Φροντίδα Τι υπόστρωμα να βάζω σε κλουβί καναρινιού χωρίς σχάρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Εχω παρει μια καινουργια ζευγαρωστρα στην οποια θα βαλω ειτε παραδεισιο ειτε καναρινι.. Το προβλημα ειναι οτι η ζευγαρωστρα εχει μονο συρταρακι και οχι σχαρα, για να πατανε εκει τα πουλια.. Επισης δεν ειναι με "λεκανιτσα" απο κατω ωστε να την βγαλω και να τοποθετησω ετσι μια σχαρα..Φοβαμαι οτι αυτο θα δημιουργησει προβλημα στα ποδια οποιουδηποτε πτηνου.. Τι μπορω να κανω; Μηπως να βαζω αμμο ή καποιο αλλο υποστρωμα υγιεινης;
 
Ειρήνη ότι και να κάνεις θα είναι ημίμετρα. Αν δεν μπορεί να απομακρυνθεί και να καθαριστεί είναι δώρον άδωρο. Επιπρόσθετα κάθε φορά που θα πρέπει να το καθαρίσεις θα δημιουργείς ένταση στο πτηνό μια και θα πρέπει να αυτοσχεδιάζεις στην μεταφορά του χωρίς τον πάτο. Γνώμη μου είναι να αποφύγεις αυτή την επιλογή. Αν δεν υπάρχει λύση ετοιμάσου για "μάχες", εντάσεις και για πτηνό ελαφρώς "εξαγριωμένο". Όσο λιγότερο επεμβαίνουμε στο χώρο του πτηνού τόσο πιο ασφαλής αισθάνεται. Οποιαδήποτε μεταποίηση με ξέχωρη σκάρα ή πλέγμα πιθανόν να θέση σε κίνδυνο το φιλαράκο σου. Γνώμη μου... εσύ αποφασίζεις.
 
υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης του κλουβιου;
αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια
μηπως βρουμε καποια λυση..
Εγω παντως θα επαιρνα κουνελοσυρμα και θα εφτιαχνα πατο για να ημουν σιγουρος..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εχω παρει μια καινουργια ζευγαρωστρα στην οποια θα βαλω ειτε παραδεισιο ειτε καναρινι.. Το προβλημα ειναι οτι η ζευγαρωστρα εχει μονο συρταρακι και οχι σχαρα, για να πατανε εκει τα πουλια.. Επισης δεν ειναι με "λεκανιτσα" απο κατω ωστε να την βγαλω και να τοποθετησω ετσι μια σχαρα..Φοβαμαι οτι αυτο θα δημιουργησει προβλημα στα ποδια οποιουδηποτε πτηνου.. Τι μπορω να κανω; Μηπως να βαζω αμμο ή καποιο αλλο υποστρωμα υγιεινης;

Το μόνο υλικό που χωράει σε συρτάρι είναι το χαρτί. Η άμμος και άλλα στέρεα υλικά θα σκορπάνε εύκολα. Ότι υπόστρωμα και να βάλεις όμως το πρόβλημα παραμένει. Οι συχνές αλλαγές στο υπόστρωμα και η γενικότερη υγεινή θα βοηθήσουν.
 
υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης του κλουβιου;
αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια
μηπως βρουμε καποια λυση..
Εγω παντως θα επαιρνα κουνελοσυρμα και θα εφτιαχνα πατο για να ημουν σιγουρος..

Θα ειναι δυσκολο να τοποθετησω σχαρα, θα "κολλαει" μετα το συρταρακι..


Σαν τι υποστρωματα μπορω να χρησιμοποιησω;Εχω δει στα πετ σοπ κατι σαν πρασινο ταπητα που τοποθετειται στο συρταρακι του κλουβιου(δεν θυμαμαι πως λεγεται..). Εχει χρησιμοποιησει κανεις κατι αντιστοιχο; Στην περιπτωση μου θα μπορουσα να χρησιμοποιησω κατι τετοιο;
 
Ναι, ετσι ηταν, αλλα κομμενο σε συγκεκριμενες διαστασεις. Θα το βγαλω φωτογραφια οταν ξαναπαω!
 
Ναι, ετσι ηταν, αλλα κομμενο σε συγκεκριμενες διαστασεις. Θα το βγαλω φωτογραφια οταν ξαναπαω!
Εχει στο πετ συτι.. Το εχω δει κ εγω
αλλα αν θελει συχνη αλλαγη δεν ξερω αν θα συμφερει οικονομικα
 
Εχει στο πετ συτι.. Το εχω δει κ εγω
αλλα αν θελει συχνη αλλαγη δεν ξερω αν θα συμφερει οικονομικα

Η τιμη ηταν ενταξει, ειχε πακετα των τριων ή τεσσαρων αν θυμαμαι καλα, με δυο ευρω.
 
Με δύο ευρώ άκουσα χτες μια διαφήμιση για 500 φύλλα Α4 λευκά. Όταν έχεις πολλά κλουβιά δεν μπορείς να επιλέξεις αυτήν την λύση.
 
Καλύτερα να μην κάνεις μετατροπές γιατί είναι επικίνδυνο, την έχω πατήσει με κλουβί που έφτιαξα από πλέγμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Θα ειναι δυσκολο να τοποθετησω σχαρα, θα "κολλαει" μετα το συρταρακι..


Σαν τι υποστρωματα μπορω να χρησιμοποιησω;Εχω δει στα πετ σοπ κατι σαν πρασινο ταπητα που τοποθετειται στο συρταρακι του κλουβιου(δεν θυμαμαι πως λεγεται..). Εχει χρησιμοποιησει κανεις κατι αντιστοιχο; Στην περιπτωση μου θα μπορουσα να χρησιμοποιησω κατι τετοιο;
μακρυα, τα εχω χρησιμοποιησει. Μπορει να κανεις ζημια στο μαλακο πελμα των πουλιων, μιας και ειναι σαν γυαλοχαρτο.
επισης αμα βραχουν αλλοιωνονται και βγαζουν πρασσινο χρωμα.
ασε που ειναι και πανακριβα.

αν θες να χρησιμοποιησεις χαρτι,θα βαλεις χαρτι κουζινας, εκτος και στο τσιμπαν, οποτε πας σε α4 με αλλαγη καθημερινα.
 
Back
Top