Διατροφή Τι τρώει μια κονούρα Τζεντάι

Panagotes

PB New Member
Εγγραφή
24 Φεβ 2019
Μηνύματα
61
Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε. Μου είπαν ότι τρώει ότι και ο μεγάλος παπαγάλος. Ισχύει;
 
Σου το είπε αυτός που θα σου το πουλήσει; Aν ναι, καλό είναι να σου δώσει λίγη απο την τροφή που τρώει ήδη. Γενικά τρώει περίπου ότι και οι υπόλοιποι παπαγάλοι που κατάγονται απο την περιοχή του Αμαζονίου. Αν αναφέρεσαι στο μίγμα σπόρων μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο.
61092


2 ακόμη καλά μίγματα είναι αυτά
61093
61094
 
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω τροφή από το Ζακό που έπαιρνα πάντα συσκευασμένη. Άλλαζα και μάρκες για ποικιλία. Αυτές τις μάρκες έπαιρνα. Η κυρία που μου το πούλησε μου είπε να του βάζω και για μεγάλους και για Κοκατίλ. Από φρούτα τι μπορώ να δώσω ή τι άλλο μπορώ να του δίνω. Pelets ποτέ δεν έδινα. Μπορεί να τρώει μόνο Pelets σαν βασική τροφή;
 
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω τροφή από το Ζακό που έπαιρνα πάντα συσκευασμένη. Άλλαζα και μάρκες για ποικιλία. Αυτές τις μάρκες έπαιρνα. Η κυρία που μου το πούλησε μου είπε να του βάζω και για μεγάλους και για Κοκατίλ. Από φρούτα τι μπορώ να δώσω ή τι άλλο μπορώ να του δίνω. Pelets ποτέ δεν έδινα. Μπορεί να τρώει μόνο Pelets σαν βασική τροφή;

Για να τρώει πέλετς σαν βασική τροφή πρέπει να τα μάθει. Και για να τα μάθει θέλει προσπάθεια. Να του έχεις τα σπόρια του και σε ξεχωριστό μπολ τα πέλετς. Δώσε βάση στα λαχανικά εποχής και λιγότερα φρούτα κατα προτίμηση όχι ώριμα. Το μόνο που απαγορεύεται είναι το αβοκάντο. Δεν χρειάζεται να δώσεις ότι πιο περίεργο βρεις, μπρόκολο, καρότο, πιπεριές είναι μια καλή αρχή.

Σε τι κλουβί το έχεις;
 
Σε μεγάλο κλουβί που είχα και το Ζακό. Μια χαρά φαίνεται στο κλουβί. Του έχω βάλει και παιχνίδια και ασχολείται με αυτά. Φαίνεται χαρούμενος.
[automerge]1551252032[/automerge]
Τα λαχανικά ωμά; Και κάθε μέρα θέλει λαχανικά και φρούτα; Γενικώς ρωτάω γιατί ο κτηνίατρος μου είχε πει δύο με τρεις φορές την εβδομάδα. Όχι παραπάνω επειδή είναι μες τα φάρμακα και τα ραντίσματα. Γενικώς κάποιες φορές με ότι διαβάζεις στο ίντερνετ ή με τόσα που σου λένε οι κτηνίατροι λίγο τρελαίνεσαι και στο τέλος δεν ξέρεις αν τα κάνεις σωστά... Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ... Έχασα το Ζακό και νόμιζα ότι κάτι έκανα λάθος. Έκανα ότι μου λέγανε και είδα ότι έζησε πολύ λιγότερο από αυτό που έπρεπε. Και άλλοι τα έχουν ίσως παρατημένα και δεν παθαίνουν τίποτα... Εγώ προσπαθώ για το καλύτερο και να μην φτάσω στην υπερβολή...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορείς να του δίνεις φρέσκα λαχανικά και φρούτα κάθε μέρα, μια ποικιλία σε ένα μπολ. Θα τα πλένεις πολύ καλά πρώτα σαν να πρόκειται να τα φας εσύ και η οικογένειά σου. Με την καλοκαιρινή ζέστη να τα αφήνεις 3-4 ώρες όχι παραπάνω. Ελπίζω να μην είχε κάτι κολλητικό ο γκρίζος σου και να έκανες καλή απολύμανση στο κλουβί πριν φέρεις το καινούριο πουλί στο σπίτι.

Φώτο δεν έχει, ξεροσφύρι; :D
 
😂 Είμαι στη δουλειά αν και να τον είχα μαζί μου δεν θα είχα πρόβλημα. Χθες καθόταν στο κεφάλι της μάνας μου! 🤣
[automerge]1551253118[/automerge]
Το κλουβί το έπλυνα με καυτό νερό πρώτα.
 
Αρσενικό μου είπαν. Θα πάωτώρα στο pet shop να δω γιατί όλα είναι μεγάλου μεγέθους, γίγας! Θα πάω να δω και για pelets που μου είπες. Την ταΐστρα να την έχω γεμάτη και να τρώει όσο θέλει;Δεν σταματάει να τρώει!
 
Του έβαλα μήλο και καρότο αλλά τίποτα. Δεν τα πλησίασε καθόλου. Μου το είπε και η κυρία που μου το έδωσε ότι δεν πλησιάζει τα φρούτα. Θα του ξαναβάλω.
 
Του έβαλα μήλο και καρότο αλλά τίποτα. Δεν τα πλησίασε καθόλου. Μου το είπε και η κυρία που μου το έδωσε ότι δεν πλησιάζει τα φρούτα. Θα του ξαναβάλω.

Για να μάθει να τα τρώει πρέπει να του τα δίνεις κάθε μέρα. Όπως και να κάθεσαι δίπλα του και να κάνεις ότι τα τρως ή να τα τρως κι εσύ.
 
Back
Top