ΚΑΙ ΝΤΟΒΕΣ(οχι διαμαντενιες)συμπεριφερονται με τον ιδιο ακριβως τροπο σε παρα πολλα θεματα εως σε ολα και γενικα ολα αυτα τα"δεκαοκτουροειδη"-"τριγωνοειδη" ειναι πανεμορφα πουλια αλλα ειλικρινα τα ποιο χαζα-αποβλακωμενα που υπαρχουν! Εκει οφειλετε και αυτη η απαθεια και η εκ γεννετης εξημερωση τους με τον ανθρωπο! Μονο για την τροφη τους μην αγχωνεστε ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΝ μανιωδως οτι δηποτε τροφη των ωδικων και μη πτηνων!φιλικα ταχυδακτυλουργος ΑΝΤΟΝΙΟ! 🙂
 
DOVES VIDEO

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. εδω μπορειτε να δειτε τις ντοβες τα "περιστερια"των ταχυδακτυλουργων!
 
Back
Top