Γενικά Τι φυλο ειναι τα παπαγαλακια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Hulknik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι να το κάνω ρε Μαρία άμα δεν έχει το ταίρι του



Γιαυτο προσπαθώ να μάθω αν ειναι να πάω να πάρω δυο αρσενικά
 
καταλαβαίνω :) κάνε λίγο υπομονή μέχρι τις αρχές της άνοιξης, όταν μπουν στην αναπαραγωγική περίοδο, θα φανεί καθαρά το φύλο τους. Μέχρι τότε σωστή διατροφή, καλούς σπόρους, χόρτα λαχανικά, λίγα φρούτα και σουπιοκόκαλο γιατί ο όχι καθαρός χρωματισμός του χαλινού είναι πιθανή ένδειξη για μικρά ή μεγάλα προβλήματα. έτσι κι αλλιώς τώρα είμαστε σε περίοδο ανάπαυσης, υπομονή και φροντίδα :)
 
Καλημέρα σε όλους απο ότι κατάλαβα το πράσινο έχει θέμα με την υγεία γιαυτο δεν ξεχωρίζει τι φύλο ειναι όλη την ημέρα κάθεται ειναι βαριά τα ματιά του και του λείπουν κατι πούπουλα απο την μούρη καλά είχε πει η Μαρία επεσες πολυ μέσα μπράβο. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω υπάρχει θεραπεία..;
 
λογω 14 χρονια εμπειριας μου με τα παπαγαλακια αυτου του ειδους το πρασινο ειναι καθαρα θηλυκο η μυτη του λογω ηλικιας ειναι ακομα σε αυτο το σταδιο μολις μεγαλωσει θα γινει καφε επισης ειναι πιο παχουλο και το κεφαλι του ποιο μικρο τα αρσενικα εχουν μοβομπλε μυτη οταν ειναι μικρα ακομα και ροζ και φουντωνουν συνεχεια το κεφαλι τους και τα δυο ειναι θηλυκα! Να σου ζησουν !
 
Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.. Τελικά ναι ειναι κοριτσάκια και τα δυο με βοηθεισε πολυ η γνώμη σας και έμαθα μέσα απο σας και ο Σταυρός πολυ με αυτά που τοιχοκολλησε οπότε και πιρα δυο πανέμορφα αγοράκια για παρέα...
 
καλημέρα να σου ζήσουν! Καραντίνα να τηρήσεις και να μας βάλεις φωτογραφίες να τα θαυμάσουμε :)
 
Πολυ καλα εκανες να σου ζησουν και καλους απογονους!

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 6030X using Tapatalk
 
Τελικά πως απάντησες στο ερώτημα με τόση βεβαιότητα; :)

Κ εγώ είχα ένα ολόιδιο τέτοιο πράσινο (με λίγο διαφορετική σωματοδομή), που μου το είχαν πουλήσει για θηλυκό. Μετά, ένας κτηνίατρος μου είπε ότι ήταν αρσενικό κατά 99%. Βέβαια, όταν την(τον) είχα μαζί με αρσενικό μέσα, τα είχα πιάσει πάνω στην "πράξη", όμως παπαγαλάκια ή αυγό δεν είδα ποτέ. Λετε;... 😱

Μετά είχα πάρει ένα άλλο τέτοιο πράσινο παπαγαλάκι ίδιο σε ράμφος κλπ, και ίδιας σωματοδομής με το δικό σου. Για αρσενικό μου το είχαν δώσει...

Μου κάνει εντύπωση που, εκτός κάποιων θηλυκών που είναι εύκολα εμφανής η απάντηση, γενικά δυσκολεύονται στο φύλλο ακόμα και οι κτηνίατροι. Κ μου κάνει ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση που δε μπορείς να το διασταυρώσεις όπως πχ στα καναρίνια που φυσάς από κάτω.
 
Back
Top