Διατροφή Τι φρούτα-λαχανικά να δίνω στα μπάτζι και κάθε πότε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης spymit92
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

spymit92

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2017
Μηνύματα
23
Πόλη
Ρόδος
Καλησπερα και χρονια πολλα!
Εχω ενα ζευγαρακι μπατζι το αρσενικο ειναι 4-5 μηνων και το θηλυκό κάτι παραπάνω αποτι μου ειπαν στο πετ σοπ ανεβαζω φωτπγραφια! Θελω να μου πειτε τι φρουτα-λαχανικα να τους δινω και καθε ποτε γιατι με εχουν τρελανει... Τους εχω την τροφη την αυγοτροφη σουπιοκοκαλο ασβεστιο στο κλουβι και τους φτιάχνω ανα 3 4 μερες ένα μειγμα με καρότο, μηλο πιπεριά και μαρουλι.. Τους δινω μηλο σκετο που και που το ιδιο και μαρουλι, αλλα σημερα εμαθα οτι δεν κανει το μαρουλι γιατι λενε οτι ειναι μικρα... σας παρακαλω πειτε μου τι να τους δωσω
 

Συνημμένα

  • rsz_fb_img_1514228619428.webp
    rsz_fb_img_1514228619428.webp
    5,2 KB · Προβολές: 16
Καλησπερα και χρονια πολλα! Καταρχην γιατι πανικοβαλεσαι; Μαρουλι δε χρειαζεται να τους δινεις γιατι δε τους προσφερει κατι! Μπορεις να τους δινεις μηλαρακι οπως το βαζεις σκετο, σπανακι, μπροκολο, καλαμποκι, πιπερια, γλυστριδα, σου αναφερω καποια απο τα πολλα που μπορεις να τους προσφερεις! Ολα φρεσκα πολυ καλα πλυμενα και να μην εχουν πολυ νερο οταν τα προσφερεις! Δε χρειαζεται ολα μαζι μονομιας σε μια μερα! Μπορεις μια μερα μηλο, την αλλη μπροκολο και ουτο καθεξης! Αν ριξεις μια ματια στο φορουμ υπαρχουν και αρθρα-θεματα που γραφει αναλυτικα τι μπορεις να δινεις!
 
Όταν προσφέρεις φρούτα λαχανικά χόρτα η οτιδήποτε άλλο, πάντα την πρώτη θα φορά θα δίνεις απο ένα είδος για να δεις αν το πειράξει κάτι το πουλάκι η όχι...Αυτό είναι πολύ σημαντικό και δεν πρέπει να το ξεχνάμε...
Γιατί αν δώσεις πχ μήλο, αχλάδι και μπανάνα μπορεί κάποιο φρούτο από αυτά να τα φέρει αλλεργία και άντε να βρεις ποιο από τα τρία φρούτα το πείραξε...
Γι'αυτό πάντα να έχεις καλού κακού καρβουνάκι σε ένα μπολάκι.. Το οποίο θα το τρώει όταν θα το έχει ανάγκη..
 
Γι'αυτό πάντα να έχεις καλού κακού καρβουνάκι σε ένα μπολάκι.. Το οποίο θα το τρώει όταν θα το έχει ανάγκη..
Καρβουνακι; Αλλο παλι αυτο; Τι ειναι το καρβουνακι;

Καταρχην γιατι πανικοβαλεσαι;
Χρόνια πολλά #zack27 Πανικοβαλλομαι γιατι στο facebook σε μια σελιδα ο καθενας λεει τα δικα του... κανενας μα κανένας δεν μου ειπε κατι σταθερό...
 
Χρόνια πολλά #zack27 Πανικοβαλλομαι γιατι στο facebook σε μια σελιδα ο καθενας λεει τα δικα του... κανενας μα κανένας δεν μου ειπε κατι σταθερό...

Δυστυχως το facebook δε θεωρω οτι ειναι μια αξιοπιστη πηγη παντα! Δε φιλτραρεται τιποτα και ο καθενας λεει οτι νομιζει ασχετα αν ειναι σωστο η λαθος! Εξαρταται και που θα τυχεις!
 
Δυστυχως το facebook δε θεωρω οτι ειναι μια αξιοπιστη πηγη παντα! Δε φιλτραρεται τιποτα και ο καθενας λεει οτι νομιζει ασχετα αν ειναι σωστο η λαθος! Εξαρταται και που θα τυχεις!
Και να φανταστείς εχει και εκτροφείς εκει...
 
Και να φανταστείς εχει και εκτροφείς εκει...

Εκτροφεις και εκει υπαρχουν κι εδω και αλλου! Το θεμα ειναι απο που θα παρεις τις πληροφοριες σου! Παντου υπαρχουν και οι σωστοι και οι λιγοτερο σωστοι!
 
Δυστυχως το facebook δε θεωρω οτι ειναι μια αξιοπιστη πηγη παντα! Δε φιλτραρεται τιποτα και ο καθενας λεει οτι νομιζει ασχετα αν ειναι σωστο η λαθος! Εξαρταται και που θα τυχεις!

Πριν από λίγο είχα μια συζήτηση στην οποία καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι δεν παίζει ρόλο ποιος ή που γράφει κάποιες πληροφορίες αλλά η αιτιολόγηση για τα όσα γράφει.
 
Εκτροφεις και εκει υπαρχουν κι εδω και αλλου! Το θεμα ειναι απο που θα παρεις τις πληροφοριες σου! Παντου υπαρχουν και οι σωστοι και οι λιγοτερο σωστοι!
Τα ειπες πολυ ομορφα φιλε μου! Και εκανα ερωτησεις σχετικα με την αναπαραγωγή των μπατζι... κανένας δεν με εβαλε ουτε καν στο κλίμα
 
Πριν από λίγο είχα μια συζήτηση στην οποία καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι δεν παίζει ρόλο ποιος ή που γράφει κάποιες πληροφορίες αλλά η αιτιολόγηση για τα όσα γράφει.
Αν και δεν ειναι το καταλληλο ποστ εδω θα σου απαντησω! Εγω μπορει να σου πω 5 πραγματα που ειναι λαθος και να στα αιτιολογησω! Το αποτελεσμα ποιο θα ειναι; Οτι θα σου μεταφερω κατι λαθος το οποιο αν δε ψαχτεις θα τα εφαρμοσεις και πιθανοτατα θα τα μεταφερεις και σε καποιον αλλο! Αρα ξεκιναμε απο το με ποιον μιλας και παιρνεις πληροφοριες και το αν μενεις απλα σε αυτα που σου ειπε η το ψαχνεις και εσυ!
 
Πριν από λίγο είχα μια συζήτηση στην οποία καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι δεν παίζει ρόλο ποιος ή που γράφει κάποιες πληροφορίες αλλά η αιτιολόγηση για τα όσα γράφει.
Όλη η ουσια ειναι αυτος που ρωταει να παιρνει την σωστή απαντηση. Κατι που αυτο στο facebook δεν το βρηκα...

Αν και δεν ειναι το καταλληλο ποστ εδω θα σου απαντησω! Εγω μπορει να σου πω 5 πραγματα που ειναι λαθος και να στα αιτιολογησω! Το αποτελεσμα ποιο θα ειναι; Οτι θα σου μεταφερω κατι λαθος το οποιο αν δε ψαχτεις θα τα εφαρμοσεις και πιθανοτατα θα τα μεταφερεις και σε καποιον αλλο! Αρα ξεκιναμε απο το με ποιον μιλας και παιρνεις πληροφοριες και το αν μενεις απλα σε αυτα που σου ειπε η το ψαχνεις και εσυ!
Τελος παντων ξεφεύγει το θέμα... Παντως με αυτα που δινω επί ενα μηνα στα παπαγαλακια μου δεν υπαρχει απολύτως κανενα προβλημα!
 
Διαβασε τα θεματα που σου βαλαμε με τη Μαρια για τη διατροφη αι θα δεις τι μπορεις να του βαζεις και τι οχι! Γιατι καποια μπορει να του αρεσουν και καποια αλλα οχι! Σιγα σιγα θα μαθει!
 
Διαβασε τα θεματα που σου βαλαμε με τη Μαρια για τη διατροφη αι θα δεις τι μπορεις να του βαζεις και τι οχι! Γιατι καποια μπορει να του αρεσουν και καποια αλλα οχι! Σιγα σιγα θα μαθει!
Θα το διαβάσω. Σας υπερ-ευχαριστω!
 
Εχω ενα ζευγαρακι μπατζι το αρσενικο ειναι 4-5 μηνων και το θηλυκό κάτι παραπάνω αποτι μου ειπαν στο πετ σοπ ανεβαζω φωτπγραφια!

Off topic...
Αν το παπαγαλάκι που έχεις επισυνάψει στη στο 1ο ποστ είναι το αγόρι που αναφέρεσαι, σίγουρα δεν είναι 4-5 μηνών.η εικόνα του δείχνει πουλί ενήλικο.Φοράει κάποιο δαχτυλίδι στο ποδαράκι του ή μήπως το πήρες από εκτροφέα που σου έδωσε στοιχεία για την ηλικία του;
Βγαίνω λίγο εκτος θέματος, αλλά είναι σημαντικό πιστεύω το στοιχείο αυτό. Τα υπόλοιπα στα είπαν τα παιδιά παραπάνω.
 
Οχι καλα εκανες που ρωτησες και ναι ειναι ο το αρσενικο μου ο ρικο! Απο πετ σοπ το πηρα και μου είχαν πει ότι είναι 3 μηνών και το θηλυκό (δεν ανέβασα φώτο) λιγο πιο μεγαλη... Δαχτυλίδια δεν εχουν
Εδω και 2 3 μερες ο ρικο προσπαθει (ισως) να ανέβει πανω στην θυληκια που εβαλα βιντεο στο facebook αλλος ειπε παιζει αλλος ειπε θελουν να ζευγαρώσουν
 
Οταν το πήρες είχε μήπως σκούρες ρίγες στο κεφάλι του; Στο σημείο που είναι τωρα κίτρινο εννοώ,(από τη βάση του ράμφους).Αν όχι...ήταν από τότε πάνω από 6 μηνών το πουλάκι.
Άρα και η πρώτη λάθος πληροφορία ήρθε από των επαγγελματία του χώρου που είναι και η δουλειά του αυτη...
 
Οταν το πήρες είχε μήπως σκούρες ρίγες στο κεφάλι του; Στο σημείο που είναι τωρα κίτρινο εννοώ,(από τη βάση του ράμφους).Αν όχι...ήταν από τότε πάνω από 6 μηνών το πουλάκι.
Άρα και η πρώτη λάθος πληροφορία ήρθε από των επαγγελματία του χώρου που είναι και η δουλειά του αυτη...
Οχι ετσι ηταν οι ριγες του... Να ερθω στο θεμα του ζευγαρώματος τωρα! Ποτε πρεπει να ζευγαρωσουν; Το κοριτσακι δεν αλλαξε χρωμα στα ρουθουνια... αλλα μου ειπαν οτι μπορει να μην αλλάξει
 
Back
Top