Αναπαραγωγή Τι φταιει και δεν πυρωνει η καναρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Εχω μια καναρα απο τον Νοεμβριο την οποια εχω σε εσωτερικη εκτροφή με προετοιμασια απο μεσα Δεκεμβρη.Βρισκεται σε ζευγαρωστρα μαζι με αρσενικο με χωρισμα ο οποιος βατευει πλεον την αυγουλιερα! Θερμοκρασια σταθερη 15-16 βαθμούς. Ενω εχει νημα και φωλια δεν το αγγιζει καθολου και δεν εχει εμφανη σημαδια πυρωματος. Ειναι υγιεστατη χωρις περιτο λιπος και ζωηρη. Τι μπορει να φταει;
 
Εχω μια καναρα απο τον Νοεμβριο την οποια εχω σε εσωτερικη εκτροφή με προετοιμασια απο μεσα Δεκεμβρη.Βρισκεται σε ζευγαρωστρα μαζι με αρσενικο με χωρισμα ο οποιος βατευει πλεον την αυγουλιερα! Θερμοκρασια σταθερη 15-16 βαθμούς. Ενω εχει νημα και φωλια δεν το αγγιζει καθολου και δεν εχει εμφανη σημαδια πυρωματος. Ειναι υγιεστατη χωρις περιτο λιπος και ζωηρη. Τι μπορει να φταει;

Πότε γεννήθηκε;
 
Δεν το γνωριζω Στεφανε ξερω μονο οτι ειναι του 14 αλλα δεν ξερω ποιον μηνα. Και εγω στην ηλικια θελω να πιστευω πως βρισκεται η απαντηση.
 
Ποσες ωρες βλεπει φως; Μηπως πρεπει να αυξηθει και ελαχιστα η θερμοκρασια;
 
Ποσες ωρες βλεπει φως; Μηπως πρεπει να αυξηθει και ελαχιστα η θερμοκρασια;
Φως εχω σταθερα στις 14 ωρες ημερησιως. Ολα τα αλλα ζευγαρια εχουν ηδη ξεκινησει την αναπαραγωγη με αυτες τις συνθηκες. Μπορει να θελει περισσοτερη ζεστη,τι να πω...
 
Δεν το γνωριζω Στεφανε ξερω μονο οτι ειναι του 14 αλλα δεν ξερω ποιον μηνα. Και εγω στην ηλικια θελω να πιστευω πως βρισκεται η απαντηση.

Την πήρες από εκτροφέα ή μαγαζί; Αν την πήρες από ιδιώτη, μπορείς να τον ρωτήσεις, καθώς αν είναι μικρότερη από 7 μηνών είναι πολύ λογικό να μην έχει ακόμη αναπαραγωγική διάθεση.
 
Την πήρες από εκτροφέα ή μαγαζί; Αν την πήρες από ιδιώτη, μπορείς να τον ρωτήσεις, καθώς αν είναι μικρότερη από 7 μηνών είναι πολύ λογικό να μην έχει ακόμη αναπαραγωγική διάθεση.
Τον ρωτησα αλλα επειδη εχει πολλα πουλια και δεν τα δαχτυλιδωνει δεν θυμαται και αυτος ακριβως. Παντως και αυτος εκει το απεδωσε.
 
Ειδικα αμα εχει πολλα το δαχτυλιδωμα θα τον βοηθουσε... Εαν βλεπεις οτι το πουλακι δεν εχει διαθεση γνωμη μου ειναι να την αφησεις εκτος αναπαραγωγης φετος, για να σιγουρεψεις το ηλικιακο προβλημα.
 
Ειδικα αμα εχει πολλα το δαχτυλιδωμα θα τον βοηθουσε... Εαν βλεπεις οτι το πουλακι δεν εχει διαθεση γνωμη μου ειναι να την αφησεις εκτος αναπαραγωγης φετος, για να σιγουρεψεις το ηλικιακο προβλημα.
Μιας και ειμαστε ακομα εντος οριων θα κανω λιγο υπομονη.Αν φυγει και ο Μαρτης και δεν... Τοτε παμε για του χρονου.
 
Και τη σωστη ηλικια να εχει, οπως θα ελεγε και ο φιλτατος @misalouris δεν υπαρχει κανονας για τα εμβια οντα! Τη ρωτησες αν θελει να κανει καναρινια; 😛
 
Είσαι σίγουρος πως είναι θηλυκό;
Απο την συμπεριφορα του απεναντι στο αρσενικο (ταιζονται συνεχως απο το χωρισμα) και απο το οτι δεν κελαιδα καθολου εχω την εντυπωση οτι ειναι οντως θηλυκο.

Τη ρωτησες αν θελει να κανει καναρινια; 😛
Εκει παμε τωρα στο σοβαρο προβλημα, αυτο που απευχομαι, να εχει καποιο ορμονικο προβλημα δηλαδη ή κατι παρομοιο που να μην της δημιουργειται η διαθεση για αναπαραγωγη.
 
Δεν γνωριζω εαν δειχνουν προτιμηση προς το αρσενικο, αλλα αν λες οτι ταιζονται δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα, απλα μπορει να καθυστερησε στο πυρωμα συγκριτικα με τα υπολοιπα θηλυκα στις ιδιες συνθηκες. Εγω πιστευω οτι εισαι σε καλο δρομο και να περιμενεις!
 
Απο την συμπεριφορα του απεναντι στο αρσενικο (ταιζονται συνεχως απο το χωρισμα) και απο το οτι δεν κελαιδα καθολου εχω την εντυπωση οτι ειναι οντως θηλυκο.

Οκ. Λοιπόν, προσωπικά εικάζω πως είναι ένα νεαρό θηλυκό, που κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι ηλικιακά έτοιμο για αναπαραγωγή. ΄Αν ο εκτροφέας που στο έδωσε, αποδίδει και αυτός το πρόβλημα στην ηλικία, αυτό σημαίνει ότι κάνει αναπαραγωγές εκτός εποχής, μιας και αν είναι ηλικιακό το πρόβλημα το πουλάκι είναι γεννημένο μετά τον Αύγουστο. Όταν την πήρες το Νοέμβριο ήταν "ντυμένη"(αν είχε τελειώσει πτερόρροια) κανονικά;
 
Όταν την πήρες το Νοέμβριο ήταν "ντυμένη"(αν είχε τελειώσει πτερόρροια) κανονικά;
Ναι ειχε τελειωσει την πτεροροια και απο τοτε δεν την εχω δει να χανει ουτε πουπουλο!
 
Δεδομένων των συνθηκών της εκτροφής σου και εφόσον πρόκειται για θηλυκό και υγιές καναρίνι, κατά πάσα πιθανότητα είναι σεξουαλικά ανώριμο. Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ. Φυσικά η πεποίθησή μου θα ήταν ισχυρότερη, αν έφερε και δακτυλίδι κλειστού τύπου με το έτος γέννησης. Έχεις ξαναπάρει πουλιά από τον συγκεκριμένο εκτροφέα;
 
. Έχεις ξαναπάρει πουλιά από τον συγκεκριμένο εκτροφέα;
Οχι πρωτη φορα πηρα αυτην την καναρα και αλλο ενα ζευγαρι το οποιο εχει ηδη ζευγαρωσει αυτη την στιγμη με επιτυχια.
 
το οτι ειχε τελειωσει πτεροροια δειχνει αλλα ομως, ενα πουλακι ιουλιου περιπου 7 8 μηνων οποτε η ηλικια ειναι ενταξει υπαρχου. εξεραισεις βεβαια οποτε θ δουμε
 
Το γεγονός ότι ταίζεται με το αρσενικό εμένα μου δείχνει διάθεση για αναπαραγωγή.. Είναι ένα σημαντικό δείγμα.. Μήπως είναι παράξενη κανάρα; Τι είδη νημάτων της έχεις δώσει; Πόσες φωλιές της έχεις βάλει; Νιώθει άνετα εκεί που έχεις το κλουβί;

Εγώ θα δοκίμαζα να την έβαζα σε ένα φωτεινό μέρος αλλά σε γωνία με τις δύο μεριές του κλουβιού και την οροφή καλυμμένες με τοίχο ώστε να νιώθει ασφάλεια! Θα της έδινα διάφορα νήματα (λινάτσα, βαμβάκι, τρίχα κτλ) και πολλές επιλογές σε ότι αφορά την φωλιά. Δύο εσωτερικές φωλιές σε δύο διαφορετικά σημεία και εξωτερική φωλιά! Που θα πάει; Δε θα λυγίσει η άτιμη; 😛
 
και έγω πιστεύω ότι δεν είναι έτοιμη ακόμα.. Το σενάριο να θέλει άλλο αρσενικό? τραβηγμένο αλλά το έχω ακούσει..
 
Back
Top