Γενικά Τι φυλο ειναι τα παπαγαλακια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Hulknik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Hulknik

PB New Member
Εγγραφή
28 Νοε 2013
Μηνύματα
15
Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να μου πει τι φύλο είναι τα παπαγαλάκια μου.
 

Συνημμένα

  • IMG_1072[1].webp
    IMG_1072[1].webp
    59,2 KB · Προβολές: 105
  • IMG_1067[1].webp
    IMG_1067[1].webp
    61,1 KB · Προβολές: 130
  • IMG_1065[1].webp
    IMG_1065[1].webp
    62,8 KB · Προβολές: 118
  • IMG_1055[1].webp
    IMG_1055[1].webp
    60,3 KB · Προβολές: 82
  • IMG_1064[1].webp
    IMG_1064[1].webp
    62,7 KB · Προβολές: 87
γεια σου καλώς ήρθες! το μπλε θηλυκό και το πράσινο αρσενικό με μια μικρή επιφύλαξη. τι ηλικία έχουν; Επίσης αν μπορείς βγάλε μια ανφας φωτογραφία γιατί νομίζω είναι λίγο μακριά τα ράμφη τους; δεν φαίνεται πολύ καθαρά. Πόσο καιρό τα έχεις; ακόμα άλλαξε τις πατήθρες με στρογγυλές και αν είναι δυνατόν ξύλινες ή πάνινες γιατί αυτές ταλαιπωρούν τα πόδια τους. αν ξανβγάλεις φωτογραφίες, βγάλε μας και μία σε όλο το κλουβί αν μπορείς :)
 
Καλημέρα. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση μα εδω ειναι η πλάκα το μπλε το είχα για αρσενικό και πιγα σε ένα Πέτ σοπ και μου έδωσε το πράσινο για θυληκο γιαυτο εχω μπερδευτεί πολυ και θέλω να ξέρω .. Θα στείλω φωτό ποιο μετά μπας και βγάλω άκρη..
 
καλημέρα! το μπλε είναι σίγουρα θηλυκό το βλέπω καφέ στην φωτό. το πράσινο, δεν είναι καθαρό το φύλο, δες το άρθρο, μπορεί να είναι αρσενικό νεαρό ή θηλυκό με θεματάκι υγείας ή μη ώριμο σεξουαλικά
 
Εμένα μου φαίνονται και τα δύο για θηλυκά!
Το θηλυκό πρέπει να είναι μικρό σε ηλικία 4-6 μηνών γιατί τώρα δημιουργείτε και το δακτυλίδι στο μάτι... Το οποίο είναι σκούρο καφέ και όχι έντονο άσπρο...

Επίσης, αυτά τα στικς με σπόρια και μέλι τάχα μου μην τα ξαναδώσεις. Είναι άκρως ανθυγιεινά... μόνο ζάχαρη έχουν που είναι οι τροφή των μυκήτων με αποτέλεσμα η μεγάλη κατανάλωσή τους να είναι καταστροφική για το πουλάκι. Προσωπικά, ΤΖΑΜΠΑ λεφτά ξοδεύεις που θα μπορούσες να τα δώσεις για κάποιο παιχνιδάκι, που από ότι βλέπω είναι άδεια το κλουβί.
Αυτό μπορείς να φτιάξεις εσύ ο ίδιος στικς με υλικά που ξέρεις και είναι αγνά. Τι πιο εύκολο και ευχάριστο να ετοιμάζεις καλούδια για τα μικρά σου...
Και προσοχή, όχι συνέχεια στο κλουβί αλλά πιο αραιά!

Επίσης δες εδώ για παιχνίδια που μπορείς να φτιάξεις πανέυκολα... 😛
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-παιχνίδια-και-η-συμβολή-τους-στην-ανάπτυξή-των-παπαγάλων.17867/
 
Ευχαριστώ όλους θα στείλω φωτό για περαιτέρω βοήθεια μην μεγαλώνω ίδιου φύλου
 
τι φυλλο ειναι;

εβαλα τις φωτογραφιες.
 

Συνημμένα

  • IMG_1083[1].webp
    IMG_1083[1].webp
    52,5 KB · Προβολές: 63
  • IMG_1082[1].webp
    IMG_1082[1].webp
    58,5 KB · Προβολές: 66
  • IMG_1078[1].webp
    IMG_1078[1].webp
    58,4 KB · Προβολές: 61
  • IMG_1077[1].webp
    IMG_1077[1].webp
    61,4 KB · Προβολές: 58
  • IMG_1075[1].webp
    IMG_1075[1].webp
    60,9 KB · Προβολές: 55
Νομίζω πως πιο είμαι 99% σίγουρος ότι είναι και το πράσινο και το μπλε θηλυκά.
Γιατί στα νεαρά θηλυκά συνήθως ο χαλινός ( cere ) είναι μπλε χαμηλά και άσπρο γύρω από τα ρουθούνια.
 
.;
 

Συνημμένα

  • IMG_1090[1].webp
    IMG_1090[1].webp
    58,9 KB · Προβολές: 60
  • IMG_1087[1].webp
    IMG_1087[1].webp
    63,1 KB · Προβολές: 52
  • IMG_1088[1].webp
    IMG_1088[1].webp
    59,2 KB · Προβολές: 54
  • IMG_1086[1].webp
    IMG_1086[1].webp
    62,5 KB · Προβολές: 59
το πρασινο αρσενικο το μπλε νομιζω θυλικο αλλα δεν μπορω να το ξεχωρησω καλα
 
ευχαριστω που απαντατε,θα ηθελα να ξερω τι παπαγαλακια μεγαλωνω γιατι αν ισχυει οτι το πρασινο ειναι αρσενικο ειναι πολυ κουτος αυτος που μου το πουλησε στο πετ σοπ, γιατι εγω του ζητησα θυληκο νομιζοντας οτι το μπλε ειναι αρσενικο. Θα προσπαθησω να βγαλω μια καλη φωτογραφια το μπλε γιατι δεν καθεται, ενω το πρασινο μπορει καποιος ειδικος απο σας να μου απαντησει με σιγουρια γιατι φαινεται καλα στη φωτογραφια.
 
Στηρίζω την απάντηση μου σε αυτές τις εικόνες!

Αυτό είναι ένα νεαρό θηλυκό, βλέπεις και εσύ πως έχει στον χαλινό το χρώμα που εξήγησα πριν.

nearothiliko.jpg


Και αυτό πως είναι ένα αρσενικό στην αντίστοιχη ηλικία, ίσως να είναι μεγαλύτερο λίγο του Νίκου...

nearoarseniko.jpg


Δεν μας λες την ηλικία τους περίπου, και αν δεν ξέρεις έστω πόσους μήνες τα έχεις υπό την κατοχή σου για να σου πούμε πιο σίγουρα αν πρόκειται για νεαρό θηλυκό ή αρσενικό εκτός αναπαραγωγικής περιόδου.
 
σταυρο θα με βοηθουσε πολυ αν κοιταγες τις φωτογραφιες να μου πεις την γνωμη σου.
 
Το μπλε μην το ξαναταλαιπωρείς με φωτό. Σου είπαμε είναι 100% θηλυκό! Και μάλιστα άνω του 1ος χρόνου.
Οι διαφορές είναι στο πράσινοκίτρινο και εκεί είναι που θέλουμε να μας απαντήσεις στην παραπάνω ερώτηση περί ηλικίας, έστω και προσεγγιστικά...
 
το μπλε το πηρα τον ιουνιο και το πρασινο πριν 3 μερες. Ευχαριστώ

σε ευχαριστω παρα πολυ που ασχολησε με βοηθας παρα πολυ. Δεν μπορω να προσεγγισω την ηλικια γιατι το πηρα πριν 3 μερες
 
Οκ... Τότε το μπλε 1000% είναι θηλυκό, όπως προβλέψαμε και από την αρχή.
Τώρα το κιτρινοπράσινο τι να σου πούμε, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν και έκανα μία υπόθεση... Που δεν είναι τελικά και πολύ σίγουρος. Ο χρόνος όμως θα δείξει...
 
ευχαριστω που απαντησες αμμεσα. Οποτε κανω υπομονη και βλεπω αν γινει πιο μπλε θα ειναι αρσενικο ενω το πηρα απο το πετ σοπ για θυλικο.
 
καλημέρα πάντως και δύο θηλυκά να είναι την παρεούλα τους θα την κάνουν μια χαρά απλώς δεν θα δεις απογόνους.
 
Back
Top